18 اکتبر 2019 - 16:05

مهرآباد، آلاینده و کم کار در مقایسه با فرودگاه های خارجی

12 نوامبر 2016 - 12:30 dsfr.ir/fj1fu

مهرآباد، آلاینده و کم کار در مقایسه با فرودگاه های خارجی
میثم رودکی / دنیای سفر
هواپیما پس از بلند شدن از باند فرودگاه مهرآباد در آسمان تهران

این روزها اعداد و ارقامی که درباره آلودگی های شهر تهران به ثبت می رسد، در کنار همه موضوعات مختلف گویای یک واقعیت نیز شده اند؛ آنکه منطقه 9، بی شک قطب پایتخت از نظر مجموع آلاینده های هوا و صوت است.

آنطور که روز گذشته این منطقه از نظر میزان آلایندگی ذرات کمتر از 10 میکرون در صدر و از نظر میزان آلاینده های منواکسیدکربن و اکسیدهای نیتروژن در رده دوم جدول شاخص های آلودگی هوای مناطق تهران قرار گرفت. این در حالی است که آمار نشان می دهد، منطقه 9 پر سر و صداترین منطقه تهران هم به حساب می آید.

حال سؤال این است که چه عاملی باعث چنین اتفاقی می شود؟ مطالعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران پاسخ این سؤال را به استقرار فرودگاه مهرآباد در این منطقه ارتباط می دهد. طبق این مطالعات، بهره گیری از ناوگان فرسوده هوایی، دیزل ژنراتورها، اتوبوس ها و همچنین تاکسی های مربوط به فرودگاه که بعضا فاقد کاتالیست هستند آلودگی های هوای این بخش از شهر را به گونه قابل توجهی تشدید می کنند. از سوی دیگر، تردد هواپیماها طی شبانه روز نیز با افزایش آلودگی صوتی همراه است.

وضعیت ناسالم است

طبق گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، به طور میانگین روزانه حدود 450 تا 500 هزار کیلوگرم CO2 (گاز گلخانه ای دی اکسیدکربن)، 1500 کیلوگرم CO (منواکسید کربن)، 190 تا 200 کیلوگرم HC (هیدروکربن ها) و 1700 تا 1800 کیلوگرم NOX (اکسیدهای نیتروژن) در فرودگاه مهرآباد منتشر می شود. بدین ترتیب ماهانه این فرودگاه حدود 100 تن آلاینده شامل CO ، NOX و HC به هوای محدوده خود تزریق می کند. این میزان آلایندگی در حالی منتشر می شود که مقایسه  فرودگاه مهرآباد با فرودگاه های همتراز خود در چند شهری اروپایی نشان می دهد، هزینه های آن نسبت به فایده ای که دارد، مجموعا به صرفه نیست. به طور مثال فرودگاه هیترو در لندن با 1200 پرواز روزانه، نسبت به فرودگاه مهرآباد یک سوم آلایندگی از نظر منواکسیدکربن دارد. این درصورتی است که به طور میانگین 290 سورت پرواز از فرودگاه مهرآباد انجام می شود. بنابراین آلودگی هوای محله هایی همچون مهرآباد جنوبی، استادمعین، دکتر هوشیار، دستغیب، امامزاده عبدالله، سرآسیاب مهرآباد و شمشیری طی روزهای سرد سال خیلی زودتر از بسیاری محله های دیگر تهران، در وضعیت ناسالم قرار می گیرند. این محله ها دیروز هم با شاخص 127 میزان منواکسیدکربن، 108 میزان دی اکسید نیتروژن و 124 میزان ذرات کوچک تر از 10 میکرون در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشتند.

بازنگری در برنامه آلودگی صوتی

آلودگی صوتی فرودگاه مهرآباد نیز باعث شده تا عنوان پرسر و صداترین منطقه تهران به منطقه 9 تعلق بگیرد. طبق آمار ساعت های اوج پروازی در این فرودگاه معمولا 8 تا 9 صبح و 21 تا 22 شب است. البته اگرچه قرار بوده که پروازهای شبانه این فرودگاه (به جز پروازهای امدادی و اضطراری) بین ساعات 23:55 تا 5:15 روز بعد متوقف شود اما عملا به خاطر تأخیر 48 درصدی پروازها چنین مسئله ای به طور کامل محقق نشده و صدای تردد هواپیماها روی اعصاب ساکنان محله های اطراف و حتی مراکز درمانی مثل نظام مافی، شهید ملکی و بیمارستان شهید کاظمی است.

شاید شما هم چندی پیش تصویری که از پنل کنداکتور ساعات پروازهای یک ترمینال مهرآباد در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد را دیده باشید که تأخیر چند ساعته تنها یک شرکت به نمایش گذاشته شده بود. این تصویر نشان می داد 3 پرواز ساعت 8 شب به بعد این شرکت با تأخیر بسیار مواجه شده اند. به این ترتیب پروازهای خروجی آن از مهرآباد به ساعت پس از نیمه شب منتقل شده بودند؛ تا جایی که حتی پریدن یک هواپیما با تأخیر بیش از 6 ساعته به 5 صبح موکول شده بود. به هر ترتیب همچنان آلودگی صوتی این فرودگاه بسیار بالا و دو برابر حد مجاز است.

به همین خاطر اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران از بازنگری برنامه عملیاتی کاهش آلودگی صوتی این محدوده خبر می دهد؛ برنامه ای که آبان ماه سال گذشته در جلسه شورا به تصویب رسید و اکنون پیشنهادهای جدیدی رو به رو شده است.

مقایسه میزان آلاینده های تولیدی روزانه در 4 فرودگاه هیترو، گتویک، بریستول انگلیس و مهرآباد

رنگ آجری: مهرآباد با 290 پرواز روزانه
رنگ نارنجی: هیترو با 1200 پرواز روزانه
رنگ آبی: گتویک با 660 پرواز روزانه
رنگ سبز: بریستول با 170 پرواز روزانه

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه همشهری » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1