پروژه های شهری باید پیوست محیط زیست داشته باشند

25 اکتبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/si011

پروژه های شهری باید پیوست محیط زیست داشته باشند
مجید عسگری پور
مهدی چمران رئیس شورای عالی استان ها

رئیس شورای عالی استان ها با تاکید بر بی تردید امروز مدیریت شهری باید طرح ها و پروژه های اجرایی در شهرها را همراه با پیوست های محیط زیستی عملیاتی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، مهدی چمران رئیس شورای عالی استان ها در نشست شورای عالی استان ها و ادارات کل محیط زیست استان ها با تاکید بر لزوم ارتقای محیط زیست و توجه جدی شوراهای سراسر کشور به این موضوع گفت: نظارت از وظایف اصلی شوراهای سراسر کشور محسوب می شود و توجه به محیط زیست نیز از اولویت های امروز جامعه بشری محسوب می شود؛ لذا امیدواریم شوراها با اجرای رسالت اصلی خود یعنی نظارت در حفظ و ارتقاء محیط زیست کشور بکوشند.

وی افزود: محیط زیست از ارکان حیاتی کشور محسوب می شود؛ چراکه موفقیت شهروندان و طبیعت بستگی به سلامت محیط زیست دارد. در جامعه ای زندگی می کنیم که طبیعت و محیط زیست را از گذشتگان تحویل گرفته ایم ولی این میراث را به خوبی به نسل آینده تحویل نداده و نمی دهیم. انسان ها به گونه ای زندگی کرده اند که موجب تخریب محیط زیست شده اند به طوری که یکی از مشکلات اصلی شهرها و روستاها حفاظت از محیط زیست است. امروز آب، هوا و خاک را آلوده کرده ایم و بی شک چیزی برای نابودی باقی نمانده است.

رئیس شورای عالی استان ها ادامه داد: در حالی که انسان، موشک در هوا رها می کند و این موشک ها در جو زمین برگردان می شوند، نشان از این دارد که حتی جو زمین نیز آلوده شده است. عمق دریاها را تخریب می کنیم و این تخریب تاثیر بسزایی بر محیط زیست انسان ها خواهد داشت.

چمران با اشاره به مشکلات مدیریت پسماند در شهرهای شمالی کشور تاکید کرد: باید برای مدیریت پسماند در تمام نقاط کشور به ویژه شهرهای شمالی چاره ای بیاندیشیم. بی تردید امروز مدیریت شهری باید طرح ها و پروژه های اجرایی در شهرها را همراه با پیوست های محیط زیستی عملیاتی کند. متاسفانه امروز صنایعی تولید می شود که از همان مبداء که کارخانه است به محیط زیست آسیب می زند تا هنگامی که برای مصرف به دست مردم برسد و در مرحله بعد به زباله و پسماند تبدیل می شود.

وی با اشاره به ارتباط مستقیم انسان ها با آب، خاک و هوا تاکید کرد: بیش از هرچیز انسان به هوا نیاز دارد و متاسفانه بیش از هرچیز هوا را آلوده کرده ایم. امروز شوراها در موضوع حفظ سلامت محیط زیست می توانند با ارتباط مستقیمی که با مردم دارند، راهکارهای مناسبی برای حل مشکلات زیست محیطی ارائه کنند. شوراها و شهرداری ها باید برای جلوگیری از مشکلات محیط زیستی تلاش کنند و به این نکته توجه داشته باشند که پروژه های شهری ارتباط مستقیمی با محیط زیست شهرها دارند. بی تردید باید در این مسیر پروژه هایی که به محیط زیست خسارت وارد می کند، مدیریت کنیم.

رئیس شورای عالی استان ها ادامه داد: یکی از عواملی که در جهت مثبت و منفی می تواند تاثیرگذار باشد، همین مدیریت پروژه های شهری است که باید ضمن داشتن پیوست های محیط زیستی در شهرها اجرایی شوند. باید مطالعات عمیقی بر روی پروژه ها داشته باشیم.

چمران با اشاره به وجود ناهنجاری های ناشی از شهرسازی مناسب تاکید کرد: متاسفانه امروز شهرسازی ناهنجاری هایی به همراه داشته که باعث ایجاد محیط های ناامن شده است، لذا باید مدیریت شهری بر اجرای پروژه ها نظارت دقیقی داشته باشد.

وی به تعطیلی شن و ماسه در منطقه 18 تهران اشاره کرد و افزود: توانستیم با کمک سازمان محیط زیست تعطیلی این معادن را محقق کنیم، چراکه برای محیط زیست شهر تهران، خسارات و تبعات بسیار زیادی به همراه داشته است.

رئیس شورای عالی استان ها به تفاهم نامه شورای عالی استان ها و سازمان حفاظت محیط زیست که حدود یک سال از امضای آن می گذرد اشاره کرد و افزود: متاسفانه آنگونه که می بایست مفاد این تفاهم نامه اجرایی نشده است لذا برای اجرای دقیق این تفاهم نامه نیازمند ایجاد هماهنگی های بیشتر هستیم.

چمران با تاکید بر نقش مردم برای مشارکت در حل مشکلات محیط زیستی شهرها و روستاها گفت: متاسفانه در حل مشکلات محیط زیستی عموما مردم را فراموش می کنیم در حالی که مردم می توانند نقش تاثیرگذاری در حل معضلات محیط زیستی داشته باشند.

وی ادامه داد: امروز در زمین های کشاورزی و روستاها، هویج و چغندر تولید می شود اما در هنگام برداشت، این محصول با خاک و ریشه به میادین میوه و تره بار شهرها فرستاده می شود که علاوه بر آلوده کردن میادین، خاک حاصلخیز روستاها را نیز جابه جا می کند و موجب تولید حجم انبوهی از زباله در شهرها می شود. این در شرایطی است که مدیریت پسماند در کشور با مشکلات بسیاری مواجه است که این مشکلات در شهرهای شمالی به شکل حادتری دیده می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1