10 ژوئن 2024 - 05:09

سهم ناوگان حمل و نقل عمومی در تولید آلاینده ها

2 نوامبر 2016 - 13:00 dsfr.ir/ns8la

سهم ناوگان حمل و نقل عمومی در تولید آلاینده ها
traffic.tehran.ir
خیابانی پر ترافیک در تهران

وسایل نقلیه عمومی سهم قابل توجهی در ایجاد آلودگی هوا دارند.

با فرا رسیدن فصل پاییز و کاهش دما، بار دیگر شاهد وقوع پدیده وارونگی هوا و تشدید آلودگی به ویژه در کلان شهرها هستیم و سوال قابل طرح در این میان این است که چه عاملی در کاهش نیافتن آلودگی هوا در کلان شهرها نقش دارد و چرا به رغم اجرای طرح های کاهش آلودگی هوا از جمله کنترل های نسبی زیست محیطی بر تولید خودرو در سال های اخیر، همچنان شاهد آسمانی تیره در شهرها و به ویژه تهران هستیم؟

پاسخ این پرسش را باید در تردد میلیون ها خودرویی جست و جو کرد که از حداقل استانداردهای زیست محیطی برخوردار نیستند و البته در این میان، سهم آلودگی وسایل نقلیه عمومی نیز بسیار تعیین کننده است. تردد اتوبوس هایی که دود غلیظ و تیره از اگزوز آن ها خارج می شود برای شهروندان کلان شهر تهران به یک معضل روزمره تبدیل شده است و تاکسی های فرسوده هم در جای خود به تولید این حجم از آلودگی دامن می زنند.

به رغم اعلام پی در پی اجرای طرح خروج خودروهای فرسوده و جایگزینی آنها، عملا شاهد حرکتی لاک پشتی در این زمینه هستیم. براساس آمارهای اعلام شده بیش از 17 و نیم میلیون خودرو در سراسر کشور تردد می کنند که حضور این تعداد خودرو در جاده ها و معابر، تقریبا 2 برابر استاندارد جهانی است. این در حالی است که به رغم خروج خودروهای کاربراتوری از چرخه حمل و نقل در سراسر جهان، شهروندان ایرانی همچنان دود خودروهای کاربراتوری را تنفس می کنند؛ خودروهایی که 20 برابر خودروهای انژکتوری یورو 4 آلودگی دارند.

از سویی با وجود توصیه های مکرری که در خصوص استفاده از وسایل نقلیه عمومی می شود، همین وسایل نیز سهم قابل توجهی در ایجاد آلودگی هوا دارند. در واقع هرچند در مجموع، سهم درصدی وسایل نقلیه عمومی در تولید آلودگی را کمتر از وسایل نقلیه شخصی ذکر می کنند، اما در یک بررسی دقیق تر باید دید هر واحد وسیله نقلیه عمومی فرسوده و غیر استاندارد برابر با چند وسیله نقلیه شخصی یا چند موتورسیکلت آلودگی تولید می کند، چراکه بخش قابل توجهی از یک میلیون وسیله نقلیه گازوئیلی کشور را اتوبوس ها و کامیون هایی تشکیل می دهند که جنبه عمومی دارند و سهم این وسایل در آلودگی هوا به نسبت تعدادشان بسیار بالا است.

بدون شک تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی شرط اول ساماندهی ترافیک و بالطبع کاهش آلاینده های ناشی از وسایل نقلیه است؛ به طوری که از بابت گسترش 15 درصدی سهم اتوبوس ها، روزانه 575 تن آلاینده کمتر منتشر شده و سالانه از انتشار 210 هزار تن آلاینده جلوگیری می شود. در همین حال اما فراموش نکنیم که هم اکنون اتوبوس ها، مینی بوس ها، تاکسی ها و وانت هایی که جنبه عمومی دارند یا فرسوده هستند یا از حداقل استاندارد برخوردارند و اینها نیز بخش اعظمی از آلودگی کاملا مشهود را به خود اختصاص داده اند. از این رو تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی باید همراه با خروج وسایل نقلیه عمومی فرسوده و غیر استاندارد باشد تا مردم کاهش محسوس آلاینده ها را ببینند و حس کنند.

در خاتمه باید گفت آلاینده بودن وسایل نقلیه عمومی از هیچ منظری برای مردم قابل توجیه نیست زیرا مدیریت کلان وسایل نقلیه عمومی برعهده مسوولانی است که خودشان دائما بر ضرورت حفظ سلامت مردم تاکید می کنند.

1