عضو هیات علمی گروه گردشگری دانشگاه اوتاگو تشریح کرد

تجارب کشور نیوزلند در پیشبرد صنعت گردشگری ایران

16 نوامبر 2016 - 09:30 dsfr.ir/m59cb

تجارب کشور نیوزلند در پیشبرد صنعت گردشگری ایران
خبرگزاری ایسنا
برنت لاولاک در نشست "تجارب کشور نیوزلند در پیشبرد صنعت گردشگری" مشهد

عضو هیات علمی گروه گردشگری دانشگاه اتاگو نیوزلند با بیان اینکه هر 5 سال دولت نیوزلند استراتژی های گردشگری خود را به روز می کند، افزود: آخرین بار سال 2015 استراتژی های گردشگری این کشور به روز شد و سیاست همراهی بخش دولتی و خصوصی به صورت مکمل مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، برنت لاولاک در نشست "تجارب کشور نیوزلند در پیشبرد صنعت گردشگری" که روز 23 آبان ماه در سازمان مرکزی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، ضمن معرفی کشور نیوزلند، اظهار کرد: نیوزلند کشور کوچکی است اما ظرفیت گردشگری بالایی دارد. کشوری سرسبز که 74 درصد از جمعیت 4 میلیونی آن اروپایی و 15 درصد ماریایی هستند. بسیاری از افراد، نیوزلند را با یک پرنده به نام "کیوی" می شناسند، در واقع این کشور با طبیعت گردی، حیات وحش، گونه های نادر جانوری و پرندگانش شناخته می شود.

وی با اشاره به اینکه جاذبه فرهنگی قبایل ماری بسیار معروف است و هر ساله گردشگران فراوانی را به خود جذب می کند، افزود: این جاذبه جزو افتخارات و میراث فرهنگی کشور ما به شمار می رود.

دانشیار گروه گردشگری دانشگاه اتاگو نیوزلند با بیان اینکه نیوزلند سالانه 3.4 میلیون گردشگر دارد، خاطرنشان کرد: گردشگری سبب ایجاد 120 هزار شغل مستقیم و 90 هزار شغل غیرمستقیم در نیوزلند شده است که 24 میلیارد دلار آورده اقتصادی دارد.

وی با بیان اینکه این کشور دارای 4 میلیون جمعیت و 30 میلیون راس گوسفند است، گفت: عدد مالی صادرات گردشگری که به صورت اقماری محاسبه شده 11 میلیارد دلار است، این درحالی است که درآمد حاصل از تولید لبنیات، سالانه 13 میلیارد دلار است.

لاولاک افزود: صنعت لبنیات نیوزلند رشد خیره کننده ای داشته است اما تمرکز دولت بر صنعت گردشگری است و در چهار سال اخیر صنعت گردشگری نیوزلند، هر ساله 4 درصد رشد داشته است. بیشتر گردشگران نیوزلند در تابستان به این کشور سفر می کنند و دولت نیوزلند تلاش می کند میزان ورودی گردشگران را از تابستان به سایر فصول تسری دهد.
 
وی با بیان اینکه "طبیعت صد درصد خالص نیوزلند" برندی بود که بسیار به صنعت گردشگری نیوزلند کمک کرد، افزود: اساتید حوزه گردشگری بسیار باقدرت بر روی این موضوع کار کردند. این برند در طی 16 سال گذشته در بازارهای گردشگری موثر واقع شد.

عضو هیات علمی گروه گردشگری دانشگاه اتاگو نیوزلند عنوان کرد:30 درصد از کشور نیوزلند را غارهای ملی و حفاظت شده تشکیل می دهند که در پیشبرد طبیعت گردی در این کشور موثر است. نیوزلند کشوری است که گردشگران می توانند با نقشه های پیاده روی که برای آنها فراهم می شود بیش از 6 روز با کوله پشتی در مناطق طبیعی گردش کنند.

دانشیار گروه گردشگری دانشگاه اتاگو نیوزلند افزود: بعد از سری فیلم های ارباب حلقه ها که در نیوزلند تصویربرداری شد، بسیاری از گردشگران به منظور بازدید از لوکیشن های این فیلم از مناطق طبیعی نیوزلند بازدید کردند. در واقع 13 درصد از گردشگران خارجی دلیل سفر به نیوزلند را بازدید از لوکیشن های این فیلم عنوان کردند که این موضوع هر ساله 400 میلیون دلار برای نیوزلند درآمد داشت.

