مخالفان خرید هواپیما، مدافع ایرلاین های خارجی هستند

6 نوامبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/555g8

مخالفان خرید هواپیما، مدافع ایرلاین های خارجی هستند
airliners.net
هواپیمای ایرباس A380 بزرگ ترین هواپیمای جهان

ایرانی ها سالانه چیزی حدود 6 میلیارد دلار بلیت از ایرلاین های خارجی می خرند که با ورود هواپیماهای جدید این ارز از ایران خارج نمی شود.

"یک کارشناس اقتصادی"

سعید لیلاز درباره ضرورت ورود دولت و دخالت مستقیم نهادهای دولتی در پروژه های راه آهن گفت: در بخش راه آهن نوسازی خطوط باید در اولویت قرار بگیرد. علی رغم این که در کشور لوکوموتیوهایی با سرعت 160 کیلومتر بر ساعت وجود دارد اما به دلیل فرسودگی خطوط راه آهن امکان سیر این لوکومتیوها با سرعت بالا وجود ندارد.

وی با بیان اینکه اولویت دوم در راه آهن، دو خطه کردن خطوط است، ادامه داد: در خط تهران. مشهد خطوط راه آهن دو خطه شده است اما این اتفاق باید در خطوط  محور جنوب کشور هم انجام شود.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که معتقدم مهم ترین اولویت در اتصال راه آهن  به شبکه ریلی بین المللی، اتصال ایران به عراق است، ادامه داد: حدود 600 هزار ایرانی برای حضور در مراسم اربعین در کربلا  ثبت نام کرده اند و برآورد می شود این رقم به یک میلیون نفر برسد.

معتقدم اگر عراق یک کشور امن و آباد  بود و اختلافاتی بین ایران و عراق وجود نداشت،  تردد از تهران به کربلا بیشتر از تهران به مشهد می شد. لیلاز تاکید کرد: به طور قطع بخش خصوصی توان سرمایه گذاری در بخش کلان راه آهن ندارد و  در این زمینه به دخالت مستقیم دولت نیاز داریم.

این کارشناس مسایل اقتصادی درباره خرید هواپیماهای جدید و ضرورت نوسازی ناوگان هوایی گفت: ایرانی ها سالانه چیزی حدود 5 الی 6 میلیارد دلار بلیت از شرکت های  هواپیمایی خارجی خریداری می کنند، در این شرایط کسانی که مخالف خرید هواپیماهای جدید هستند در واقع در جهت منافع شرکت های خارجی سخن می گویند و مدافع ایرلاین های خارجی هستند. از سوی دیگر سالانه چیزی حدود 20 میلیون سفر داخلی هوایی انجام می شود و تقاضا برای سفر هوایی در حال افزایش است بنا بر این خرید  هواپیما به نفع ایرلاین های داخلی خواهد بود.

لیلاز تاکید کرد:  مخالفان خرید هواپیما در واقع نگران رشد ایرلاین های داخلی هستند. وی همچنین در رابطه با برقراری روابط اقتصادی با شرکت های آمریکایی گفت: نباید هیچ عجله ای برای بهبود رابطه و عادی سازی روابط اقتصادی با آمریکا داشته باشیم. سیاست ایران باید این باشد که بتوانیم آمریکا به عنوان یک رقیب برای اروپا و اروپا را به عنوان رقیب برای آسیایی ها مطرح کنیم.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که معتقدم نباید روابط با آمریکا را از لحاظ سیاسی و اقتصادی موضوع مهم  و در اولویت اقتصاد ایران قرار دهیم، افزود: بهبود روابط اقتصادی و سیاسی با آمریکا فقط باید در چهارچوب منافع کشور صورت بگیرد. معتقدم اگر مقام معظم رهبری در حال حاضر با این روابط موافق نیستند، نباید به سمت این جریان حرکت کنیم.

وی ادامه داد: برای حفظ ثبات و یکپارچگی سیاسی در ایران بهتر است که در این مورد عجله ای نداشته باشیم ضمن این که در بسیاری از پروژه ها می توان از دانش و صنایع شرکت های اروپایی استفاده کنیم.

لیلاز با اشاره به غیبت ژاپن در اقتصاد ایران گفت: معتقدم با توجه به عدم حضور آمریکا در ایران می توانیم استفاده زیادی از ظرفیت های ژاپن داشته باشیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1