کاخ نیمه تمام ساسانی در حال ساماندهی است

1 نوامبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/5r258

کاخ نیمه تمام ساسانی در حال ساماندهی است
میراث فرهنگی کرمانشاه
محوطه تاریخی بیستون

کاخ نیمه تمام ساسانی در مجموعه تاریخی بیستون به مرحله رسیده در حال شناسایی و سوار کردن سنگ ها هستیم.

"معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه"

اکبر رضایی در خصوص طرح جامع ساماندهی مجموعه تاریخی و کتیبه بیستون اظهار داشت: مطالعات مجموعه تاریخی تداوم دارد و در حال انجام است و در حال حاضر قرائت جدید نهایی نشده است.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه بحث زیبایی مجموعه تاریخی بیستون را با مقوله ساماندهی متفاوت دانست و گفت: زیبایی محوطه امری بصری است و ما باید ساماندهی مجموعه و آسیب شناسی و رفع خطر آن را انجام دهیم.

وی در خصوص انتقاد شهروندان از داربست نصب شده در پای آثار تاریخی بیستون افزود: این داربست در جلوی کتیبه نیست و پایین تر از کتیبه است و برای ادامه مطالعات و مستندات و بازسازی و قرائت جدید و آسیب شناسی کتیبه و صخره نصب شده و و موارد مرتبط با باستان شناسی، زبان شناسی، آسیب شناسی و ... انجام می شود.

رضایی با ادامه توضیحات گفت: در آن منطقه چشمه ای وجود دارد که از تمام درزهای سنگ آب ترواش می کند و کتیبه را در معرض خطر قرار می دهد و باعث آسیب به کتیبه می شود و لذا طرح ساماندهی نیاز به مطالعات اساسی و پایه دارد.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به وجود آثاری از دوره پارینه سنگی در مجموعه تاریخی بیستون گفتگ: بیستون مجموعه ای از نقاط دیدنی است که تسلسل تاریخی و فرهنگی دارد.

وی با بیان اینکه اعتبارات ملی و استانی برای بحث ساماندهی مجموعه تاریخی بیستون لحاظ می شود، گفت: در آن محوطه موضوع تملک، نوسازی، مرمت بنا، نگهدارای محوطه، ضوابط عرصه جهانی و تعهدات دیگر را داریم و مشکل فقط دیدن کتیبه نیست بلکه مسائل زیادی است که باید به آن پرداخت.

رضایی همچنین به وضعیت کاخ نیمه تمام ساسانی در بیستون اشاره کرد و افزود: در حال حاضر به مرحله ساماندهی کاخ نیمه تمام ساسانی رسیدیم و در حال شناسایی سنگ ها هستیم. چندین دهه مطالعه بر روی کاخ نیمه تمام ساسانی شده و مسائلی مانند اینکه قطعات سنگ ها مربوط به کدام قسمت کاخ است الان در حال سوار کردن سنگ ها هستیم.

این مسئول بیان کرد: وظیفه سازمانی ما کار فراهنگی و مطالبه فرهنگی است و همکاران ما در مبادی ورودی آثار تاریخی با لباس فرم و روی گشاده مستقر هستند.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه بیان کرد: مجموعه تاریخی بیستون استانداردهای لازم جهانی را دارد و در سطح جهانی پذیرفته شده و با اکثریت رای و با کمترین مخالف در یونسکو ثبت شد.

وی ساماندهی مجموعه تاریخی بیستون را حرکتی علمی و استاندارد عنوان کرد و گفت: حریم و عرصه ملی تحت حفاظت است و مسئولان بشدت در این مورد حساسیت دارند.

رضایی بیان کرد: هم اکنون در مجموعه تاریخی بیستون برای جابجایی مسافر یک دستگاه اتومبیل بنز قدیمی از مجموعه سعدآباد و کاخ نیاوران فراهم کردیم و هم اکنون در بیستون فعال است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1