17 آوریل 2024 - 01:28

چرا آژانس های گردشگری در فضای مجازی از مشتریان عقب هستند؟

13 نوامبر 2016 - 16:30 dsfr.ir/y29sd

چرا آژانس های گردشگری در فضای مجازی از مشتریان عقب هستند؟
media.mehrnews.com
دفتر خدمات مسافرتی

آژانس های مسافرتی باید همیشه به دنبال تکنولوژی های جدید باشند تا بتوانند به درستی خواسته ها و نیازهای مشتریان خود را بشناسند!

"مهدی نوابی"

تکنولوژی های نوینی مانند سرویس های چت و مکالمه از راه دور و واقعیت مجازی. مطالعات موسسات تحقیقاتی مانند یورومانیتور نشان می دهد که وبسایت ها و اپلیکیشن های موبایلی اصلا برای این ظرفیت گردشگری در دنیا کافی نیستند و آژانس های مسافرتی باید حضور فیزیکی و مجازی شان را با هم تلفیق کنند و مانند دنیای فیزیکی، در دنیای مجازی هم حضور جدی داشته باشند.

از سوی دیگر، مطالعات نشان می دهد آژانس های مسافرتی چهار سال از قافله تکنولوژی در دنیا عقب هستند. این البته در مورد آژانس هایی است که تصور می کنند برای مشتریان خود اقدامات و خدمات خوبی در جهت جذب آنها در دنیای فناوری اطلاعات انجام داده اند. آژانس هایی که هنوز به صورت سنتی و تلفنی کار می کنند، اساسا از موضوع این بحث خارج هستند. اگر به طور واقعی به موضوع نگاه کنیم می بینیم سطح تکنولوژی که مشتریان آژانس ها در زندگی عادی خود از آن استفاده می کنند، خیلی بالاتر از سطحی است که آژانس ها برای مشتریان خود در قالب خدمات فراهم کرده اند.

این گزارش تاکید می کند که ممکن است استفاده از واقعیت مجازی از سوی آژانس ها بتواند فاصله را بین آنچه آژانس های مسافرتی فراهم کرده اند و آنچه مسافران در واقع انتظار دارند، پر کند. طبق این گزارش آژانس هایی که از فضای آنلاین و فناوری اطلاعات استفاده نمی کنند، در حال حاضر 54 درصد از سهم بازار را در اختیار دارند که تا سال 2020 این میزان به 48 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

از تقلید نترسید

بعضی از برندهای معروف آژانس های مسافرتی مانند TUI و توماس کوک، از انواع گوناگونی از واقعیت های مجازی در داخل شعبه های خود استفاده می کنند تا بتوانند به خوبی مقاصد و جاذبه های گردشگری مورد نظر را برای مشتریان و مسافران خود، برجسته و جالب توجه کنند. گزارش یورو مانیتور در نگاهی جالب به وب سایت های booking و Expedia اشاره می کند در بعضی نقاط ساختاری شبیه هم وجود دارد و به آژانس ها خاطرنشان می کند از سرویس های مشابه آژانس های دیگر برای تعامل هرچه بیشتر با مخاطبان خود استفاده کنند و هرگز از مشابهت با دیگران یا به عبارت صریح تر، تقلید، نترسند.

تعدادی از شرکت های گردشگری اخیرا برای ارتباط با مشتریان خود از سرویس مکالمه آنلاین استفاده می کنند که این موضوع باعث تقویت ارتباط آنها با مشتریانشان و در نتیجه بهبود جایگاه شرکت شده است. KLM به عنوان یکی از بهترین خطوط هوایی جهان از اولین شرکت هایی بود که از سرویس مکالمه آنلاین فیس بوک برای ارتباط با مشتریان خود استفاده کرد و اکنون معتقد است که سرویس مکالمه آنلاین یا چت، به یکی از مهمترین کانال های ارتباطی با مشتریان تبدیل شده و سطح و میزان تعامل با مشتریان را افزایش داده است.

یکی دیگر از خطوط هوایی نیز در حال ایجاد سرویس رزرو و تهیه بلیت از طریق فیس بوک است. همچنین یکی دیگر از شرکت های معتبر در زمینه سرویس های گردشگری نیز اعلام کرده در حال ایجاد سرویسی است که از پیام رسان فیس بوک استفاده می کند و در حال حاضر این سرویس در فرانسه ایجاد شده و در سال آینده در نقاط دیگر جهان نیز گسترش خواهد یافت.

در بخشی از این گزارش از قول یکی از مشاوران بزرگ شرکت های گردشگری نقل شده است که این نوع از سرویس هایی که با هوش مصنوعی سر و کار دارند و به سرعت در حال گسترش هستند به «بزرگ ترین موتور رانشی مشتریان در تصمیم گیری قبل از سفر» تبدیل خواهند شد. حالا بهتر است یک بار مطالبی را که بیان شد مرور کنیم و گزاره ها را کنار بگذاریم و نتیجه بگیریم؛ استفاده از فناوری اطلاعات به تمامی افراد در تمام دنیا سرایت کرده است و همه از آن در سطوح مختلفی استفاده می کنند. آژانس های گردشگری نباید از کاروان استفاده از فناوری عقب بمانند و باید خود را به سرعت با شرایط جدید وفق دهند.

شرایط جدید نحوه تصمیم گیری برای سفر کردن را در مسافران تغییر داده است. از ابزارها و تکنولوژی های مهمی که در تصمیم گیری تاثیر زیادی دارند می توان به پیام رسان های آنلاین و واقعیت مجازی اشاره کرد. این دو فناوری در کنار هم و با استفاده صحیح می توانند مخاطب را به انتخابی که در ذهن آژانس گردشگری وجود دارد، سوق دهد. تعدادی از آژانس ها و شرکت های بزرگ حمل و نقل هوایی و گردشگری در حال استفاده از این فناوری ها هستند و نتیجه آن را به وضوح در کسب و کار خود مشاهده کرده اند.

این فناوری ها در آینده ای نه چندان دور به مهمترین ابزار تصمیم گیری تبدیل می شوند. اینها تمام گزاره هایی بود که مرور دوباره آنها لازم بود و در انتها باید نتیجه را این چنین عنوان کرد که اگر آژانس ها و شرکت های خدمات گردشگری در داخل کشورمان به سرعت به سمت استفاده از این تکنولوژی ها پیش نروند، به زودی سهم مهمی از بازار را در رقابت با دیگر شرکت هایی که از این فناوری ها استفاده می کنند از دست خواهند داد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1