29 سپتامبر 2023 - 16:28
این نسخه آزمایشی است ...

وب سایت های جامع گردشگری هم چنان در حال بروزرسانی

12 ژوئیه 2015 - 12:20 dsfr.ir/lq5v4

80 سال از آغاز سازماندهی صنعت گردشگری در کشور می گذرد، اما هنوز دستگاه متولی موفق به ایجاد یک وب سایت و یا بانک اطلاع رسانی و تبلیغاتی جامع، متمرکز و اثرگذار در حوزه گردشگری نشده است.

با آن که بارها در دوره های مختلف سیاسی، سایتی به منظور متمرکز شدن داده ها و اطلاعات صنعت گردشگری در کشور راه اندازی شده، اما تاکنون هیچ یک از این وب سایت ها نتوانسته اند در جایگاه اصلی خود قرار گیرند و به عنوان یک پایگاه اطلاع رسانی منبع اصلی مراجعه گردشگران در داخل و خارج از کشور باشند.

آخرین نسخه ای که سازمان فعلی میراث فرهنگی و گردشگری با عنوان «پایگاه جامع اطلاع رسانی گردشگری» راه اندازی کرده به 6 ماه پیش مربوط می شود که با وجود گذشت این مدت زمان، هنوز برچسب «آزمایشی» بودن آن حذف نشده است.

www.tourismiran.ir یا پایگاه جامع اطلاع رسانی گردشگری ایران که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بهمن ماه سال پیش و در حاشیه نمایشگاه بین المللی گردشگری از آن رونمایی کرد، پایگاهی است که داده هایش به سه زبان عربی، انگلیسی و فارسی ارائه می شود که البته این پایگاه اطلاع رسانی تا به حال چندین بار و در دوره های مدیریتی مختلف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رونمایی شده و هر بار نیز اعلام شده که با بروزرسانی این وب سایت، قرار است جامع ترین پایگاه اطلاع رسانی گردشگری کشور راه اندازی شود.

در این وب سایت، بیشتر انباشتی از اطلاعات مربوط به جاذبه های گردشگری ایران آن هم با تصاویری محدود صورت گرفته است، اطلاعاتی که تقریبا شبیه تمام مطالب گردشگری است که در وب سایت های دیگر قابل دسترس است. البته امکان رزرو اینترنتی هتل و بلیت هواپیما نیز در این پایگاه فراهم شده، اما داده های این بخش نیز چندان بروز و کامل نیست، ضمن آن که برای ارائه اطلاعات در این بخش به یکی از وب سایت های رزرواسیون هتل و هواپیما مربوط به بخش خصوصی متصل شده و از داده ها و سیستم رزرواسیون آن ها استفاده می شود، همین مساله باعث شده ثبت تاریخ و عملیات رزرواسیون در آن به درستی اتفاق نیافتد.

آخرین خبر منتشر شده در این پایگاه اطلاع رسانی که مسؤول بروزرسانی آن کانون جهانگردی و اتومبیلرانی است، به 5 خردادماه و سفر مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به زاگرب و آخرین تبلیغات صورت گرفته در آن به جشنواره فیلم و عکس سفرهای نوروزی اختصاص دارد.

این سازمان پیشتر نیز یک پایگاه اطلاع رسانی گردشگری دیگر راه اندازی کرده بود که البته تاریخ رونمایی آن به دولت قبل برمی گردد، «پرتال جامع گردشگری ایران» یا نمای ایران با آدرس www.iranview.com که انتقال داده هایش بیشتر توسط کاربران و با نمایش تصویر صورت می گیرد و اطلاعات چندان جامعی را ارائه نمی دهد و چندان وب سایت نام آشنایی در گردشگری ایران نیست و نفوذ چندانی هم نتوانسته است پیدا کند.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ادوار مختلف سیاسی چندین بار اقدام به راه اندازی پایگاه های اطلاع رسانی گردشگری با عناوین متفاوت کرده، اما نتیجه آن فقط ایجاد وب سایت های متعدد بدون اثرگذاری و نفوذ بوده، چرا که همچنان منبع دریافت اطلاعات بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی، همچنان همان وب سایت های معتبر خارجی چون www.tripadvisor.com ،www.wayn.com و یا موتورهای ساده جست و جو و شبکه های اجتماعی بوده که علاوه بر ارائه اطلاعاتی درباره جاذبه ها و خدمات گردشگری ایران، شانس مشاهده نظرات سایر کاربران درباره جاذبه ها، خدمات گردشگری و تجربه سفرها را فراهم آورده اند.

صرف نظر از پایگاه ها و پرتال های اطلاع رسانی گردشگری دیگر وب سایت های مرتبط با این سازمان همچون ستاد هماهنگی خدمات سفر، www.b2btourismiran.org و خانه مسافر نیز وضعیت چندان روشنی ندارند. این وب سایت ها یا با همان نسخه آزمایشی و با اطلاعات ناقص در حال فعالیت هستند و یا همچنان در حال بروزرسانی هستند.

آخرین بروزرسانی سایت ستاد دائمی هماهنگی خدمات سفر با آدرس www.stsi.ir که با توجه به ماموریت تعریف شده اش باید برای تعطیلات کل سال برنامه ریزی و تدبیر مشخصی داشته باشد، مربوط به نوروز 94 می شود. آخرین اطلاعیه منتشر شده در این سایت به روزهای پایانی تعطیلات نوروز امسال بر می گردد.

وب سایت خانه مسافر که با آدرس www.khaneh-mosafer.ir در دسترس است با آن که حدود یک سال است که راه اندازی شده، اما صرفا به معرفی اقامتگاه های 14 استان از 32 استان کشور می پردازد و اطلاعات جدیدی را اضافه نکرده است، اگرچه مسؤول مربوط به آن در معاونت گردشگری گفته؛ اطلاعات آن در حال بروزرسانی است، اما در داده های منتشر شده آن، نه در قیمت ها و نه در تصاویر، تغییری مشاهده نمی شود.

وب سایت www.b2btourismiran.ir یا "پرتال تجاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری" هم که به انتشار اطلاعاتی درباره بنگاه های گردشگری و فعالیت های خدماتی و اداری آن ها پرداخته شاید به نسبت سایر سایت های گردشگری طراحی و راه اندازی شده از سوی این سازمان بی نفوذترین باشد، چرا که هنوز اطلاعات مربوط به بنگاه های اقتصادی و خدماتی گردشگری در آن کامل نشده و برچسب آزمایشی بودن آن نیز کاملا خودنمایی می کند. تقریبا یافتن این وب سایت از موتورهای جست و جو کاری بس دشوار است. طراحی و راه اندازی این وب سایت که می تواند اطلاعات جامع تری مربوط به سرمایه گذارهای گردشگری را در اختیار مخاطبان قرار دهد، در حالی صورت گرفته که بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی هنوز از قوانین و شرایط تجارت و سرمایه گذاری در ایران اطلاع جامعی ندارند و یکی از چالش های ورود به سرمایه گذاری در عرصه گردشگری ایران را در دسترس نبودن و بی اطلاعی از قوانین سرمایه گذاری و تجارت می دانند.

پیگیری خبرنگاران برای اطلاع از آخرین وضعیت وب سایت های گردشگری معمولا به این پاسخ ختم می شود: «ما در حال کار روی این وب سایت ها و بروزرسانی آن ها هستیم.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1