توقف عملیات خاکبرداری ارگ تبریز تا اعلام نظر فنی پایتخت

12 نوامبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/nj92s

توقف عملیات خاکبرداری ارگ تبریز تا اعلام نظر فنی پایتخت
میثم رودکی / دنیای سفر
مسجد تاج الدین علیشاه گیلانی معروف به ارگ علیشاه تبریز

معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی در نامه ای به مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، بر توقف عملیات خاکبرداری ارگ علیشاه تبریز تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ در پی این دستورالعمل، هرگونه عملیات در حریم ارگ به دستور مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی متوقف شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در این باره گفت: «در پی ورود هیات اعزامی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی کشور به تبریز و بازدید 6 ساعته میدانی از حریم بنای تاریخی ارگ، مقرر شد انجام هرگونه عملیات خاکبرداری در حریم ارگ تا حصول نظر کارشناسی از تهران متوقف شود.»

مرتضی آبدار همچنین از نقشه برداری ژئوفیزیکی باستان شناسی ارگ علیشاه تبریز به منظور پایش دقیق تر لایه های باستان شناسی محدوده ارگ و حریم خانه فتح الله اف خبر داد. در همین حال، مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی تبریز معتقد است پارکینگ مصلی در ارگ علیشاه در عرصه این بنا نیست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ احد نژاد ابراهیمی در این خصوص توضیح داد: «طبق بازدید از محوطه ارگ و اندازه گیری های انجام شده، محل احداث این پارکینگ، در عرصه مصوب ارگ علیشاه قرار ندارد و موضوع ساخت این پارکینگ، خدشه دار شدن حریم بصری و از بین رفتن لایه های تاریخی محوطه اش است که در ضوابط حریم پیش بینی شده و این بخش باید براساس مجوز از سازمان میراث فرهنگی باشد.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1