28 فوریه 2020 - 11:47

رژه حیوانات وحشی در خیابان های مشهد!

9 نوامبر 2016 - 15:00 dsfr.ir/ru8xd

رژه حیوانات وحشی در خیابان های مشهد!
zistboom.com
قاچاق حیوانات

برخی رسانه ها مدعی شده اند که باغ وحش مشهد این حیوانات را به قاچاقچیان می فروشد، در حالی که ما نیازی به پول فروش این حیوانات نداشته و سابقه مثبت خود را برای این پول ناچیز به خطر نمی اندازیم.

مشاهده یک توله ببر آزاد و سرگردان در خیابان های مشهد که حدود یک هفته پیش از طریق شبکه های اجتماعی از آن پرده برداری شد، بار دیگر قصه نه چندان قدیمی مشاهده حیوانات وحشی در کوچه ها و خیابان های این شهر را بر سر زبان ها انداخت؛ حیواناتی که گرچه جایشان در طبیعت یا دست کم باغ وحش است، اما ظاهرا در خانه ها نگهداری می شوند و هرازگاه به دلیل اهمال کاری صاحبخانه راهی کوچه و خیابان شده و سایه ترس و حیرت را بر سر شهروندان می اندازند.

اولین بار اواخر آذرماه سال 90 بود که خبر مشاهده چند حیوان وحشی در خیابان های تهران رسانه ای شد و موجی از ترس و هیجان و حیرت را برانگیخت؛ ابتدا یک قلاده بچه شیر در مناطق شهری شمال شرق تهران (حوالی خیابان هنگام)، روز بعد؛ پیدا شدن یک روباه در خیابان ری و همان روز پیدا شدن جنازه یک شیر نابالغ دیگر در غرب تهران و چند روز پس از آن هم مشاهده یک شیر نابالغ دیگر در جنگل های لویزان واقع در شمال شرق تهران و تلاش چند تیم آتش نشانی تهران برای به دام انداختنش.رژه حیوانات وحشی در خیابان های مشهد!

آخرش هم به درستی مشخص نشد، شیرها، روباه ها و میمون ها از کجا به خیابان های شهر راه پیدا کردند؛ یک بار گفته شد مالک شخصی داشته اند، بار دیگر اعلام شد مساله به موضوع قاچاق گربه سانان توسط قاچاقچیان از مرزهای شرقی کشور برمی گردد که در سال های اخیر رواج یافته است و اظهارنظر سوم هم برمی گشت به رئیس انجمن حمایت از حیوانات که در گفت وگویی پرده از پشت صحنه خرید و فروش های باغ وحش پارک ارم طی سال های اخیر برداشت و این داستان را مربوط به فروش شیرهای باغ وحش ارم در سال های اخیر دانست؛ گرچه بسرعت با تکذیب مسئولان باغ وحش تهران مواجه شد.

مشهد پس از تهران

اما یک سال بعد (اول تیرماه سال 91) و زمانی که ماجرای حیات وحش خیابانی تهران رو به فراموشی بود، به یک باره خبر پیدا شدن چند توله شیر و توله خرس در یکی از مناطق مسکونی مشهد خبرساز شد؛ ابتدا دو توله خرس و کمتر از یک ساعت بعد یک، دو و در نهایت چهار توله شیر در خیابان هنرستان این شهر مشاهده و توسط سازمان آتش نشانی جمع آوری و تحویل محیط زیست و سپس باغ وحش مشهد شد.

این بار هم به درستی مشخص نشد دلیل و مسبب رژه این حیوانات در کوچه خیابان های شهر چه کسی بوده، گرچه مسئول باغ وحش مشهد آنها را متعلق به این مجموعه دانست و محیط زیست هم بحث نگهداری در خارج از باغ وحش به منظور قاچاق را منتفی اعلام کرد.

حالا پس از چهار سال دوباره چرخیدن یک توله ببر بنگالی بدون قلاده در خیابان های مشهد خبرساز شده و سوال ایجاد شده که در این شهر چه خبر است و آیا این حیوانات از حیات وحش مشهد می گریزند یا از خانه های مردم این شهر؟

گرچه این بار مدیر باغ وحش مشهد هر گونه ارتباطی میان این توله ببر و مجموعه تحت نظارتش را تکذیب کرده و به جام جم می گوید: این توله ببر متعلق به مجموعه باغ وحش مشهد نیست.رژه حیوانات وحشی در خیابان های مشهد!

محسن طیرانی می افزاید: برخی رسانه ها مدعی شده اند که باغ وحش مشهد این حیوانات را به قاچاقچیان می فروشد، در حالی که ما نیازی به پول فروش این حیوانات نداشته و سابقه مثبت خود را برای این پول ناچیز به خطر نمی اندازیم.

خیلی مکان ها را سراغ داریم که شیر و ببر نگهداری می کنند!

وی یادآوری می کند که ما خود خیلی از مکان ها را در مشهد می شناسیم که در آنجا شیر و ببر را به صورت غیرقانونی و بدون مجوز نگهداری می کنند، بدون آن که به این موضوع رسیدگی شود.

طیرانی معتقد است که توله ببر مشاهده شده اخیر نیز، جزو یکی از بسیار حیوانات قاچاق بوده است که به چشم مردم و مسئولان آمده است.

مدیر باغ وحش مشهد این را هم می گوید که اگر برای دستگیری قاچاقچی این حیوانات با سایر نهادها ازجمله محیط زیست همکاری کند، اولین فردی که مورد اتهام واقع شده و حتی تهدید می شود خودش است؛ مثل دو مورد قبلی که برایش اتفاق افتاده و به خاطر همکاری با محیط زیست برای دستگیری قاچاقچی یک پلنگ و سپس یک آهو، همچنان خود و خانواده اش مورد تهدید قرار می گیرند.

تخلف را اعلام کنند، پیگیری می کنیم!

در همین حال محمد عرفانی، معاون نظارت و پایش سازمان محیط زیست مشهد از برخورد این اداره با متخلف یا متخلفان در صورت مشاهده هرگونه تخلفی درخصوص نگهداری غیرقانونی حیوانات خبر داده و به جام جم می گوید: ما شخصی که فیلم مورد نظر را ضبط و در فضای مجازی منتشر کرده، شناسایی کرده ایم و موضوع در دست بررسی است.

در هر روی گرچه این بار هم مثل دفعات گذشته شاید دلیل روشن و قابل قبولی درباره این ماجرا اعلام نشود، اما یک زنگ خطر به صدا درآمده که باید مورد توجه مسئولان کشوری قرار گیرد و آن این که آیا قاچاق گربه سانان در کشور، افزایش یافته است؟

« دنیای سفر » این نوشته را از « زیست بوم » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1