10 ژوئن 2024 - 05:09

تهران برای گردشگران استاندارد می شود

2 نوامبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/zh4u6

تهران برای گردشگران استاندارد می شود
میثم رودکی - دنیای سفر
نمایی از بوستان آب و آتش

رییس جامعه تورگردانان ایران از تفاهم با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران برای استانداردسازی و ایجاد تسهیلات گردشگری در کلان شهر پایتخت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ ابراهیم پورفرج گفت: این تفاهم از آن جهت با استان تهران صورت گرفته که پیشتر، همکاری های مثبتی از طریق وزارت خارجه، فرودگاه امام خمینی (ره) و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران برای استانداردسازی سالن ویزا در این فرودگاه بین المللی آغاز شده بود.

دپارتمان ویزا در این فرودگاه بسیار محدود بود، اما اکنون سالنی به آن اختصاص پیدا کرده که تمام تجهیزات در دسترس گردشگران و مسافران خارجی است. این اقدام سرعت صدور ویزا را تا 50 درصد افزایش خواهد داد.

او سپس درباره ی تفاهم نامه ی جدیدی که با استان تهران بسته شده است، توضیح داد: تهران ویترین کشور است و باید استانداردهای و تسهیلات لازم را به بهترین شکل ممکن و یا دست کم نزدیک به استانداردهای جهانی در اختیار گردشگران قرار دهد، به همین دلیل تفاهم شد تا با همکاری این اداره کل صفر تا صد امکانات و تسهلات مورد نیاز گردشگری از فرودگاه تا داخل شهر، تامین شود.

وی اضافه کرد: ما تصمیم داریم فرودگاه که مبداء ورود گردشکران به ایران است را تجهیز کنیم و هر آنچه گردشگر نیاز دارد در اختیارش قرار دهیم، در جاده ی منتهی به تهران و همینطور مبادی شهری، ایستگاه هایی را برای توقف وسایل نقلیه مورد استفاده گردشگران ایجاد کنیم.

مجوزهای این دستگاه ها را با همکاری پلیس تقویت کنیم تا آن ها با قوانین سلیقه ای دچار چالش و محدودیت نشوند و در ادامه کیفیت هتل ها و رستوران ها را ارتقا بخشیم. همچنین بازارچه های صنایع دستی پایتخت را تقویت کنیم تا بخشی از خرید گردشگران به تهران منتقل شود و از سوی دیگر کیفیت بازدید در اماکن تاریخی و سایت های گردشگری موجود در این شهر را ارتقاء دهیم و معضلات حمل و نقل گردشگران را کمتر کنیم.

در مقابل ما هم می توانیم مدت زمان ایستایی گردشگران خارجی را در تهران افزایش دهیم. این ها تعهداتی است که برای دو طرف تفاهم نامه یعنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران و جامعه تورگردانان ایران تعیین شده است. وی تصریح کرد: همه این اقدامات سطح درآمدزایی تهران را از صنعت گردشگری افزایش خواهد داد.

پورفرج با بیان این که در حال حاضر تهران به عنوان شهر پایلوت و الگوی استانداردسازی انتخاب شده که در صورت موفقیت همین طرح به سایر شهرهای کشور از جمله اصفهان و شیراز نیز تسری خواهد یافت، افزود: این آغاز یک الگوسازی کلان در کشور است.

ما می خواهیم تهران را به عنوان پایتخت کشور که نقطه آغاز سفر بسیاری از گردشگران است، استاندارد کنیم. در چنین شرایطی است که گردشگر وقتی وارد شهری استاندارد می شود، آگاهانه تصمیم می گیرد اقامت طولانی تری داشته باشد، چون احساس امنیت می کند، امکانات لازم را در اختیار دارد. در آسایش تردد می کند. می تواند خرید کند و از ماندن در ان لذت می برد.

از سوی دیگر، رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در زمان انعقاد این تفاهم نامه با جامعه تورگردانان ایران، گفت: باید کمیته های مشترک بین کارشناسان گردشگری این اداره و جامعه ایجاد شود تا مشکلات نقطه به نقطه حل شود و خط مشی گردشگری را تعریف کنیم.

وی همچنین بیان کرد: ما از جامعه تورگردانان توقع داریم بازدید تورهای ورودی را با بارنامه رویدادها و بازارچه های صنایع دستی منطبق کنند.

خسروآبادی همچنین گفت: ممکن است شکایت های گردشگران خارجی به دلیل نبود شاکی در دستگاه قضایی مختومه شود بنابراین، پیشنهاد می شود فرم هایی توسط جامعه تورگردانان تهیه شود که اداره کل میراث فرهنگی استان تهران را وکیل پیگیری کننده ی شکایت گردشگران قرار دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران همچنین ساختمان قدیم تی بی تی در خیابان سپهبد قرنی را به عنوان برای ایجاد پلیس گردشگری به نیروی انتظامی و شهرداری تهران، پیشنهاد کرد.

خسروآبادی به وضعیت حمل و نقل گردشگران در مناطق تاریخی تهران اشاره کرد و گفت: ساز و کار ایستگاه های اتوبوس گردشگری در محدوده بافت تاریخی تهران باید به صورت مصوبه ای فراسازمانی بین نیروی انتظامی، شهرداری و میراث فرهنگی تبیین شود.

1