چه کسی مسوول ساخت وساز در محوطه ارگ علیشاه است؟

16 نوامبر 2016 - 08:00 dsfr.ir/1h2ny

چه کسی مسوول ساخت وساز در محوطه ارگ علیشاه است؟
خبرگزاری مهر
مسجد تاج الدین علیشاه گیلانی معروف به ارگ علیشاه تبریز

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی معتقد است، میراث فرهنگی مسوول ساخت و ساز در محوطه ارگ علیشاه تبریز است.

به گزارش «ایسنا»، سعید شبستری اخیرا در نامه ای خطاب به مدیریت اداره میراث فرهنگی استان، خواستار توقف عملیات خاکبرداری و حفاظت کامل از این بنای تاریخی از طرف این سازمان شده است.

شبستری با بیان اینکه مسوولیت هر ساخت و ساز در محوطه های بناهای تاریخی برعهده اداره کل میراث فرهنگی استان است، گفت: «هر بنای تاریخی برای خود حریمی دارد که به صورت قانونی مصوب شده است؛ به همین دلیل اداره کل میراث فرهنگی استان باید در اولویت اول بررسی کند که آیا آن ساخت و ساز در حریم بنا است یا خیر و در ادامه از آسیب دیدن یا ندیدن بنا در صورت آن عملیات ساخت وساز، اطمینان حاصل کند.»

وی ادامه داد: «این کارشناسی ها و صدور مجوزهای لازم از طرف میراث فرهنگی و شهرداری، باید پیش از شروع این عملیات انجام شود که این روند در مساله احداث پارکینگ طی نشده بود. به همین جهت طبق دستور استاندار به مدیر اداره کل استان، عملیات موقتا متوقف شد و در همان حال تیمی هشت نفره به دستور مدیر میراث فرهنگی سازمان برای کارشناسی محوطه به تبریز آمدند و جمع بندی گزارش های خود را به زودی اعلام خواهند کرد.»

علاوه بر این، معاون میراث فرهنگی کشور، محمد حسن طالبیان، از بررسی وضعیت گودبرداری در نزدیکی ارگ علیشاه تبریز در شورای عالی شهرسازی و معماری خبر داد. پیشتر انجمن دوستداران میراث فرهنگی شهر تبریز در این باره نامه ای به معاونت سازمان میراث فرهنگی نوشته و از وی توقف این عملیات را خواسته بود. در پی آن مرتضی آبدار، مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی، در مصاحبه ای اعلام کرد که هیچ ساخت وسازی خارج از ضوابط میراث فرهنگی در حریم ارگ انجام نخواهد گرفت. معاون میراث فرهنگی کشور نیز در واکنش به این ماجرا، عملیات ساختمانی را موقتا متوقف کرده و گروهی از کارشناسان را برای بررسی لایه های تاریخی این محوطه به آن منطقه اعزام کرد.

1