13 نوامبر 2019 - 03:58
مدیرکل امور موزه های کشور خبر داد

رشد 100 درصدی موزه های خصوصی

31 اکتبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/n27b6

رشد 100 درصدی موزه های خصوصی
میثم رودکی / دنیای سفر
موزه خصوصی در محوطه گنبد علویان همدان

تا پیش از دولت یازدهم 33 موزه خصوصی داشتیم که اکنون این تعداد به 66 موزه رسیده؛ یعنی بیش از 100 درصد در ایجاد موزه خصوصی فعال رشد وجود داشته است.

"مدیرکل امور موزه های کشور"

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا کارگر افزود: «تمرکز و سیاست ما روی توسعه موزه های غیردولتی است تا سازمان ها و وزارتخانه های عمومی نسبت به ایجاد موزه اقدام کنند؛ چون معتقدیم ابعاد گسترده تاریخ، علم و فرهنگ در حوزه های مختلف آنقدر وسیع و گسترده است که فقط سازمان میراث فرهنگی نباید و نمی تواند متولی آن باشد، بلکه همه باید در حفظ و معرفی میراث فرهنگی کشور کمک کنند و نهادی مانند وزارت نفت، وزارت ورزش و... باید تلاش داشته باشند که میراث مربوط به این حوزه ها جاودانه شود.»

به باور وی، حتی افراد حقیقی نیز می توانند یک موزه داشته باشند. این مقام مسوول با اشاره به اینکه سال گذشته، هر دو هفته شاهد افتتاح یک موزه بوده ایم، ابراز امیدواری کرد که هر 10 روز یک موزه جدید افتتاح شود.

کارگر درباره اطلاعات مربوط به این موزه ها نیز توضیح داد: «نشانی و آدرس تمام این موزه ها در اداره کل موزه های کشور موجود است و بازدیدکنندگان می توانند از وجود چنین موزه هایی مطلع شوند.»

مدیرکل امور موزه های کشور ادامه داد: «ایجاد موزه های خصوصی، اتفاق بزرگی در تحلیل های اجتماعی است و نشان می دهد که چقدر جامعه ما در این حوزه توسعه یافته است و چقدر علاقه مند در این حوزه وجود دارد. این اتفاقات بیانگر آن نیز هست که نظام موزه داری به مسیر واقعی خود وارد شده است. ما معتقدیم اگر صرفا دولت ها متولی امری باشند، موفقیت لازم به دست نمی آید.»

وی یادآور شد: «در صورتی که طرح هر خانواده یک موزه اجرا شود و خانواده ها درگیر آن شوند و حتی به اندازه یک ویترین موزه خانگی داشته باشند، این موضوع تحول کامل اجتماعی جامعه ما را نشان خواهد داد. اکنون برخی از سازمان ها مانند شهرداری، وزارت نفت، دفاع و آموزش و پرورش اقدام به ایجاد موزه تخصصی در حوزه کاری خود کرده اند و ما هم در تلاش هستیم که در حفظ این میراث به آنها کمک کنیم.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1