15 اکتبر 2019 - 12:46

باد، باران و برف، متشکریم!

22 نوامبر 2016 - 11:00 dsfr.ir/8e4zl

باد، باران و برف، متشکریم!
tehran.ir
بارش برف در تهران

آقای سعید متصدی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست! سلام. امیدوارم حالتان پس از 11 روز متوالی هوای آلوده خوب باشد. ملالی نیست جز تنفس 22 هزار تن آلاینده هوایی که طی هفته گذشته به ریه مردم تهران نشست.

آقای متصدی، نشست خبری برگزار کرده و خبر داده اید که هوای تهران پاک شده و بعد اعداد و ارقام را به صف کرده اید که در سال جاری تا 30 آبان ماه، 205 روز هوای پاک و سالم و 35 روز هوای آلوده داشته ایم ‎که در سال 92 این عدد 150 بوده است. راستی ببخشید، چرا نشست خبری شما هفته گذشته برگزار نشد؟

دیروز هوای شهر 9 میلیون نفری مان پاک شد. باد ابرها را به شهر آورد و به لطف برف و باران، پس از 270 ساعت هوای آلوده، مردم تهران نفس راحتی کشیدند. از گوشه و کنار شهر، عکس هایی در فضای مجازی دست به دست شد از منظره بدیع کوه و برف و آبی آسمان. راستی ببخشید، سهم اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در ایجاد این منظره و کاهش آلودگی هوای تهران چقدر بوده است؟

آقای متصدی! امروز از اعداد و ارقام سخن گفته اید. ممنون، اما توجه شما را به چند عدد دیگر هم جلب می کنم: در آبان 93، هوا 3 روز پاک، 14 روز سالم و 13 روز ناسالم بود. در آبان 94 هم هوا 2 روز پاک، 19 روز سالم و تنها 9 روز ناسالم بوده است اما در آبان 95، هوا به هیچ وجه پاک نشد، 14 روز سالم بود و 16 روز هوای ناسالم تنفس شد که 11 روز آن پشت سرهم بود. بنابراین کیفیت هوای آبان امسال نسبت به سال 93، 10 درصد و نسبت به سال 94، 23 درصد بدتر شده است. راستی ببخشید، چرا از برنامه اجرا شده برای کنترل خودروهای آلوده نگفتید؟

دیروز گزارشی در روزنامه همشهری تبدیل به تیتر یک شد که حاصل عدم نظارت سازمان شما بر واردات خودروهای دیزلی آلاینده است. طبق این گزارش یکی از بخش های دولت، چندی است چراغ سبز واردات دیزل های بدون فیلتر دوده را صادر کرده و هر از گاهی تبلیغ «کامیون بدون فیلتر دوده» در آگهی های برخی خودروسازان خارجی خودنمایی می کند.

کامیون های فرسوده یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای تهران در بخش ذرات معلق هستند و بنابر تصویب هیأت وزیران، کامیون های جدید باید به فیلتر دوده مجهز باشند. سازمان حفاظت محیط زیست باید بر این مصوبه نظارت کند. راستی ببخشید، شما از واردات دیزل های بدون فیلتر دوده به کشور بعد از مهر95 خبر دارید؟

تهران شهری با 9 میلیون جمعیت ساکن است و گزارش های مختلف حکایت از آن دارد که مردم آن همواره در معرض 2 هزار تن آلاینده هوای روزانه هستند. 80 درصد این آلودگی هوا حاصل تردد خودروها، موتورها و کامیون هاست که هیچ نظارتی بر کیفیت ساخت آنها در سال های پس از تولید نمی شود. در فاصله 19 تا 29 آبان امسال، هر تهرانی اعم از شیرخوار، کودک، جوان، میانسال و پیر، 2.4 کیلوگرم گاز آلاینده تنفس کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1