21 ژوئن 2024 - 03:36

اتفاق خاص برای میراث فرهنگی

2 نوامبر 2016 - 15:00 dsfr.ir/uz7xj

اتفاق خاص برای میراث فرهنگی
جام نیوز
برج طغرل

احمد محیططباطبایی بالاخره ثابت کرد که گاهی اوقات می شود آهسته و پیوسته یک هشدار فرهنگی را رسانه ای کرد و در ادامه با مسیری آرام و پیوسته و البته همراه با گفتمان به نتیجه رسید.

ماجرا از این قرار است که کمتر از دو ماه پیش، این پژوهشگر و کارشناس میراث فرهنگی خبر داد، برج طغرل و گورستان ابن بابویه در خطر هستند؛ متروی خط 6 از فاصله میانی این دو اثر قدیمی و تاریخی می گذرند و این اتفاق سرنوشت این دو اثر تاریخی را تهدید می کند.

بعد از این اطلاع رسانی محیط طباطبایی که عضو شورای فنی میراث فرهنگی هم است، جلساتی میان مدیران مترو و مدیران میراث برگزار شد. جلساتی که پیش از این در پرونده های مترو و تئاتر شهر و ... هم برگزار شده بود و معمولا نتیجه هایی مطلوب در پی نداشت. اما این بار و بعد از دو ماه، محیط طباطبایی خبر داده که اتفاقی تاریخی در پرونده «مترو و آثار باستانی» رخ داده و این بار مترو به نفع حفظ اثر، از پیشروی انصراف داده است.

محیط طباطبایی اعلام کرده: «به دنبال اعتراض ها و مطالعه های دوباره اداره کل میراث فرهنگی استان تهران درباره مسیر خط 6 متروی تهران، یعنی حدفاصل بین دولت آباد تا حرم حضرت عبدالعظیم(ع)، این خط بار دیگر توسط مشاور مورد بررسی قرار گرفت و مسیری دیگر برای این خط انتخاب شد. طول خط انتخابی جدید که در حال بررسی از سوی میراث فرهنگی تهران است، از بیش از 5 هزار متر به نزدیک 6 هزار متر افزایش پیدا کرده است تا بتواند مسیر خود را جا به جا کند و به جای خیابان صفاییه از خیابان غروی عبور کند.»

به این ترتیب دو اثر تاریخی از خطر رهایی پیدا کردند تا این پرونده نمونه خوبی برای تمام پرونده های میراث فرهنگی باشد که معمولا به بهانه پیشرفت و زندگی مدرنیته شهری، میراث و گنجینه ملی را در معرض خطر قرار می دهند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه اعتماد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1