17 مارس 2023 - 05:22

بازارچه های صنایع دستی برای عید فطر

12 ژوئیه 2015 - 10:00 dsfr.ir/2m08o

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی از برگزاری بازارچه های صنایع دستی به مناسبت عید فطر خبر داد.

بهمن نامور مطلق گفت: برخی از استان ها با تدبیر خودشان در ماه مبارک رمضان بازارچه صنایع دستی برپا کردند. در تهران هم در برج میلاد و برخی مکان های دیگر این بازارچه ها توسط شهرداری برپا شده است، زیرا کار ما گفتمان سازی و تشویق شهرداری به انجام چنین کارهایی است. در برخی جاها نیز ما نظارت جدی تری داریم؛ ما متولی نمایشگاه ها نیستم و آنها را تشویق، ساماندهی و گاهی اوقات هم حمایت می کنیم.

او ادامه داد: قرار است مثل عید نوروز در سراسر کشور بازارچه های صنایع دستی در مراکز گردشگری برگزار شود. سال گذشته در استان هایی مثل کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری رکورد گردشگری شکسته شد و ما برای این استان ها راه اندازی بازارچه هایی را به صورت موقت پیش بینی کردیم.

معاون صنایع دستی درباره نقش شهرداری در این زمینه گفت: شهرداری های کشورهای دیگر بیش از آن چیزی که شهرداری ما فعال است در حوزه صنایع دستی فعالیت می کنند، مثلا در کشورهای دیگر مثل مالزی و سنگاپور شهرداری ها مراکز فروش صنایع دستی را ه اندازی می کنند. شهرداری ها در کشورهای دیگر نیز سهم بیشتری را در شکوفایی صنایع دستی ایفا می کنند.

نامور مطلق با بیان اینکه شهرداری ها در برگزاری نمایشگاه ها با ما هماهنگ نیستند، اظهار کرد: ما یک سیاست کلان داریم که می توانیم به آنها کمک کنیم و به آنها مشاوره علمی-هنری و تخصصی بدهیم، اما چون آنها با ما هماهنگ نیستند گاهی کالاهای چینی در نمایشگاه هایی که برگزار می کنند دیده می شود و گاهی اوقات محصولاتی به نام صنایع دستی در کارهایشان دیده می شود که اصلا صنایع دستی نیستند. وظیفه ماست که به شهرداری ها مشاوره کارشناسی رایگان دهیم، آنها باید از این موضوع استفاده کنند. اما گاهی اوقات به یک باره متوجه می شویم که در نقطه ای از شهر نمایشگاه صنایع دستی برگزار شده و ما در جریان نیستیم و مشکلات عدیده ای در آنجا پیدا می شود و سپس برای پاسخگویی درباره این مشکلات به سراغ ما می آیند.

او افزود: خواهش ما از دوستان در شهرداری های ایران این است که سهم صنایع دستی را افزایش دهند، مراکز مخصوص ایجاد کنند و با ما هماهنگ باشند. گاهی اوقات شهرداری همان مبلغی که از پفک فروشی برای کرایه غرفه در یک نمایشگاه را می گیرد از صنایع دستی هم دریافت می کند، در حالیکه صنایع دستی نیاز به حمایت دارد. اگر می خواهیم از تولید داخلی حمایت کنیم یا اقتصاد مقاومتی را محقق کنیم باید در کنار یکدیگر باشیم نه اینکه هر کس کار خودش را بکند و ما هم این انرژی که برای صنایع دستی وجود دارد را پراکنده کنیم. شهرداری ها بیشتر از دولت می توانند در فروش صنایع دستی موثر باشند اما متاسفانه سهمی ندارند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1