16 مارس 2023 - 08:13

کشف بیش از 200 شی تاریخی هزاره اول در قائمشهر

12 ژوئیه 2015 - 11:00 dsfr.ir/o53kx

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر از کشف 216 قطعه شی تاریخی و کتاب قدیمی مربوط به هزاره اول از منزل یک حفار غیرمجاز خبر داد.

محسن باستانی گفت: وسایل کشف شده شامل نوک پیکان، ظرف سفالی، مهره، سنجاق سر، شمشیر، خنجر، ظرف مسی، قاشق غذاخوری، دوک نخ ریسی، عطردان شیشه ای، پیه سوز، ظرف سفالی و هفت نسخه کتاب خطی است.

وی افزود: با انجام کار اطلاعاتی و پلیسی بیش از 5 ماه ماموران یگان حفاظت از میراث فرهنگی و نیروی انتظامی قائمشهر و در یک حمله غافلگیرانه، وسایل موردنظر که به صورت ماهرانه در منزل این حفار جاسازی شده بود، کشف و ضبط شد.

باستانی در ادامه گفت: این فرد علاوه بر انجام کار حفاری غیرمجاز برای یافتن وسایل باستانی و تاریخی از دل خاک، از بزرگ ترین سازندگان دستگاه فلزیاب قائمشهر نیز به شمار می رود. این فرد هم اکنون متواری است. وسایل کشف شده نیز برای ارزیابی بیشتر کارشناسی به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران انتقال داده خواهد شد.

باستانی به فعالیت 14 نفر به عنوان مامور در یگان حفاظت از میراث فرهنگی در شهرستان های قائمشهر، سیمرغ و جویبار اشاره کرد و گفت: با تلاش ها این ماموران و کمک و یاری دیگر نهادها میزان حفاری های غیرمجاز نسبت به اوایل دهه 80 بسیار کمتر شده است.

170 اثر تاریخی و باستانی در قائمشهر، جویبار و سیمرغ وجود دارد که حفاظت از این آثار بر عهده یگان حفاظت از میراث فرهنگی است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1