رییس اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل:

مشکلات زیرساختی کویر مرنجاب همچنان پابرجاست

15 نوامبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/fn8m8

مشکلات زیرساختی کویر مرنجاب همچنان پابرجاست
araxmtb.ir
تابلوی راهنمای قدیمی در مرنجاب

مشکلات عمده زیرساختی در کویر مرنجاب در فصول پاییز و زمستان همچنان پابرجاست.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل گفت: با وجود پیگیری های متعدد و برگزاری جلسات مختلف در سازمان میراث فرهنگی همچنان مشکلات عمده زیرساختی در کویر مرنجاب به عنوان قطب اصلی گردشگری کشور در فصول پاییز و زمستان پابرجاست.

جواد صدیقیان مهم ترین مشکل حال حاضر این منطقه بین المللی گردشگری را نبود جاده مناسب بیان و اظهار کرد: باوجود دستور استاندار و برگزاری جلسات هنوز این جاده در حوزه وظایف و دستورات راه و شهرسازی قرار نگرفته و مشکلات کم عرضی، پیچ های تند و برخی دیگر از مشکلات همچنان پابرجاست.

وی با اشاره به اینکه هر ساله در فصول پاییز و زمستان با توجه به خوب بودن آب و هوای کویر سالانه هزاران نفر در قالب تورهای مختلف داخلی و خارجی به کویر مرنجاب سفر می کنند، اما با توجه به مشکلات اقامتی نمی توانند اقامت مناسبی در این منطقه بکر گردشگری داشته باشند.

صدیقیان اظهار کرد: هم اکنون تنها یک اقامتگاه مجوز دار با ظرفیت اقامت 70 نفر در مسیر کویر مرنجاب توسط بخش خصوصی ایجاد شده که پاسخگوی نیاز گردشگران نیست.

وی تصریح کرد: به دلیل نبود زیرساخت ها برخی از افراد سودجو اقدام به ایجاد اقامتگاه بدون مجوز در داخل چادرها و حتی در داخل کاروانسرای تاریخی مرنجاب می کنند که غیرقانونی است و در صورت ایجاد مشکل کسی پاسخگو نخواهد بود.

صدیقیان افزود: صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی طبق عقد قراردادی با شرکت تعاونی دهیاران آران و بیدگل متعهد شده که تا پایان شهریور 11 میلیارد ریال هزینه ساماندهی و مرمت کاروانسرای مرنجاب کند که تاکنون محقق نشده است.

وی از برگزاری جلسه ای در اواخر ماه جاری و یا آذرماه در استان برای چاره جویی و پیدا کردن راه حل برای واگذاری و سرمایه گذاری در کاروانسرای مرنجاب بین صندوق احیاء و سازمان میراث فرهنگی خبر داد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل، نبود پایگاه انتظامی، اورژانس و آمبولانس در کویر مرنجاب را از دیگر مشکلات عمده این منطقه گردشگری عنوان کرد و گفت: این مشکلات موجب شده که این نقطه عطف در گردشگری کشور بی سامان و درگیر اختلافات مسئولان قرار گیرد.

گفتنی است؛ کویر بکر مرنجاب به عنوان منطقه نمونه گردشگری کشور دارای آثار تاریخی و بکری همچون کاروانسرای تاریخی مرنجاب، رمل ها، چاه عروس و دریاچه نمک است که موجب شده سالانه هزاران نفر به ویژه در فصول پاییز و زمستان از این منطقه دیدن کنند.

1