سهم 40 درصدی دولت از غار علیصدر

10 نوامبر 2016 - 13:00 dsfr.ir/9w35f

سهم 40 درصدی دولت از غار علیصدر
بهروز سلطانیان
غار علیصدر همدان

غار علیصدر غیرقانونی واگذار نشده بلکه 40 درصد سهام آن متعلق به بخش دولتی است همچنین اگر مشکلی درباره ثبت جهانی غار باشد آن را رفع می کنیم.

"معاون عمرانی استاندار همدان"

محمودرضا عراقی معاون عمرانی استانداری همدان و رئیس هیأت مدیره شرکت سیاحتی غار علیصدر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اظهارات دادستان دیوان محاسبات کشور مبنی بر اینکه واگذاری این شرکت به بخش خصوصی اشتباه بوده است، گفت: از نظر ما این واگذاری غیرقانونی نبوده است. این شرکت سال 71 تأسیس شده و 40 درصد سهام آن متعلق به شرکت همیاری شهرداری ها و 40 درصد آن نیز متعلق به ایرانگردی و جهانگردی و 20 درصد هم متعلق به شهرداری همدان است. در این شرکت حدود 300 نفر کار می کنند. درآمدی که از این غار به دست می آید صرف هزینه های مختلفی می شود.

وی گفت: حسابرسی رسمی کشور هر سال این درآمدها و حساب ها را بررسی کرده و مورد تائید مجمع نیز قرار گرفته است. در این رابطه دولت اجاره خود را از محل غار علیصدر نمی گیرد بلکه سهام در اختیار دارد.

رئیس هیأت مدیره شرکت سیاحتی غار علیصدر تصریح کرد: ما همچنین اجاره ای به منابع طبیعی بابت 214 هکتار از زمین های پشت غار می دهیم. این زمین در اختیار قرار گرفته شده تا اجازه ساخت و ساز در آن محل داده نشود و به غار آسیبی نرساند. این زمین چه در اختیار منابع طبیعی باشد و چه در اختیار شرکت، تفاوتی نمی کند؛ مهم این است که باید از آن حفاظت شود. این زمین نه تنها سود ندارد بلکه ضرر هم دارد. در طول 25 سال سود سالیانه غار علیصدر بسیار کم بوده و به سختی اداره می شد اما در یکی، دو سال اخیر سود آن یک تا دو میلیارد تومان بوده است که آن هم صرف توسعه جاده سازی، ساخت مهمانسرا و نورپردازی های داخل غار شده، ما حتی از چراغ LED در داخل غار استفاده کردیم که ضرر کمتری برای اکوسیستم غار داشته باشد.

عراقی گفت: هیچ پولی قرار نبوده که به خزانه دولت از محل سود این غار برگشت داده شود. رئیس دیوان محاسبات در رابطه با این موضوع اطلاعاتی دریافت نکرده اند به همین دلیل گفته اند که اجاره این غار سالی یک میلیون تومان بوده است. در صورتی که 40 درصد سهام این غار دولتی و 60 درصد دیگر متعلق به شهرداری همدان و سازمان همیاری شهرداری ها بوده است؛ از 25 سال پیش هم به همین شکل اداره می شد.

وی درباره دستکاری در غار و عدم ثبت جهانی آن در فهرست میراث یونسکو نیز گفت: اتفاقا همه در این شرکت متفق القول هستیم که این غار را باید ثبت جهانی کنیم همچنان که شهر لاله جین ثبت شد و اگر هر جایی از این غار مشکلی داشته باشد، آن را حل خواهیم کرد.

در این رابطه فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه روند ثبت جهانی غار علیصدر تاکنون به چه صورت بوده، توضیح داد: غار علیصدر در فهرست موقت میراث یونسکو ثبت شده ولی هنوز برای ثبت جهانی اقدامی در این راستا انجام نشده است.

نظری معتقد است که دستکاری های متعدد در این غار، آسیب هایی را به این جاذبه گردشگری وارد کرده بود، قندیل ها تخریب شده و ورودی آن نیز با سنگ کار شده که تمام این مسائل موجب شده بکر بودن این غار دستخوش تغییر شود.

وی گفت: این غار از لحاظ ارزش های اکوسیستمی بسیار مهم است اما اتفاقات غیرعلمی در آن باید تصحیح شود تا بتوان آن را در فهرست جهانی ثبت کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1