رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران اعلام کرد

5 مطالبه بخش خصوصی گردشگری از رئیس آینده سازمان میراث فرهنگی

29 اکتبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/b97xp

5 مطالبه بخش خصوصی گردشگری از رئیس آینده سازمان میراث فرهنگی
rouhani.ir
دیدار و نشست رئیس جمهور با معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران در یادداشتی مطالبات بخش خصوصی از رئیس آتی سازمان میراث فرهنگی را عنوان کرده است.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران در یادداشتی مطالبات بخش خصوصی از رئیس آتی سازمان میراث فرهنگی را عنوان کرده و نوشته است: «آنچه بخش خصوصی می خواهد، گشایش مسیر و ایجاد تسهیلات برای روان شدن کار بخش خصوصی و تردد گردشگر بین کشورهای مختلف با ایران است.»

محسن مهرعلیزاده که خود یکی از گزینه ها در فضای گمانه زنی برای جانشینی سلطانی فر است، در این یادداشت تاکید کرده است: «چه رئیس قبلی سازمان باقی بماند و چه در شرایطی که رئیس جدیدی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بیاید، توقع این است که در این زمینه ها برنامه های عملیاتی مخصوصی را طراحی و البته به آن عمل کند.»

وی در یادداشت خود که در سایت اتاق بازرگانی تهران منتشر شده، ادامه داده است: «پس از برجام بسیاری از کشورها برای تماس و ارتباط گرفتن با ایران ابراز تمایل کردند؛ اولین تماس ها نیز از سوی تجار بود. کشورهای خارجی می خواهند فضای تردد گردشگر را توسعه دهند. حتی اخیرا راه اندازی بعضی ایرلاین ها و خطوط پروازی هم به این دلیل است که می خواهند گامی به پیش بگذارند و بازار ایران را محک بزنند.» به گفته مهرعلیزاده، تمام توقع این است که دولت بتواند برای ارائه تسهیلات بیشتر برای توسعه امکانات زیربنایی کمک کند.

این عضو اتاق تهران با تاکید بر اینکه کسی به دنبال پول مجانی نیست، خاطرنشان کرده است: «دومین مطالبه آن است که تسهیلات اداری ایجاد شود و تسهیل در صدور مجوزها، واگذاری زمین، واگذاری امکانات و ... تحقق یابد.» به باور وی، سومین مساله این است که راه برای استفاده از سرمایه های خارجی یا ایرانی های خارج از کشور باز شود تا در اسرع وقت بتوانیم فضای اقامتی گردشگران را براساس آنچه که در برنامه ششم پیش بینی شده، فراهم کنیم. مهرعلیزاده در این باره افزوده است: «به این شکل رشد درآمد گردشگری و ورود گردشگران به کشور در پایان سال برنامه ششم یعنی بعد از 5 سال، 5 برابر می شود.»

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران، مساله دیگر را ایجاد فضای عمومی برای جذب و قبول گردشگر عنوان کرده و یادآور شده است: «چنین فضایی از همان محیط فرودگاه بین المللی و برخورد تمام ارگان ها و سازمان های ذی ربط در فرودگاه با مسافر شروع شده و چگونگی ارائه خدمات به مسافر در مسیر، جاذبه های گردشگری و فضای عمومی کشور را نیز شامل می شود. از طرف دیگر، باید رغبت های لازم برای ملیت ها و توریست ها با انگیزه های مختلف برای هرکشوری فراهم شود. طبیعی است در داخل کشور یکسری محدوده ها را تعریف کرده ایم که از بعد فرهنگی رعایت می شود. ولی به هرحال با رعایت این محدودیت ها باید فضا برای ورود توریست باز شود.»

وی ادامه داده است: «بخش خصوصی خواسته دیگری هم از سازمان میراث فرهنگی دارد؛ آن هم اینکه برنامه های عملیاتی کوتاه مدت منوط به یکسری مناطق مشخص تعریف شود. مثلا اینکه ارزیابی شود توریستی که از منطقه آسیای جنوب شرقی می آید چه روحیه ای دارد؟ برخورد او با محیط های مختلف چگونه است و چه می خواهد؟ پرداختن به این حوزه، برنامه ریزی مشخصی می خواهد؛ چه اینکه توریست ها و سلایق شان با یکدیگر متفاوت است. توریست های عرب زبان و اروپایی و آفریقایی با یکدیگر تفاوت داشته و سلیقه های مختلفی دارند. اگر این موارد به شکل طرح های اجرایی کاملا ملموس طراحی شود، شاید در کوتاه مدت بتوانند در زمینه جذب گردشگر تغییراتی در کشور ایجاد کنند.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1