جاده های مرزی باز می مانند

آغاز بازگشت یک میلیون زائر ایرانی از امروز

22 نوامبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/qu2su

آغاز بازگشت یک میلیون زائر ایرانی از امروز
مجتبی گرگی
زائران ایرانی در کربلا

با عبور حدود 500 هزار مسافر ایرانی از مرزهای زمینی برای بازگشت به کشور در روزهای یکشنبه و دوشنبه، بیش از 50 درصد از زائران به کشور بازگشتند و دور دوم سفرهای بازگشت از امروز (سه شنبه) آغاز می شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در مراسم اربعین امسال نزدیک به 2 میلیون و 400 هزار زائر ایرانی از طریق مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را به عراق رساندند. موج نخستی این سفرها که از حدود دو هفته قبل آغاز شده بود در روزهای منتهی به اربعین حسینی به پایان رسید تا در روزهای پایانی آبان نخستین موج از بازگشت زائران ایرانی آغاز شود، موجی که به دنبال آن نزدیک به نیمی از جمعیت ایرانی حاضر در عراق به کشور بازگشتند.

بر اساس آمارهایی که سازمان راهداری کشور ارائه کرده از ساعت صفر تا 24:00 روز یکشنبه حدود 258 هزار نفر از مرزهای سه گانه مهران، شلمچه و چزابه وارد کشور شدند؛ اما گزارش ستاد اربعین حاکی از بازگشت 280 هزار نفر از زائران تا صبح دوشنبه است که این رقم شامل مسافران ریلی و هوایی نیز می شود.

طبق اعلام سازمان راهداری، با ثبت آمارهای روز دوشنبه عملا بیش از 50 درصد از مسافران ایرانی به کشور بازگشته اند و حدود یک میلیون ایرانی هنوز در عراق هستند و پیشبینی می شود این زائران نیز موج دوم بازگشت را از صبح امروز (سه شنبه) آغاز کنند و روند بازگشت ها تا آخر هفته ادامه یابد.

بر اساس گزارش های ابتدایی همچنان مرز مهران، به عنوان اصلی ترین محل تردد زائران فعالیت می کند و در چنین شرایطی در نظر گرفتن مسیر موازی مهران-ملکشاهی-ایلام و بهسازی محور ایلام-مهران باعث کاهش قابل توجه ترافیک در این مرز شده است.

در کنار مرزهای زمینی، راه آهن نیز اعلام آمادگی کرده با تمام امکانات موجود مسافران را از طریق خط آهن شلمچه به نقاط مختلف کشور باز گرداند.

در عرصه هوایی نیز طبق اعلام سازمان هواپیمایی، از 22 آبان تا ششم آذر مجوز انجام 1015 پرواز فوق العاده صادر شده که از این میزان 830 مجوز پرواز برنامه ای و فوق العاده برای شرکت های هواپیمایی داخلی و 185 مجوز برنامه ای و فوق العاده پرواز برای شرکت های هواپیمایی عراقی صادر شده است.

پروازهای فوق العاده سازمان هواپیمایی تا روز شنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت و فرودگاه های تهران، مشهد، یزد، تبریز، اصفهان، کیش، زاهدان، ایلام، رشت، بندرعباس، رفسنجان، کرمان، ساری، اردبیل، شیراز، بیرجند، ارومیه و گرگان در این فرایند فعالیت خواهند کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1