15 اکتبر 2019 - 12:57
در نشست شورایعالی استان ها و ادارات کل محیط زیست استان ها عنوان شد:

ضرورت تطبیق مدیریت شهری با توسعه پایدار

25 اکتبر 2016 - 12:30 dsfr.ir/h43aa

ضرورت تطبیق مدیریت شهری با توسعه پایدار
پایگاه خبری محیط زیست
معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش شوراها در جلب مشارکت مردم در حل معضلات محیط زیستی گفت: برنامه های شهری باید منطبق با نیازهای توسعه پایدار شهرها باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست مشترک شورای عالی استان ها و ادارات کل محیط زیست استان ها با بیان اینکه از جمله مهم ترین شاخص های سنجش کارآمدی دولت ها و حکومت ها یا حکمرانی خوب، وضعیت محیط زیست و توسعه پایدار در کشورها است، گفت: بی شک تعامل میان ساختارهای سیاسی و اجرایی کشور توسعه پایدار را به همراه خواهد داشت و از این رو باید تلاش کنیم تا با استفاده از فرصت باقی مانده برای دولت و شوراها در راستای عملیاتی و اجرایی کردن بیشتر برنامه های مرتبط به محیط زیست و توسعه پایدار بهره گیریم.

سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب دستور ملی حوزه محیط زیست است

معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به اهمیت سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست، اظهار کرد: تمام قوا، مردم، نیروهای مسلح و شوراها مخاطب این سیاست ها به عنوان دستور ملی حوزه محیط زیست هستند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: این سیاست ها عالی ترین دستور کار برای حفظ محیط زیست کشور است که شوراهای شهر و روستا در اجرایی شدن آن نقش و مسئولیتی مهم دارند و باید آن ها را برای اجرای این سیاست ها یاری رساند و البته این اتفاق باید ابتدا از درون خود شوراها آغاز شود. سازمان حفاظت محیط زیست نیز آمادگی خود را برای یاری رساندن به شوراها به منظور اجرای سیاست های کلی اعلام می کند.

ضرورت تطبیق برنامه های شهری با توسعه پایدار

وی خاطرنشان کرد: برنامه های شهری باید منطبق با نیازهای توسعه پایدار شهرها باشند. که البته برای این موضوع دستور کار جهانی تحت عنوان اهداف 17 گانه توسعه پایدار جهانی داریم که از مهم ترین مولفه های آن، توسعه پایدار شهری است یعنی بی تردید در موضوع توسعه پایدار شهری، باید جامعیت کافی وجود داشته باشد و این طور نباشد که توسعه پایدار شهرها به قیمت نادیده گرفتن شدن محیط زیست و نشاط و شادابی در شهرها تمام شود.

ابتکار ضمن تاکید بر ضرورت توجه ویژه به اهداف توسعه پایدار به ویژه مولفه های شهری این اهداف در برنامه ریزی های شهری شوراها، تصریح کرد: در کنار این اهداف، شاخص جهانی دیگری نیز تحت عنوان شکوفایی شهری وجود دارد که باید در برنامه ریزی های شهری مورد توجه قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: یکی از موارد اهمیت این توجه و دقت می تواند بهره گیری و آگاهی از تجارب موفق و ناموفق شهری در جهان و جلوگیری از تکرار خطاها و گام برداشتن در مسیر موفقیت و پایداری باشد. این برنامه ها همچنین می توانند آخرین دستاوردهای علمی دنیا را در اختیار ما بگذارند.

کاهش 10 برابر آلودگی هوا در منازل به واسطه وجود درختان در خیابان ها

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، طی مطالعه ای جهانی که اخیرا در خصوص تاثیر وجود درخت در خیابان ها و منازل صورت گرفته است، مشخص شد وجود درختان در خیابان می تواند تا 10 برابر در کاهش آلودگی هوا ناشی از ذرات زیر 2.5 میکرون داخل منازل موثر باشد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در واقع درختان نوعی سپر در محیط شهری هستند که به رفع و کاهش آلودگی ها کمک می کنند و این ها موضوعات بسیار مهمی است که باید مورد توجه برنامه ریزان شهری قرار گیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: شوراها اگر اراده جدی داشته باشند و از اختیارات قانونی و جایگاه رفیعی که در قانون اساسی برای آن ها تعریف شده است استفاده کنند، می توانند در زمینه حفاظت از محیط زیست در بخش مدیریت شهری بسیار مهم واقع شوند و در راستای حل مشکلات مردم برنامه ریزی های صحیح داشته باشند.

وی با اشاره به سابقه حضور خود در شورای شهر سوم و تعلق خاطر به شوراها، خاطرنشان کرد: در سومین دوره شورای اسلامی شهر تهران، مصوبه ای داشتیم که بر اساس آن تمامی پارک ها موظف شدند 10 درصد انرژی مورد نیاز خود را از انرژی خورشیدی تامین کنند.

