21 ژوئن 2024 - 02:17

خانه های مسافر بلای جان صنعت هتلداری

21 نوامبر 2016 - 12:30 dsfr.ir/f41uq

خانه های مسافر بلای جان صنعت هتلداری
دریافتی
یک ویلای اجاره ای در مازندران

رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران ضمن انتقاد از تصمیم سازمان میراث فرهنگی مبنی بر ایجاد "خانه های مسافر"، نه تنها این اقدام را بلای جان صنعت هتلداری در ایران دانست بلکه آن را به "سم مهلکی" برای ادامه فعالیت این حرفه خطاب کرد.

محمدعلی فرخ مهر در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه پس از برجام وضعیت کسب و کار در صنعت هتلداری بهبود یافته است، گفت: این وضعیت برای مهمانان داخلی و خارجی نیز مطلوب تر شده و باید اعلام کنیم که در حال حاضر 137 مورد هتل، هتل آپارتمان و پانسیون در تهران وجود دارد که 125 مورد آن هتل و هتل آپارتمان و 12 مورد آن پانسیون هستند. علاوه بر این 50 تا 60 هتل نیز از قبل مجوز ساخت دریافت کرده اند که در 30 مورد از آن ها ساخت و ساز آغاز شده و بقیه موارد نیز در حال گودبرداری هستند.

وی در ادامه با انتقاد از مصوبه داخلی سازمان میراث فرهنگی در دولت قبل که با توافق بخش خصوصی انجام شد، تصریح کرد: تصمیمی که توسط سازمان میراث فرهنگی در ارتباط با ایجاد خانه های مسافر اتخاذ شده جای نگرانی بسیار زیادی دارد و امیدواریم هرچه سریع تر در این زمینه تصمیمات تغییر کند.

رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران در این زمینه افزود: ابتدا سازمان میراث فرهنگی در دولت قبل تصمیم گرفت در مقطع زمانی که مسافرت ها به اوج می رسد در شش استان که با کمبود هتل مواجه بودند، خانه های مسافر در اختیار مسافران قرار گیرد. تصمیم اتخاذ شده در آن زمان مصوبه هیأت وزیران نداشت و این تصمیم تنها مربوط به شش استانی بود که با کمبود هتل مواجه بودند و در زمان اوج انجام مسافرت ها تعداد مسافران آن ها بیشتر از ظرفیت هتل ها می شد.

فرخ مهر با انتقاد از اینکه در زمان ریاست مسعود سلطانی فر در سازمان میراث فرهنگی این تصمیم مصوبه هیأت وزیران را اخذ کرد، بیان کرد: در این دوره علاوه بر اخذ تصویب این تصمیم در هیئت وزیران، محدودیت استانی برداشته، ایجاد خانه های مسافر به پدیده ای در سراسر کشور تبدیل و علاوه بر این مدنظر قرار گرفتن خانه های مسافر از حالت مقطعی که مربوط به اوج انجام مسافرت ها بود خارج و به موضوعی دائمی تبدیل شده است.

وی درباره روند ایجاد این خانه ها، عنوان کرد: نکته قابل تأمل درباره خانه های مسافر این است که هر کسی خانه ای داشته باشد که در آن اتاق مازاد دارد یا می خواهد آن را با تقسیم به اتاق های مختلف اجاره دهد می تواند از طریق سامانه ثبت نام کند و مجوزهای لازم را بگیرد. این موضوع از هفته گذشته در تهران کلید خورده و قطعا با تبعات بسیاری برای صنعت هتلداری همراه خواهد بود.

رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران با تأکید بر اینکه در تهران کمبود هتل نداریم بلکه کمبود هتل خوب داریم، گفت: اگر 50 تا 60 هتلی که اخیرا مجوز دریافت کرده اند ساخته شوند در وضعیت مناسبی قرار خواهیم گرفت و هتل هایی نیز که مدت زمان چندانی از ساخت آن ها می گذرد مجبور می شوند که خود را بروزرسانی کنند. مطمئنا ما در تهران در حال حاضر در زمان های مختلف به کمبود اقامت برنمی خوریم مگر اینکه برخی نمایشگاه ها و سمینارها با یکدیگر تداخل داشته باشند و اگر مدیریت لازم نیز در این زمینه به کارگرفته شود این مشکل پیش نخواهد آمد.

وی ادامه داد: یکی از مسائلی که باید هتلداران در استان تهران به آن توجه ویژه ای داشته باشند گام برداشتن در جهت استانداردسازی است و امیدواریم که در این زمینه حرکت روبه جلویی داشته باشند.

فرخ مهر مجددا ضمن انتقاد از ایجاد خانه های مسافر در استان های مختلف و به ویژه شهر تهران اظهار کرد: مطمئن باشید با این تصمیم تیشه به ریشه صنعت هتلداری در کشور زده خواهد شد و نه تنها بسیاری از هتلداران از ساخت هتل های خود انصراف می دهند بلکه بسیاری دیگر نیز از ادامه فعالیت در این حرفه منصرف می شوند.

1