15 اکتبر 2019 - 13:25

5 مانع برای جذب گردشگران چینی به ایران

1 نوامبر 2016 - 11:30 dsfr.ir/z865t

5 مانع برای جذب گردشگران چینی به ایران
qyer.com
گردشگر چینی در مسجد نصیرالمک شیراز

شاید لازم باشد در سازمان گردشگری نیز مانند وزارت امور خارجه، برای هر منطقه میزی ایجاد شود و توسعه گردشگری با کشورهایی چون چین به صورت تخصصی تر صورت گیرد.

"رئیس کمیسیون گردشگری"

بر اساس مصوبه جلسه اخیر کمیسیون گردشگری اتاق تهران، کارگروهی برای پیگیری موضوع جذب گردشگران چینی ایجاد خواهد شد و این کارگروه ظرف 2 ماه برای توسعه گردشگری با چین یک برنامه مدون به کمیسیون ارائه خواهد کرد.

در این نشست، سفیر سابق ایران در چین و مشاور دبیرکل اتاق تهران ضمن اشاره به اینکه اکنون 6 تا 9 درصد جمعیت چین در سطح بالایی از رفاه قرار دارند و به شدت به دنبال کسب تجربه های جدید هستند، گفت: «در حال حاضر بستر مناسبی برای توسعه گردشگری میان ایران و چین فراهم شده است.»

به گزارش سایت اتاق تهران، فریدون وردی نژاد با برشماری ضعف هایی که چین سابقا در زمینه جذب گردشگران داشته، تصریح کرد: «چین با چند تصمیم از جمله جذب سرمایه گذاران خارجی، اعمال معافیت هایی برای هتل سازی، جلب مشارکت بخش خصوصی، آموزش، توجه و تقویت میراث فرهنگی و نیز توسعه گردشگری داخلی این ضعف ها را برطرف کرد.»

به گفته وی، چین سالانه 120 میلیون نفر گردشگر را به سایر کشورها می فرستد و ایران تنها توانسته 60 تا 70 هزار نفر از آنان را جذب کند. این دیپلمات سابق ایران در چین با بیان مشکلاتی که بر سر راه افزایش ورود گردشگران چینی به ایران وجود دارد، اظهار کرد: «یکی از موانع، موانع سیاسی است؛ به این ترتیب که پیش از ورود چینی ها به یک کشور، دولت چین باید آن کشور را به عنوان مقصد گردشگری تعیین و آن را به بخش های ذی صلاح ابلاغ کرده باشد. اکنون با پیگیری های صورت گرفته، ایران به عنوان مقصد گردشگری تعیین شده اما این مساله هنوز ابلاغ نشده است.»

به باور وردی نژاد، یکی دیگر از موانع افزایش ورود گردشگران چینی به ایران، مسائل منطقه و تبلیغات منفی علیه ایران است. عدم گردش صحیح اطلاعات میان ایران و چین، نبود مراکز اقامتی مناسب در ایران و فقدان وسایل نقلیه مناسب نیز از دیگر مشکلاتی بود که وردی نژاد در این زمینه به آنها اشاره کرد.

این کارشناس مسائل چین با بیان اینکه حل این مسائل عزم ملی می طلبد، پیشنهاد کرد به مدت چند سال محیط قرنطینه ای برای گردشگران چینی ایجاد شود تا این مشکلات برطرف شود. وردی نژاد همچنین از ضرورت جلب مشارکت تشکل ها در این امر سخن گفت و افزود: «اتاق تهران می تواند در این زمینه به سهم خود گامی بردارد. پیشنهاد بنده، ایجاد کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت امور خارجه، اتاق ایران و چین، سازمان فرهنگ و ارتباطات، انجمن های دوستی ایران و چین و تشکل های حوزه گردشگری است تا در این کارگروه، توسعه روابط گردشگری با چین دنبال شود.»

معاون دفتر برنامه ریزی و حمایت از توسعه گردشگری نیز که به نمایندگی از معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این نشست حضور یافته بود، گفت: «یکی دیگر از ایرادات ما این است که به ذائقه چینی ها توجه نکرده ایم.» به گفته حسن گرامی، چینی ها در ایران مراکز اقامتی خود را دارند؛ تا جایی که به قولی، چینی ها و کره ای ها در ایران مشغول هتلداری غیررسمی هستند.

در پایان این نشست، محسن مهرعلیزاده رئیس کمیسیون گردشگری ضمن تاکید بر اینکه باید از برنامه توسعه ای چین بهره گرفت، خاطرنشان کرد: «شاید لازم باشد در سازمان گردشگری نیز مانند وزارت امور خارجه، برای هر منطقه میزی ایجاد شود و توسعه گردشگری با کشورهایی چون چین به صورت تخصصی تر صورت گیرد.»

دیدگاه ها

  • علی 8 ژانویه 2017 - 15:58

    چرا ما باید این مشکلات را داشته باشیم؟ چینی ها درگیر از آمدن به کشور هراس دارند!

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1