ابتکار افزود: اخیرا هم در دولت مصوبه ای داشتیم که بر اساس آن، وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی طبق فهرستی که وزارت نیرو اعلام می کند موظفند طی 2 سال حداقل 20 درصد برق مصرفی ساختمان های خود را از انرژی های تجدید پذیر تأمین کنند.

ابتکار با اشاره به نقش شوراها برای جذب مشارکت شهروندان گفت: شوراها می توانند با جذب مشارکت مردم در اجرای برنامه های محیط زیستی گام موثری را در حل معضلات محیط زیستی شهرها و روستاها بردارند. در این مسیر نیز سازمان حفاظت محیط زیست برای کمک به شوراها آمادگی کامل دارد و می تواند به جهت فنی و انتقال تجربیات و تجهیزات به شوراها کمک کند.

وی اضافه کرد: استفاده از آخرین دستاوردهای علمی دنیا یکی دیگر از این منظرهای مهم است که در این خصوص کارها و اقدامات مهمی در دنیا انجام شده است.

ابتکار ادامه داد: می بایست در برنامه ریزی های شهری به این دستاوردهای علمی توجه شود و به عنوان نمونه استفاده از فناوری های نوین در جهت کاهش مشکلات شهری و به حداقل رساندن آن به خصوص در زمینه استفاده از انرژی های نوین است.

نقش شوراها برای جذب مشارکت شهروندان

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش شوراها در جلب مشارکت مردم برای حل معضلات محیط زیستی گفت: یکی از اقدامات مشترک موثر در حوزه محیط زیست میان شوراها و ادارات کل محیط زیست استان ها می تواند بر پایه مراکز پایش مشترک باشد که نمونه موفق آن در شهر مشهد اجرایی شده است.

او عملیاتی شدن مراکز پایش مشترک میان ادارات کل محیط زیست و شوراها در استان ها را یکی از نمودهای همکاری مشترک میان شوراها و سازمان حفاظت محیط زیست خواند و افزود: مرکز پایش مشترکی در مشهد، با همکاری شورای شهر مشهد راه اندازی شده که می تواند به صورت یک الگوی موفق در سایر استان های کشور نیز اجرایی شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: اگر این هدف گذاری انجام شود و مراکز پایش مشترک در سایر شهرها نیز دایر شود، حتما اقدام موثری صورت گرفته است.

ابتکار با ابراز تاسف از اینکه در برخی از شهرهای کشور در دوره هایی به استقرار صنایع در شهرها توجه کافی نشده است، گفت: با ایجاد صنایع آلاینده در شهرها، معضلات و مشکلات بسیاری ایجاد شده است که فعالیت این صنایع تبعات مخربی بر کیفیت زندگی شهروندان در این شهرها داشته است. وی تصریح کرد: مرکز پایش مشترک می تواند با اندازه گیری شاخص های مشخص شده در برنامه ریزی های آینده تاثیرگذار باشد و باید این تجربه موفق شهر مشهد، به روشنی معرفی شود و در سایر شهرها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

معاون رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود درباره موضوع مدیریت پسماند، افزود: امروز مدیریت پسماندهای خانگی، بیمارستانی، صنعتی و در برخی روستاها پسماندهای کشاورزی، نیازمند استفاده از فناوری های نوین و سیاستگذاری درست است تا از این طریق بتوان بر مشکلات و معضلات ناشی از پسماندها بر شهرها و روستاها فائق آمد. وی اضافه کرد: امروز موضوع بازیافت در دنیا مورد تاکید قرار گرفته است، موضوعی که در تعالی دینی ما تاکید شده که هیچ یک از نعمت هایی که در عالم خلقت وجود دارد نباید دور ریخته شود.

ابتکار ادامه داد: امروز در دنیا پس از استفاده چند ساله از گوشی های تلفن همراه، این وسیله قابلیت بازیافت دارد و از فلزات گرانبهایی که در آن استفاده شده، دوباره استفاده می شود و این موضوع به عنوان بازیافت وسایل الکترونیک مورد توجه قرار گرفته است. وی گفت: آموزش و جلب مشارکت مردم در حوزه های محیط زیستی از اهمیت بسیاری برخوردار است و در حال حاضر نیز در بسیاری از نقاط کشور تشکل های مردمی، اقدامات موثری در حوزه های محیط زیستی برداشته اند.

وی تاکید کرد: می توان اقدامات گسترده تری با مشارکت میان شوراها و ادارات کل محیط زیست استان ها برداشت و در حال حاضر ایجاد کمپین «سه شنبه های بدون خودرو» و کمپین «جلوگیری از اسراف غذا» از نمونه های موفق جلب مشارکت مردم بوده است که امیدواریم با مشارکت شوراها و شهرداری ها شاهد بروز نمونه های موفق تری در این حوزه باشیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1