ترامپ قراردادهای فعلی خرید هواپیما را تهدید نمی کند

15 نوامبر 2016 - 15:30 dsfr.ir/9j4le

ترامپ قراردادهای فعلی خرید هواپیما را تهدید نمی کند
fortune.com
هواپیمای بوئینگ

تغییر در رهبران سیاسی ایالات متحده آمریکا نمی تواند تاثیری جدی در اجرایی شدن توافق ها داشته باشد.

"معاون سابق سازمان هواپیمایی"

معاون سابق سازمان هواپیمایی معتقد است در شرایط فعلی و با توجه به توافق هایی که میان ایران و نهادهای اقتصادی بین المللی به وجود آمده تغییر در رهبران سیاسی ایالات متحده آمریکا نمی تواند تاثیری جدی در اجرایی شدن توافق ها داشته باشد.

علیرضا منظری اعلام کرد: در صورتی که امکان آن وجود داشته باشد که توافق های ماه های گذشته به موقع اجرایی شوند، به نظر نمی رسد دولت ایالات متحده می تواند سنگ اندازی جدی در این مسیر داشته باشد.

وی با اشاره به ارکان بین المللی برجام تشریح کرد: این توافق به عنوان یک قرارداد دو جانبه منعقد نشده و کشورهای عضو شورای امنیت آن را تایید کردند. از این رو به نظر نمی رسد آمریکا توان آن را داشته باشد که به طور یک جانبه در مقابل آن بایستد.

در چارچوب این توافق ایران حق خرید هواپیماهای مسافری جدید را به دست آورده و در همین مسیر نیز حرکت می کند.

معاون سابق سازمان هواپیمایی با اشاره به مذاکرات طولانی مدت ایران با شرکت های هواپیماساز در طول هفته های گذشته، اظهار کرد: ما تلاش کردیم که با پیگیری نهایی این مذاکرات به یک قرارداد نهایی برسیم، در صورتی که این قراردادها تا مراحل پایانی خود پیش رفته باشند، با توجه به مجوزی که خزانه داری آمریکا ارائه کرده امکان دور زدن آن وجود ندارد، زیرا طرف برهم زننده قرارداد باید جریمه هایی سنگین پرداخت کند. از این رو شاید توافق های فعلی در معرض خطر جدی نباشد.

منظری درباره امکان تداوم مذاکرات و خرید هواپیماهای جدید نیز گفت: این موضوع می تواند قدری با ابهام و نگرانی روبه رو شود، زیرا احتمال دارد دولت آمریکا قصد کند که با افزایش فشار امکان تامین مالی یا صدور مجوز را از بین ببرد.

البته با توجه به این که ایران به تمام مسوولیت های خود عمل کرده این امر برای آنها نیز دشوار خواهد بود، اما قطعا باید این نگرانی را داشته باشیم و از هم اکنون فکری به حال آن بکنیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1