باغ فتح آباد کرمان جهانی می شود یا ملی می ماند؟

19 نوامبر 2016 - 13:30 dsfr.ir/k26ap

باغ فتح آباد کرمان جهانی می شود یا ملی می ماند؟
kermanfestival.com
باغ تاریخی فتح آباد کرمان

اگر فتح آباد چیزی فراتر از باغ شازده ماهان داشته باشد می توان پیگیر ثبت جهانی آن شد.

"معاون میراث فرهنگی کشور"

به گزارش خبرنگار مهر، باغ شازده ماهان در استان کرمان به عنوان یکی از 9 باغ ایرانی سال 93 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید اما این باغ تنها باغ استان کرمان نبود که جهانی شد. فتح آباد نیز یکی از مهم ترین باغ های کرمان است اما هنوز در فهرست جهانی ثبت نشده یکی از دلایل آن عدم مرمت چندین ساله عمارت آن و متروک و مخروبه شدن بنای سفید رنگش بوده است. این باغ و عمارت که 40 سال قدیمی تر از شازده ماهان نیز هست، سال ها متروک بود تا اینکه در سال 93 استاندار وقت کرمان تصمیم گرفت این باغ و بنای تاریخی که با شماره 7284 در فهرست میراث ملی به ثبت رسید، مرمت شود.

نورپردازی های زیاد این باغ موجب شد که از آن به عنوان درخشان ترین بنای تاریخی کرمان یاد شود. مسئولان این باغ نیز درصدد هستند تا آن را به پرونده باغ های ایرانی الحاق کنند در این باره مدیریت این باغ بیان کرده بود که در زمان افتتاح باغ مسئولان سازمان میراث فرهنگی اعلام کردند به پرونده باغ های ایرانی الحاق خواهد شد اما هنوز خبری از این اقدام نشده است.

در پاسخ به این موضوع محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور گفت: زمانی که پرونده 9 باغ ایرانی را به ثبت جهانی رساندیم نماینده ای از جامع ترین و بهترین باغ های هر استان را برگزیده و انتخاب کردیم و در استان کرمان نیز باغ شازده ماهان بهترین بود اما اگر باغ فتح آباد چیزی فراتر از باغ شازده ماهان داشته باشد می توان پیگیر ثبت جهانی آن شد. در آن صورت باید شرایط جهانی شدن را نیز داشته باشد. وگرنه باغ شازده اکنون نماینده باغ های کرمان است. در استان خراسان جنوبی نیز اگرچه یک باغ جهانی شد اما ممکن است در مطالعات بعدی به این نتیجه برسیم که باغ گلشن طبس در این استان نیز متفاوت از باغ های ایرانی دیگر است و می تواند به این پرونده الحاق شود.

وی ادامه داد: در استان آذربایجان شرقی نیز اگر وضعیت باغ ایل گلی تبریز خوب بود و ساماندهی می شد و اطرافش تغییر اساسی می کرد می توانست به عنوان یکی از باغ های ایرانی ثبت جهانی شود. چرا که نمونه ای از باغ هایی است که وسط آن یک عمارت واقع شد و این ویژگی می توانست بر ویژگی های 9 باغ دیگر ثبت شده اضافه شود. با این وجود همه باغ های ایرانی در فهرست میراث ملی ثبت هستند. ولی باید باغی که می خواهیم به پرونده ثبت جهانی الحاق کنیم ویژگی متفاوت و برتری داشته باشد. ما باید دنبال الحاق باغ های دیگری باشیم که ارزش منحصر به فرد دیگری دارند. وگرنه همه مردم می خواهند که باغ شهرشان در فهرست جهانی ثبت شود درصورتی که کارشناسان یونسکو بهترین را انتخاب و ثبت می کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1