مضیف های آبادان به محل اقامت گردشگران تبدیل می شود

9 نوامبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/me0ez

مضیف های آبادان به محل اقامت گردشگران تبدیل می شود
img7.ir
مضیف های آبادان

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند از طراحی مضیف هایی برای تبدیل آنها به محل اقامت گردشگران در آبادان و خرمشهر خبر داد.

سید مرتضی نعمت زاده عصر روز سه شنبه در نشست علمی و گردشگری استاندارد سازی مضیف بومی در محل موزه هنرهای معاصر آبادان گفت: آبادان به رغم داشتن مناطق و آثار فراوان در حوزه گردشگری، متاسفانه این اماکن و آثار مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته اند.

وی افزود: در آبادان منطقه بریم که می تواند یکی از مناطق بسیار زیبا و جذاب برای گردشگران باشد متاسفانه به دلیل بی توجهی و عدم پرداختن به آن فراموش شده و همه به سادگی از کنار این منطقه عبور می کنند و این در حالی است که این منطقه دارای جذابیت های منحصر به فردی است که مشابه آن در سایر شهرهای کشور وجود ندارد.

به داشته هایمان رنگ جذابیت ببخشیم

نعمت زاده اظهار کرد: باید بکوشیم تا به داشته هایمان به مناطق و امکانات گردشگریمان رنگ جذابیت ببخشیم و با شناسایی و معرفی آنها در جهت توسعه گردشگری منطقه با هدف اشتغال و درآمدزایی بکوشیم.

وی با بیان اینکه تلاشمان بر ترویج گردشگری و افزایش مشارکتهای مردمی است، تصریح کرد: در زمان حاضر و به تدریج شاهد افزایش فضاهای گردشگری منطقه هستیم به همین دلیل باید همگی در جهت گسترش این فرهنگ و احیای گردشگری در تمامی روستاها بکوشیم.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند با بیان اینکه امکان ایجاد موزه در هر روستا به طور مجزا وجود دارد، گفت: می توان با پیش بینی محلی و جمع آوری برخی ادوات و عکسهای قدیمی محلی جذاب برای گردشگران مهیا کرد.

نعمت زاده افزود: در عرصه گردشگری تلاش داریم تا جاذبه ها و ظرفیت های موجود در منطقه آزاد اروند (شهرهای آبادان، خرمشهر، مینوشهر، اروندکنار و چوئبده) را به گردشگری بالفعل و مقصد گردشگری تبدیل کنیم.

وی اظهار کرد: برای این منظور یکی از مهمترین کارهایی که ما باید انجام دهیم شناسایی مزیت هایی است که می تواند به عنوان یکی از وجوه تمایز منطقه ما از سایر مناطق باشد.

برجسته سازی و معرفی پتانسیل ها به گردشگران

نعمت زاده تصریح کرد: در گام بعدی باید در جهت برجسته سازی و معرفی این پتانسیل ها و مزیت های به گردشگران بکوشیم تا به این ترتیب علاوه بر توسعه گردشگری زمینه بهره مندی اقتصادی مردم منطقه به واسطه حضور گردشگران مهیا شود.

وی از مضیف به عنوان یک شاخصه بومی نام برد و تصریح کرد: مضیف جایگاهی تاریخی در نزد مردم منطقه دارد و این می تواند یکی از وجوه تمایز گردشگری منطقه اروند در مقایسه با سایر مناطق باشد.

نعمت زاده یادآور شد: نباید فراموش کرد که گردشگر به دنبال مکان و یا یک چیز متفاوت است به همین دلیل باید این فضاها را شناسایی و مورد بهره برداری قرار دهیم.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند گفت: این نشست تلاشی است برای اینکه مضیف را به عنوان یک شاخصه و نماد گردشگری منطقه استاندارد سازی کنیم و از طریق آن به عنوان یکی از جایگاهایی که می تواند محلی باشد برای جذب گردشگر و پاسخگویی به تمام نیازهای آنان تلاش کنیم.

نعمت زاده در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در طراحی جدید برای مضیف ها، آنها به نوعی هتل و یا اقامتگاه که تمام نیازهای گردشگر را پاسخ می دهد، تبدیل می شوند.

وی با بیان اینکه گردشگری مبتنی بر تفاوت است، اظهار کرد: مضیف هایی که در نقاط مختلف شهرهای آبادان و خرمشهر ساخته شده همه شبیه یکدیگرند به همین دلیل وقتی گردشگر وارد یکی از آنها شد مابقی مضیف ها برایش جذابیت یندارد و به همین خاطر ما باید بکوشیم تا مضیف ها هم وجوه متمایزی نسبت به یکدیگر داشته باشند تا برای گردشگر به یک پدیده عادی و غیر جذاب تبدیل نشوند.

نعمت زاده تصریح کرد: با توجه به اینکه این نوع از سازه ها به طور اصولی نسبت به سازه های ساختمانی مرسوم و معمول، سازه های ارزانی هستند، امکان هتل سازی به سبک مضیف با حداقل هزینه کرد وجود دارد.

وی گفت: تلاشمان بر شناسایی ظرفیتهای گردشگری بومی شهروندان با بهره گیری از امکانات خودشان و ارائه کمی تسهیلات به آنان زمینه درآمدزایی آنان را فراهم کنیم.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند افزود: در زمان حاضر تمامی امور مربوط به استاندار سازی هایمان را به انجام رسانده ایم و در واقع یک کار توجیهی و ترویجی را به انجام رساندیم و قصد داریم تا با فرهنگ سازی و ارائه تسهیلات به کسانی که قصد ساخت مضیف چه در نخلستانها و یا محل زندگیشان را دارند تا ظرف یک سال آینده بیش از بیش از ظرفیتهای موجود برای توسعه گردشگری بهره ببریم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1