31 می 2020 - 04:53

لغو روادید 72 کشور با ایران؟!

21 نوامبر 2016 - 15:00 dsfr.ir/er791

لغو روادید 72 کشور با ایران؟!
iran-visa.ir
صدور ویزای فرودگاهی 30 روزه به زودی!

لغو روادید 72 کشور با ایران یا اعطای ویزای فرودگاهی به مسافران حامل گذرنامه ایرانی به زودی عملی خواهد شد.

"یک منبع آگاه در وزارت امورخارجه"

آخر هفته ای که گذشت خبری به نقل از یک منبع عالی رتبه در وزارت امور خارجه کشورمان منتشر و اعلام شد که 72 کشور جهان پذیرفته اند با ایران لغو روادید انجام دهند یا به مسافران حامل گذرنامه ایرانی ویزای فرودگاهی بدهند؛ خبری که برای فعالان گردشگری می تواند یکی از بهترین اخبار سال باشد.

پیش از این، مسعود سلطانی فر رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در واپسین روزهای سال 94 از تلاش و مذاکره برای لغو روادید با 28کشور جهان خبر داده و اعلام کرده بود که یک کارگروه مرکب از وزارت کشور، وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اطلاعات با ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایجاد شده و از این طریق روی بحث لغو روادید با 28کشور جهان کار می شود. از این تعداد تاکنون لغو روادید با گرجستان و ارمنستان صورت گرفته است؛ امری که در تابستانی که گذشت موجب سفرهای پرشمار شهروندان ایرانی به گرجستان شد.

حالا بر اساس آنچه این منبع آگاه در وزارت امور خارجه به «دیپلماسی ایرانی» گفته است، عمده این 72 کشور در آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی واقع شده اند. به گفته وی، هماهنگی های نهایی در حال انجام است و به زودی لغو روادید این کشورها با ایران یا اعطای ویزای فرودگاهی به مسافران حامل گذرنامه ایرانی به زودی عملی خواهد شد.

لغو ویزا با سه کشور مهم اروپایی؟

در همین حال، برخی اخبار دیگر از وزارت امور خارجه کشور حاکی از انجام رایزنی ها برای لغو روادید ایران با سه کشور فرانسه، آلمان و ایتالیا است و یک منبع آگاه در این وزارتخانه گفته است که به زودی احتمال دارد با این سه کشور مهم اروپایی یا لغو روادید صورت گیرد یا به مسافران حامل گذرنامه ایرانی ویزای فرودگاهی داده شود. براساس این خبر، این سه کشور تنها یک شرط مهم برای این کار گذاشته اند که مسوولان ایرانی در حال رایزنی برای چگونگی پذیرفتن این شرط هستند. البته این شرط هنوز رسانه ای نشده است.

ظاهرا به همین منظور و با هدف لغو روادید یا اعطای ویزای فرودگاهی به حاملان گذرنامه ایرانی در فرودگاه های کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی است که برخی دیپلمات های ایرانی سفرهای مکرر و فشرده ای را به این کشورها انجام می دهند و امیدوارند به زودی تلاش های آنها نتیجه بدهد. به گفته یک منبع در وزارت امور خارجه، دیپلمات های ایرانی تقریبا هفته ای دو تا سه سفر کاری به کشورهای مختلف دارند و تلاش می کنند اعتبار گذرنامه ایرانی را ارتقا دهند. از طرف دیگر، فشارهای بسیاری به کشورهای اروپایی وارد شده تا سهمیه ویزای ایرانی ها برای سفر به اروپا چهار تا پنج برابر افزایش یابد اما آنها با این کار مخالفت می کنند. آنها بدون ذکر دلیل حاضر به افزایش سهمیه ایران نیستند و نمی خواهند ظرفیت اعطای روادید به ایرانی ها افزایش یابد. این منبع می گوید در صورتی که این مهم به وقوع بپیوندد، صف طولانی در برابر سفارت خانه ها برچیده خواهد شد و دیگر شاهد صف های طولانی برای دادن ویزا به اتباع ایرانی نخواهیم بود.

مخالف اصلی لغو روادید ایران و عراق

اما رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که از تلاش برای لغو ویزا با 28 کشور خبر داده بود، در همان زمان یعنی روزهای آخر سال 94 اعلام کرده بود که لغو روادید با عراق در مرحله مذاکرات نهایی قرار دارد. سلطانی فر ابراز امیدواری کرده بود که در سفر رئیس جمهوری به این کشور، این کار انجام شود، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه در این باره نیز به «دیپلماسی ایرانی» گفته که نزدیک به سه سال است ایران رایزنی های بسیاری را با طرف عراقی انجام می دهد تا شاید بتواند میان دو کشور لغو روادید انجام دهد.

با این همه، وزارت امور خارجه عراق هنوز نپذیرفته است که با ایران لغو روادید صورت دهد. در همین حال، یک منبع آگاه عالی رتبه در مجلس اعلای اسلامی عراق نیز به «دیپلماسی ایرانی» اعلام کرده که تمامی رهبران اصلی جریان های سیاسی عراق موافق لغو روادید با ایران هستند اما ظاهرا تنها کسی که با این کار مخالفت می کند، شخص ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق است. این منبع آگاه یادآور شده که ما از ناراحتی ایران از این بابت آگاه هستیم و فشارهای بسیاری را به جعفری وارد کرده ایم؛ اما او شخصا حاضر به لغو روادید با ایران نشده است. به گفته وی، دلیل عدم موافقت جعفری، درآمد بسیار خوبی است که با صدور ویزا نصیب دولت عراق می شود که نمی توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد. از این رو گفته می شود مساله مالی تنها دلیل وزیر امور خارجه عراق برای عدم لغو روادید با ایران است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1