اورامان به ثبت جهانی نزدیک می شود

19 نوامبر 2016 - 12:30 dsfr.ir/lg2l9

اورامان به ثبت جهانی نزدیک می شود
نامشخص
روستای اورامان در کردستان

مسئول پایگاه منظر فرهنگی و تاریخی اورامانات از انجام اقداماتی در راستای ثبت جهانی اورامان خبر داد.

پویا طالب نیا، شامگاه جمعه 28 آبان در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: باید با دیدگاه علمی با بحث ثبت جهانی اورامان برخورد کرد تا از این نام سوء استفاده نشود.

وی با اشاره به اینکه به ثبت رساندن منظر طبیعی اورامان نیز در برنامه های میراث فرهنگی قرار دارد، افزود: برای به ثبت رساندن منظر طبیعی اورامان در جهان باید شاخص هایی تعریف کنیم و به گونه های جانوری و پوشش گیاهی منطقه بیشتر توجه کنیم.

مسئول پایگاه منظر فرهنگی و تاریخی اورامانات در ادامه با اشاره به اینکه در بحث ثبت جهانی منظر طبیعی، به بعد اقتصادی آن باید بیشتر توجه شود، عنوان کرد: ثبت منظر فرهنگی اورامان، گامی موثر در جذب و رونق گردشگران در این منطقه دارد.

وی در ادامه به معرفی اقدامات پایگاه منظر تاریخی و فرهنگی اورامان اشاره و بیان کرد: این پایگاه به مدت هشت ماه است که فعال شده و سه اصل حفاظت از بافت قدیمی، آموزش و پژوهش را در اهداف خود قرار داده است.

طالب نیا با اشاره به اینکه در بحث مرمت و حفظ ساختمان های بومی نیاز به اعتبارات است، گفت: امروزه مردم اورامان به دلیل عدم توان مالی برای ساخت و ترمیم خانه های خود از مصالحی استفاده می کنند که سنخیتی با بافت بومی ندارد و برای اینکه آنها را از انجام این کار منع کنیم باید تسهیلاتی در اختیار آنان قرار دهیم تا به سمت بومی سازی بروند.

وی در ادامه به بحث آموزش اشاره و بیان کرد: آموزش یک اصل مهم است و باید مردم را با مزایایی ثبت جهانی شدن اورامان بیشتر آشنا کنیم و به آنها مهارت های صنایع دستی را آموزش بدهیم.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی و تاریخی اورامان در ادامه به اهمیت بحث ثبت جهانی شدن اورامان اشاره و تصریح کرد: برای این مسئله مهم، همایش معماری و شهرسازی سکونتگاه های کوهستانی با محوریت اورامانات برگزار شد که این همایش کمک بسیار خوبی در بحث پژوهشی کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ما باید فرهنگ و اصالت معماری منطقه را حفظ کنیم، خاطرنشان کرد: اورامان نیاز به معرفی بیشتر دارد و این مهم را می خواهیم با تشکیل کمیته رسانه ای این پایگاه انجام دهیم زیرا بر این امر واقف هستیم که رسانه بیشترین تاثیر را بر معرفی اورامان در سطح کشور دارد.

طالب نیا در پایان با اشاره به اینکه باید بوم گردی را در منطقه توسعه دهیم، یادآور شد: امروزه توریست ها وقتی وارد اورامان می شوند، می خواهند بافت خوب و قدیمی را ببینند، پس باید بر این اساس زیرساخت های یک منطقه توریستی را فراهم کنیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1