21 ژوئن 2024 - 01:37

اگر گردشگران اصفهان فقط 10 درصد بیشتر شود؟!

1 نوامبر 2016 - 09:00 dsfr.ir/t59ug

اگر گردشگران اصفهان فقط 10 درصد بیشتر شود؟!
میثم رودکی / دنیای سفر
گردشگران در حال سوار شدن به درشکه در میدان نقش جهان

اگر تعداد گردشگران خارجی در اصفهان فقط 10 درصد بیشتر شود، دیگر برای آن ها نمی توان جای خواب پیدا کرد.

"عضو جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی"

عباس پیرمرادیان گفت: تاکنون هشدارهای زیادی درباره ضعف زیرساخت گردشگری و کمبود هتل مطرح شده بود، اما به عنوان راهنمای تور با 20 سال تجربه، اولین بار بود که از نزدیک با این مساله دست به گریبان شدم.

در اصفهان یک گروه 26 نفره از گردشگران آلمانی را همراهی می کردم، ما برای اقامت به 19 اتاق در یک هتل نیاز داشتیم، اما ظرفیت همه ی هتل ها تکمیل بود.

مجری این تور از قبل موفق شده بود در یک هتل 4 ستاره، 17 اتاق رزرو کند، اما برای باقی گردشگران این گروه، اتاق خالی پیدا نکرد. آژانس مجبور شد در هتل دیگری برای آن ها اتاق رزرو کند و من برای اولین بار بعد از 20 سال، مجبور شدم مسافرانی را از گروه جدا و چمدان به دست راهی هتل دیگری کنم.

وی افزود: آن گردشگران که نارضایتی خاصی نداشتند، چون به هر حال شرایط مدیریت شد، بحث ما هم فعلا رضایت گردشگر نیست، بلکه مساله آن است گردشگر در اصفهان هتل ندارد.

این راهنمای تور با بیان این که آن شب ظرفیت تمام هتل های چهار و پنج ستاره اصفهان تکمیل بود و جای خالی پیدا نمی شد، گفت: اگر ما امسال فقط 10 درصد بیشتر گردشگر می پذیرفتیم، واقعا جایی برای اقامت آن ها نداشتیم.

وی ادامه داد: این یک هشدار است، برای آن که کمبود زیرساخت، ما را به وضعیت کشوری مثل میانمار دچار نکند که به خاطر کمبود و گرانی خدمات، گردشگران آن را پس زدند.

پیرمرادیان اظهار کرد: هرچند تا به حال اخطار و هشدار درباره ی کمبود هتل زیاد داده شده، اما ناقوس خطر دیگر به صدا درآمده است. اگر در فصل بعدی تعداد گردشگران خارجی نه تنها در شهر اصفهان، بلکه در سراسر ایران فقط کمی بیشتر شود، به هیچ وجه جای استاندارد برای اقامت آن ها نمی توان پیدا کرد. این یک خطر جدی است که گردشگری کشور را تهدید می کند.

نزدیک به دو سال است که فعالان صنعت گردشگری درباره ی کمبود فضای اقامتی در شهر گردشگرپذیر اصفهان هشدار می دهند، دقیقا از زمانی که گردشگران خارجی تحت تاثیر تغییر سیاست های جهان نسبت به ایران، با اعتماد بیشتری راه سفر به این کشور را پیش گرفته اند، اما به نظر می رسد شرایط به کندی درحال تغیر است.

مسعود سلطانی فر، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که به تازگی برای وزارت ورزش و جوانان از سوی رییس دولت پیشنهاد شده، مدت ها است درباره سیاستی سخن می گوید که طبق آن تا 10 سال آینده تعداد هتل های چهار و پنج ستاره ی ایران به 400 واحد خواهد رسید.

سعید شیرکوند، معاون سرمایه گذاری این سازمان نیز چندی پیش اعلام کرد که درحال حاضر 175 هتل چهار و پنج ستاره با پیشرفت فیزیکی 20 تا 80 درصد درحال ساخت است که تا پایان سال 1369، 65 واحد آن به چرخه خدمات اقامتی کشور اضافه خواهد شد.

اواسط مهرماه نیز همایشی با دعوت از سرمایه گذاران، هتل سازان و شرکت های ساختمانی خارجی در تهران برگزار شد تا نهضت هتل سازی با مشارکت خارجی ها اتفاق افتد.

مقامات ایرانی نیز در این همایش به شفاف سازی قوانین سرمایه گذاری در ایران پرداختند تا ابهامات موجود را برطرف کنند، با این حال به نظر می رسد سرعت ورود گردشگران خارجی به ایران خیلی بیشتر از روند هتل سازی در کشورمان است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1