ایران در آلودگی هوا رتبه چندم جهانی را دارد؟

26 اکتبر 2016 - 11:00 dsfr.ir/u759v

ایران در آلودگی هوا رتبه چندم جهانی را دارد؟
زیست بوم
آلودگی هوای تهران

در میان آلوده ترین کشورهای جهان، ایران در رده سی و سوم قرار گرفته است.

تمام کشورهایی که آلودگی کمتری نسبت به ایران دارند، در زمره کمتر توسعه یافته ترین کشورهای جهان محسوب می شوند که بعضا حتی نام آنها هم شناخته شده نیست اما صرفا از این جهت که در مناطق طبیعی پاک تری قرار گرفته اند.

بر اساس آخرین رده بندی آلودگی هوا میان آلوده ترین کشورهای جهان، ایران در رده سی و سوم قرار گرفته و نسبت به 32 کشور آسیایی و آفریقایی دیگر کیفیت هوای بهتری دارد.

به گزارش دنیای اقتصاد، بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 2016، هیچ یک از کشورهای اروپایی و آمریکایی در زمره 40 کشور که حائز رتبه آلوده ترین هوا هستند، وجود ندارند و سهم کشورهای آسیایی و آفریقایی نیز در این رتبه بندی تنها یک واحد اختلاف دارد.

کشور عربستان در این رتبه بندی که بر اساس غلظت مهم ترین آلاینده هوای شهرها یعنی ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون (PM 2.5) صورت گرفته است، در صدر کشورهای آلوده قرار دارد و پس از آن کشورهای قطر، مصر، بنگلادش، موریتانی، اوگاندا، کویت، نپال، پاکستان و هندوستان به ترتیب آلوده ترین کشورها به شمار می روند.

کشورهای بوتان، اردن، نیجریه، ازبکستان، بورکینافاسو، اریتره و اتیوپی نیز هفت کشوری هستند که کیفیت هوای آنها از تهران بهتر ارزیابی شده و در رده های 34 تا 40 قرار دارند. اما اگر این رده بندی قدری دقیق تر مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد، خواهیم دید که ظاهر این مقایسه با باطن آن قدری متفاوت است. هر چند در ظاهر کشور ایران از نظر ذرات معلق کوچک تر از 2.5 میکرون در رتبه بهتری نسبت به 32 کشور آلوده جهان قرار گرفته است، اما میزان توسعه یافتگی و پیشرفت صنعت در این 40 کشور با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال آلوده ترین کشورهای این رده بندی در مناطق بیابانی قرار گرفته اند و به عارضه طبیعی ریزگردها دچار هستند.

از سوی دیگر تمام کشورهایی که آلودگی کمتری نسبت به ایران دارند، در زمره کمتر توسعه یافته ترین کشورهای جهان محسوب می شوند که بعضا حتی نام آنها هم شناخته شده نیست اما صرفا از این جهت که در مناطق طبیعی پاک تری قرار گرفته اند، کیفیت هوای بهتری از نظر میزان غلظت ذرات PM 2.5 دارند.

در این رده بندی چین تنها کشور توسعه یافته است که ضمن فعالیت های صنعتی وسیع، شانزدهمین کشور آلوده شناخته شده است. هرچند کشورهای در حال توسعه دیگری نظیر امارات، ایران و هندوستان نیز در این رده بندی حضور دارند اما اغلب این کشورها از جمله 21 کشور آفریقایی در این فهرست، مراحل اولیه توسعه را طی می کنند.

1