وضعیت صدور ویزای عراق در مشهد

15 نوامبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/8f0xy

وضعیت صدور ویزای عراق در مشهد
حسین حسین زاده
صدور ویزای عراق در مشهد

در روزهای اخیر به علت حجم بالای درخواست صدور ویزا، کنسولگری عراق ویزای انفرادی صادر نمی کند، این موضوع سبب مشکل برای افرادی شده است که قصد دارند به صورت انفرادی به زیارت اربعین بروند.

در جریان بازدید از دفاتر صدور ویزای عراق، عبدالعلی وریدی، مسئول یکی از دفاتر صدور ویزای عراق، اظهار کرد: معمولا ویزای انفرادی صادر نمی کنیم، تنها برای افرادی که شرایط خاص دارند ویزای انفرادی صادر می شود، مثلا خانم هایی که به صورت تک نفره قصد سفر دارند و امکان تجمیع آنها وجود ندارد ویزا تک نفره اخذ می کنند.

وی با بیان این که ویزای گروهی و انفرادی از نظر قیمت تفاوتی ندارند، افزود: ویزای گروهی برای سه نفر تا 50 نفر که معمولا هیات های مذهبی هستند، صادر می شود. بعضی از ویزاهای گروهی که به صورت خانوادگی نیستند تجمع و کپی برابر با اصل داده می شوند تا ویزاهای جمعی به صورت انفرادی درآیند.

مهلت ویزای اربعین تا 20 صفر است

مسئول دفتر صدور ویزای عراق گفت: افرادی که ویزای اربعین گرفتند تا 20 صفر می توانند به عراق بروند، زیرا این ویزا برای ایام اربعین صادر می شود و بعد از آن ایام اعتبار ندارد. افرادی که قصد دارند بعد از اربعین به عراق بروند باید مانند قبل درخواست ویزای سه ماه با یک ماه اقامت را بدهند.

وریدی تصریح کرد: کنسولگری عراق با توجه به حجم بالای درخواست ویزا همکاری خوبی دارد و معمولا 48 ساعته ویزا را صادر می کند. تنها در برخی از موارد بعد از دو روز و نیم ویزا صادر می شود اما چنین مواردی خیلی اندک رخ می دهد.

محسن اشرفی، مسئول یکی از دفاتر صدور ویزای عراق، اظهار کرد: روز شنبه و یکشنبه ویزای انفرادی صادر می شد اما از یکشنبه اعلام شد که کنسولگری عراق ویزای انفرادی صادر نمی کند، بنابراین ما نیز ویزای انفرادی صادر نمی کنیم.

وی گفت: دلیل این موضوع که نمی توانیم افرادی را که قصد اخذ ویزای انفرادی دارند، در یک گروه جمع کنیم این است که برخی قصد دارند از طریق حمل و نقل هوایی، برخی زمینی و برخی نیز از مرزهای مختلف به عراق بروند.

مسئول دفتر صدور ویزای عراق تاکید کرد: تاکنون در این دفتر برای 3 هزار زائر اربعین ویزا صادر کردیم. برخی مواقع با کندی زمان صدور ویزا توسط کنسولگری عراق مواجه هستیم، مواردی را داریم که 12 آبان درخواست ویزا کردند اما هنوز ویزای آنها صادر نشده است.

اشرفی افزود: در تلویزیون و رادیو اربعین اعلام می شود که 24 ساعته ویزای عراق صادر می شود، این امر در تهران اتفاق می افتد اما در مشهد این گونه نیست و البته تاخیر نیز از جانب کنسولگری عراق است.

وی درباره نحوه واریز هزینه ثبت نام به دفاتر صدور ویزا، خاطرنشان کرد: تا 12 روز قبل 10 هزار تومان مبلغ اضافه برای حق بیمه از زائران اربعین گرفته می شد که سیستم ثبت نام 12 روز قبل اصلاح شد.

گرفتن رمز دوم حساب افراد از زائران خطرناک است

اشرفی با اشاره به این که رمز دوم حساب افراد یعنی تمام اطلاعات بانکی آنان، تاکید کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد دریافت رمز دوم کارت بانکی زائران اربعین توسط دفاتر صدور ویزاست. این سیستم که از زائران رمز دوم اخذ می شود، بسیار خطرناک است.

مسئول دفتر صدور ویزای عراق اضافه کرد: هم چنین گرفتن پول نقد نیز از زائران امکان ندارد و پرداخت از طریق کارت خوان نیز به علت تاخیر در پرداخت، ممکن نیست؛ از سوی دیگر بسیاری از زائران مراجعه‎کننده به ما روستاییانی هستند که برخی از آنان رمز دوم ندارند، بنابراین پرداخت اینترنتی برای این افراد مشکل است.

مردم می توانند ویزای گروهی خود را جدا کنند

جواد شاد، مدیرکل حج و زیارت استان اظهار کرد: تاکنون بیش از 90 هزار و 343 نفر در خراسان رضوی ویزای عراق اخذ کردند، اما با توجه به این که استان برای خراسان شمالی نیز ویزا صادر می کند در مجموع ویزای صادر شده بیش از این است.

وی با اعلام این که اکنون ویزای انفرادی صادر نمی شود، افزود: کنسولگری عراق برای سرعت بخشیدن به روند صدور ویزا این تصمیم را گرفته است. مردم می توانند ویزای خود را که به صورت گروهی صادر شده است از هم جدا و برابر با اصل کنند.

شاد تاکید کرد: ویزایی که برابر با اصل شده است تفاوتی با ویزای اصلی ندارد، هم چنین محدودیتی از نظر این که تمام افراد یک گروه از یک مرز و در یک زمان به عراق بروند وجود ندارد و برای زائران مشکلی در زمینه صدور ویزای انفرادی به این شکل وجود ندارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1