15 اکتبر 2019 - 10:56

کنگره آمریکا سد راه بوئینگ نیست

19 نوامبر 2016 - 16:30 dsfr.ir/1j25e

کنگره آمریکا سد راه بوئینگ نیست
fortune.com
هواپیمای بوئینگ

هفته ی گذشته قائم مقام وزیر راه و شهرسازی از جمع بندی نهایی مذاکره با ایرباس تا چند روز آینده خبر داد.

اصغر فخریه کاشان در رابطه با آخرین وضعیت مذاکراه با ایرباس گفت: حدود یک هفته دیگر خبرهای تازه ای از مذاکره با ایرباس بازتاب پیدا خواهد کرد. وی اظهار کرده که مذاکره با شرکت ایرباس هم چنان ادامه دارد و به مراحل پایانی خود رسیده است و امیدواریم 7 تا 10 روز آینده مذاکرات را به جمع بندی برسانیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا حضور ترامپ به عنوان رئیس جمهموری آمریکا تاثیری در نحوی ورود هواپیما به کشور خواهد داشت بیان کرد: در حال حاضر که آقای اوباما رئیس جمهور آمریکا است و حقوق ما تحت برجام تغییری نکرده است و در قبال رئیس جمهور جدید آمریکا نیز از حقوق خود دفاع خواهیم کرد.

تنها چند روز پس از سخنان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را به تصویب رساند که رسانه ها با نام طرح ممنوعیت فروش هواپیما به ایران نام بردند.

این طرح روز پنجشنبه هفته ی گذشته (27 آبان ماه) با 243 رای موافق در برابر 174 رای مخالف تصویب شد و بر اساس آن قانون گذاران آمریکایی وزارت خزانه داری این کشور را از صدور مجوز به بانک های آمریکایی برای تامین مالی خرید هواپیما توسط ایران منع می کند.

اما اغلب کارشناسان اقتصادی در همین رابطه معتقدند؛ این مصوبه به معنای ممنوعیت فروش هواپیما به ایران نیست و حتی در شرایطی که رئیس جمهور آمریکا هم آن را لغو نکند، تنها بانک های آمریکایی از تامین مالی خرید هواپیما از سوی ایران منع خواهد کرد. هر چند پیش از این اوباما اعلام کرده بود اگر این طرح تصویب شود، آن را وتو خواهد کرد.

یکی از مهم ترین اخبار هفته گذشته برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و هوانوردی با حضور مسئولان لشکری و کشوری در کیش افتتاح بود.

هشتمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و هوانوردی با حضور سردار سرلشکر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سردار سرتیپ پاسدار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، امیر سرتیپ خلبان شاه صفی فرمانده نیروی هوایی ارتش، علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشور و سفرای کشورهای روسیه و سنگال در مرکز همایش های کیش افتتاح شد.

حضور 100 شرکت خارجی و داخلی و رونمایی از 50 محصول صنایع هوایی ساخت داخل از جمله بخشهای این نمایشگاه بودند. همچنین در طول برگزاری این نمایشگاه، نمایش هوایی توسط هواپیماهای سوخوی روسیه، زنبورهای بالتیک و نمونه های دیگر از جمله برنامه های این نمایشگاه بود.

هفته ی گذشته موافقت نامه دوجانبه حمل ونقل هوایی جمهوری اسلامی ایران و استرالیا به امضا رسید.

در راستای توسعه و تعمیق روابط با كشور استرالیا، تقاضای برخی شركت های هواپیمایی داخلی، متعاقب نشست مشترك و مذاكرات فشرده مقامات هواپیمایی دو كشور سرانجام دو سند یادداشت تفاهم همكاری های هوانوردی و موافقت نامه دو جانبه حمل ونقل هوایی بین ایران و استرالیا در شهر كانبرا امضاء و پاراف شد. بر پایه مفاد دو سند مذكور، دو كشور تمایل و علاقه خود را برای توسعه و گسترش همكاری های دو جانبه در زمینه حمل ونقل هوایی اعلام و راهكارهای اجرایی آن را مشخص كردند.

بر اساس این توافق، زمینه برای عبور هواپیماهای دو كشور از فراز آسمان، توقف در فرودگاه ها و بهره برداری هوایی مسافر و بار در فرودگاه های تعیین شده، دریافت خدمات هوایی و برقراری پروازهای مستقیم و یا استفاده از نقاط واسط و میانی بر اساس شرایط مشخص شده از جمله برقراری پرواز بین شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و شهرهای سیدنی، ملبورن، بریزبن و پرث در كشور استرالیا از اولویت های پروازی فی مابین بر اساس توافقات و تفاهمات امضا شده به شمار می رود.

یکی دیگر از مهم ترین اخبار در حوزه فرودگاه ها بازدید مدیران بازرگانی و فنی مهندسی فرودگاه بین المللی اینچئون کره جنوبی از قسمت های مختلف شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) بود.

تعدادی از مدیران فرودگاه بین المللی اینچئون کره جنوبی پنجشنبه هفته ی گذشته (20 آبان ماه) از حوزه فنی مهندسی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) دیدن کردند. در این بازدید عملیات تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه از این تجهیزات و سیستم های مهم مورد ارزیابی قرار گرفت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1