رقابت تعداد لایک ها در تعیین مقصد بعدی سفر

13 نوامبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/eo4j8

رقابت تعداد لایک ها در تعیین مقصد بعدی سفر
میثم رودکی / دنیای سفر
شبکه های اجتماعی پس از دوستان و آشنایان دومین کانال اطلاعات گردشگری است.

نقش اطلاعات در صنعت گردشگری، نقشی مهم و حیاتی به شمار می رود.

صنعت گردشگری ویژگی های زیادی دارد که آن را نسبت به سایر فعالیت های متعارف اقتصادی متمایز می کند. محصولات در این صنعت برخلاف کالاهای تولیدی ملموس نبوده و دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. به شکلی که گردشگر مالک خدمات ارائه شده نبوده و قادر به آزمودن محصول پیش از خرید نیست. گردشگر تنها آن هنگام که بلیط سفر را تهیه می کند و در صندلی هواپیما می نشیند، توصیفی را که فروشنده بیان کرده تجربه می کند. این موضوع نشان دهنده این واقعیت است که گردشگر به عنوان بخشی از محصول در فرآیند تولید حضور داشته و محصولات به طور هم زمان تولید و مصرف می شود. آگاهی از پیشینه خدمات و مقایسه آن با سایر محصولات مشابه ارائه شده توسط عرضه کنندگان مختلف، فقط از طریق کسب اطلاعات دقیق میسر است. از همین رو نقش اطلاعات در صنعت گردشگری، نقشی مهم و حیاتی به شمار می رود.

مطالعات و پژوهش های گوناگون نشان می دهد که سفر کردن در حال تبدیل شدن به اقتصادی وب سایتی است. اینترنت و پیدایش گوشی های هوشمند، فروش مستقیم به مشتریان را بیش از پیش ممکن می سازد که این موضوع می تواند تهدیدی جدی برای دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی به عنوان عناصر واسطه بین گردشگران و عرضه کنندگان خدمات گردشگری باشد. تجارت الکترونیک به فروش کالا و خدمات از طریق اینترنت اشاره دارد و فناوری جدید در بستر اینترنت، شبکه در دسترس گسترده ای را در سراسر جهان ایجاد نموده که ما را با اقیانوسی وسیع از اطلاعات و ارائه خدمات مواجه می سازد.

نتایج تحقیقات انجمن صنعت مسافرت امریکا در سال 2004 نشان می دهد که بیش از 63 میلیون نفر از اینترنت برای برنامه ریزی و ذخیره بلیط و مکان سفر استفاده کرده اند. بسیاری از مصرف کنندگان بخش مسافرتی با آموختن نحوه جستجوی اینترنتی و انجام خرید اینترنتی بلیط های هواپیما در حال ایجاد قابلیت خود خدمتی هستند. آن ها سعی می کنند بر سر قیمت های پایین برای دریافت بلیط و رزرو اتاق ها به توافق برسند.

به طور کلی مصرف کنندگان بیشتر به خود متکی شده اند و این موضوع می تواند به شرکت های فعال در این صنعت کمک کرده تا بر مشکلات کمبود نیروی کار و هزینه های بالای نیروی انسانی غلبه نماید. به گزارش مجله «ای مارکتر» در سال 2007، بیش از یک میلیارد دلار صرف تبلیغات در شبکه های اجتماعی شده است.

آمار نشان می دهد حجم وسیعی از انسان ها حداقل در یکی از شبکه های اجتماعی از قبیل اینستاگرام، تلگرام، فیس بوک، توئیتر و … عضو هستند. مطالعات شرکت دیلویت، بزرگ ترین شرکت خدمات حرفه ای جهان روی عادات سفر در میان کاربران شبکه های اجتماعی، نشان دهنده این موضوع است که شبکه های اجتماعی پس از دوستان و آشنایان دومین کانال اطلاعات گردشگری است. بسیاری از کاربران این گونه از شبکه های ارتباطی گفته اند که از تصاویر دوستان و آشنایان خود برای ایده های سفرشان الهام گرفته اند. همچنین در زمان گشت وگذار در شبکه های اجتماعی ایده سفر به یک مقصد خاص برای آن ها شکل گرفته، حتی بااینکه برنامه ای برای سفر نداشته اند.

دیدن تصاویر منتشر شده از تعطیلات دوستان، خواندن پست ها و کامنت های گذاشته شده و تمایل برای دریافت لایک های بیشتر در تصمیم گیری برای انتخاب مقصد بعدی تأثیرگذار است. دوربین های پیشرفته گوشی های هوشمند در کنار نرم افزارهای مختلف ویرایش عکس و اینترنت پرسرعت به یکی از ملزومات سفرهای گردشگران تبدیل شده است. همچنین با گسترش و تکمیل فناوری دیجیتال و افزایش شبکه های اجتماعی، شکل بازاریابی و کسب وکار هم تغییر کرده است.

بیشتر عرضه کنندگان خدمات گردشگری از این شبکه های اجتماعی به منظور تبلیغ خدمات خود استفاده می کنند و مطالعات انجام شده نشان می دهد که بیشترین تأثیر را در تغییر ذهنیت و تصمیم گیری های مخاطب داشته است. درک مزایای این رسانه ها باعث تدوین استراتژی های نوین بازاریابی و ترویج مقاصد گردشگری و رسیدن به طیف وسیعی از بازدیدکنندگان بالقوه می شود که درنهایت یک مزیت رقابتی برای سازمان های عرضه کننده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1