لاولاک تصریح کرد: نیوزلند برای گردشگران ماجراجو بسیار دیدنی است، در این زمینه گردشگران می توانند با قفسی که در زیر دریا طراحی شده است از کوسه های دریاهای نیوزلند دیدن کنند. همچنین از تفریحاتی مانند اسکی، قایق رانی در دره ها و بانجی جامپینگ از ارتفاع قله های بلند لذت ببرند.

وی با بیان اینکه از جمله جاذبه های گردشگری ماجراجویانه در نیوزلند، غواصی است، عنوان کرد: یکی دیگر از نوآوری های نیوزلند دوچرخه سواری دور تا دور نیوزلند بود که برای این ورزش، مسیرهای مختلف گردشگری ایجاد شد. همچنین تماشای آسمان در شب یکی از مواردی به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی را به نیوزلند جذب می کند. این نوع گردشگری به علت دور بودن از آلودگی هوا، مورد توجه گردشگران است و به اقتصاد محلی نیوزلند کمک می کند.

لاولاک افزود: اخیرا پخش سریال های تلویزیونی نیوزلند، سبب افزایش علاقه مندی گردشگران چینی در سفر به نیوزلند شد. دولت نیوزلند در این زمینه استراتژی هایی به کار گرفت. دعوت از ستاره های چینی و ازدواج با نیوزلندی ها از جمله سیاست های بود که نیوزلند در پیش گرفت.

وی عنوان کرد: وب سایتی با هدف راهنمایی گردشگری برای بخش های مختلف بازار نیوزلند به منظور آشنایی با فرهنگ و علاقه مندی های کشور چین طراحی شده است تا مطابق با این راهنمایی ها خدمات ارایه شود.

عضو هیات علمی گروه گردشگری دانشگاه اتاگو نیوزلند با بیان اینکه تلاش می کنیم برند طبیعت صد در صد خالص نیوزلند را حفظ کنیم، تاکید کرد: باید به شعار و وعده ای که به گردشگران دادیم عمل کنیم. آنان انتظار هوا، آب و طبیعت پاک را دارند متاسفانه یکی از پارک های ملی که همه ساله پیش از نیم میلیون گردشگر را به خود جذب می کند دچار آلودگی، ازدحام و ترافیک در سال های اخیر شده است. همچنین باید به چالش کاهش میزان دی اکسید کربن اشاره کرد که یکی از علت های آن سفر های هوایی و مصرف سوخت بالای هواپیماها است.

وی افزود: گرمایش زمین و تاثیر آن بر آب و هوای کشورمان سبب شده است ارتفاعات نیوزلند که همواره پوشیده از برف بود اکنون خالی از برف شود که مسئولان با ایجاد برف مصنوعی سعی کردند جذابیت های این مناطق را حفظ کنند.

لاولاک درباره چالش های دیگر در حوزه گردشگری، گفت: سوانح رانندگی یکی از نگرانی های دیگر در حوزه صنعت گردشگری به شمار می رود. عامل 80 درصد از تصادفات در نیوزلند گردشگران هستند البته سیستم رانندگی در جهت مخالف با بسیاری از کشورها، عامل بسیاری از تصادفات است.

عضو هیات علمی گروه گردشگری دانشگاه اتاگو نیوزلند درباره تعامل بخش دولتی و خصوصی در حوزه گردشگری نیوزلند بیان کرد: سیاست اصلی ایجاد تلاش مشترک به منظور توسعه گردشگری و فعال کردن 26 منطقه گردشگری نیوزلند بین وزارت کار و بازرگانی و اتحادیه گردشگری این کشور است.

وی با بیان اینکه هر 5 سال دولت نیوزلند استراتژی های گردشگری خود را به روز می کند، افزود: آخرین بار سال 2015 استراتژی های گردشگری کشور به روز شد که سیاست همراهی بخش دولتی و خصوصی به صورت مکمل مورد توجه قرار گرفت و بالا بردن کیفیت تجربه گردشگری، راه های دسترسی به نیوزلند، بازارهای هدف گردشگری، فعال کردن بخش آکادمیک در شناخت بازارهای گردشگری در اولویت طراح ها قرار گرفت.

لاولاک با اشاره به اینکه بعد از گردشگران استرالیایی، چینی ها بیش ترین گردشگر نیوزلند را طی سال های اخیر تشکیل می دهند، یادآور شد: گردشگری ماجراجویانه در نیوزلند بسیار پرطرفدار است اما این فعالیت دارای ریسک بالایی نیز است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1