29 فوریه 2020 - 12:37

تاثیر تغییرات اقلیمی بر روی دریاها و اقیانوس ها

31 اکتبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/of2fr

تاثیر تغییرات اقلیمی بر روی دریاها و اقیانوس ها
bigbangpage.com
تغییرات آب و هوایی بر روی تراز آب دریاها هم تاثیر می گذارد.

محیط های آبی مانند دریاها و اقیانوس ها بیش ترین تاثیر را از تغییرات آب و هوایی می گیرند، این عامل موجب تغییرات در شوری، تغییر جریانات دریایی و تغییر در حد تحمل زیستمندان دریایی می شود.

به گزارش خبرگزاری ايرنا، ضیاءالدین الماسی مدیرکل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست روز یکشنبه گفت: تغيیرات آب و هوایی موجب بروز آلودگی و گسترش آن ها در دریاها می شود به این معنا که برخی از عناصر بر اثر تغییر آب و هوا آزاد می شوند و تاثیرات خاص خود را بر روی محیط آبی و آبزیان می گذارند.

الماسی اظهار کرد: به عنوان مثال پدیده فیلینگ به طور طبیعی در آب دریاها رخ می دهد که ممکن است با بروز تغییرات آب و هوایی رفتار آن تغییر کند و منجر به مرگ و میر گسترده آبزیان شود و یا پدیده شکوفایی جلبکی رخ دهد.

وی درباره پدیده فیلینگ توضیح داد: به لحاظ علمی زمانی که جریانات آب سرد به سمت سطح آب می آیند می توانند مواد مغذی را با خود بالا بیاورند و در سطح آب پخش کنند که بر اثر تغییر آب و هوا این رویه ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.

الماسی افزود: به عنوان مثال اگر عنصر آهن به صورت گسترده ای در پهنه آبی پخش شود خود عامل افزایش رشد جلبک ها و بروز پدیده جلبکی می شود که بروز آن پیامدهای خاص خودش را دارد، اگر سمی باشد یک تاثیر بر روی آبزیان دارد و اگر هم سمی نباشد موجب نرسیدن نور و اکسیژن به عمق آب می شود که در نهایت مرگ آبزیان را به همراه دارد.

مدیرکل دفتر آلودگی دریا سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: همچنین این جلبک هایی که سطح آب را گرفته اند به مرور می پوسند که بوی بدی به همراه دارند.

وی اظهار کرد: تغییرات آب و هوایی بر روی تراز آب دریاها هم تاثیر می گذارد زیرا گرم شدن زمین موجب آب شدن کوه های یخ می شود که این بالا آمدن تراز آب دریاها و اقیانوس ها را به همراه دارد که به موجب آن پیشروی آب رخ می دهد و خط ساحلی تغییر می کند.

الماسی تاکید کرد: تمام این عوامل بر روی اقتصاد، معیشت، کاربری اراضی، فعالیت شیلاتی، تنوع زیستی و بروز انواع آلودگی ها در حوزه دریایی تاثیرگذار خواهد بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
18 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1