18 اکتبر 2019 - 15:37

بلاتکلیفی خودروهای گردشگری 6 ماه پس از وعده آقای وزیر

16 نوامبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/rl2kt

بلاتکلیفی خودروهای گردشگری 6 ماه پس از وعده آقای وزیر
gatotravel.com
ون گردشگری 12 نفره

در حالی ساخت خودروهای گردشگری در داخل کشور هنوز به سرانجام نرسیده که معاون سرمایه گذاری سازمان از باز شدن پرونده ی دیگری برای توسعه ناوگان ویژه ی حمل و نقل گردشگران خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، اردیبهشت ماه 1395، وزارت صنعت، معدن و تجارت در هیأت دولت با طرح «تسهیل واردات خودروهای گردشگری» که اعمال تخفیف مالیاتی برای ورادات 2 هزار دستگاه خودروی مورد نیاز صنعت گردشگری را درخواست کرده بود، صراحتا اعلام مخالفت کرد.

وزیر صنعت معتقد بود؛ خودروهای مورد نیاز بخش گردشگری را می توان در کارخانه های داخلی تولید کرد و به واردات اتومبیل های پیشنهادی نیازی نیست و با تکیه بر همین باور بود که نعمت زاده در هیأت دولت به سلطانی فر قول داد؛ در شش ماه اول سال، تولید این خودروها را آغاز کند.

پنج ماه بعد از آن جریان، مسعود سلطانی فر خبر داد که وزیر صنعت کاتالوگ دو نمونه خودروی مورد استفاده ی گردشگران را نشان داده و قرار است آن خودروها وارد خط تولید انبوه شوند.

حالا یک ماه از آخرین اظهارات رییس پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گذشته و مهلت شش ماهه ای هم که آقای وزیر خواسته بود تا خط تولید خودروهای گردشگری را راه اندازد، تمام شده است.

اکنون سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره سرانجام این خودروها که سلطانی فر تصویرشان را دیده و قرار بود وارد خط تولید شوند، به ایسنا، می گوید: این خودروهای پیشنهادی زمانی وارد خط تولید می شود که پیشنهاد خرید داشته باشد که البته طرفین الان در حال مذاکره هستند.

شیرکوند از جمله مسؤولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود که طرح «تسهیل واردات خودروهای گردشگری» را در کمسیون های دولت پیگیری می کرد و باور داشت خودروهای مورد نیاز گردشگری به گونه ای است که باید وارد شود. حالا او در حالی که هنوز تکلیف ساخت خودروهای گردشگری مشخص نشده از آغاز مذاکراتی برای ساخت و وارد کردن واگن های قطار ویژه ی گردشگران خبر می دهد.

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار می کند: ما نه تنها راجع به خودروهای کوچک، اتوبوس، مینی بوس و یا ون، به عنوان وسیله ی حمل و نقل جاده ای گردشگران مذاکره می کنیم، بلکه گفت و گوهایی برای قطارهای ویژه گردشگری درحال انجام است.

وی ادامه می دهد: شرکت هایی در حال برنامه ریزی برای ساخت واگن های ویژه ی حمل و نقل گردشگران در داخل و یا وارد کردن آن هستند تا ترانزیت توریستی با این قطارها انجام شود.

شیرکوند به نتیجه رسیدن مذاکرات در هر یک از این بخش ها را منوط به حضور فعال بخش خصوصی به عنوان متقاضی استفاده از این وسایل نقلیه می داند و می گوید: یک طرف این جریان بخش خصوصی است، دولت که نمی خواهد قطار بخرد و به عنوان تصدی گر شروع به کار کند. دولت فقط به بخش خصوصی کمک می کند که بتواند برای بستن قرارداد وسایل مورد نیاز خود با آن شرکت های سازنده خودرو به توافق برسند. جایگاه دولت تصدی گری نیست که مثلا 50 اتوبوس و یا قطار بخرد و از آن استفاده کند.

دیدگاه ها

 • علیرضا نوری 16 نوامبر 2016 - 14:31

  سلام
  ما حدود ۲۰۰۰ نفر هستیم که علاقمند به ماشینها و خودروهای گردشگری و یا ماشینهای کاروان و کمپر هستیم. برخی از دوستان دارای این نوع خودروها هستند و تعداد زیادی به دنبال تامین آن هستند. به مسئولین ذیربط اطلاع دهید که در صورت مناسب بودن این نوع حودروها از لحاظ جادار بودن، امکانات و قیمت علاقمندان زیادی به دنبال این نوع خودروها هستند.

 • سیروس 16 نوامبر 2016 - 15:04

  تا زمانی که خود ما بحث گردشگری رو رونق ندیم زیرساخت ها رو توسعه ندیم تبلیغات گسترده نکنیم فرهنگ سازی نکنیم خودمان را با جامعه جهانی وفق ندیم خودروهای کمپری و کاروانی رو افزایش ندیم و حمایت از متولیان امر نکنیم قطعا نباید انتظار داشته باشیم به عنوان یک کشور هدف گردشگری بین المللی در سطح جامعه جهانی شناخته شویم.
  نباید به همین محدود گردشگران بسنده کرد و دل خوش باشیم

 • ابراهیم کبیری 16 نوامبر 2016 - 23:17

  سلام
  دهها سال هست که مردم دنیا از خودروهای مسافرتی (کمپر ،کاروان ،ون )استفاده میکنند
  ولی ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم و هنوز تصمیم نگرفته ایم که به مطالبات دوستداران این فرهنگ مسافرت توجه کرده و اهمیت دهیم
  چرا در کشور همسایه ما از انواع این خودروها که دارای بهترین تکنولوژی و دارای امکانات رفاهی و اقامتی مدرن هستند بهره مندد ولی مردم ایران با این همه پتانسیل گردشگری از این امکانات بی بهره است آیا وقت آن نرسیده که به سلیقه عده ای که عاشق مسافرت جاده ای هستند احترام گذاشته و در تامین این نوع خودروها گام برداریم ..

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1