نماینده سازمان ملل متحد در ایران:

اهداف توسعه پایدار، زبان مشترک انسان ها است

25 اکتبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/9y6zb

اهداف توسعه پایدار، زبان مشترک انسان ها است
محمد خدابخش
گری لوئیس نماینده سازمان ملل در ایران

30 سال است که با سازمان ملل کار می کنم اما تاکنون هیچ برنامه ای به این خوبی نبوده است.

"نماینده سازمان ملل متحد در ایران"

به گزارش خبرگزاری مهر، گری لوئیس نماینده سازمان ملل متحد در ایران در مراسم روز جهانی اقدام برای آب و هوا گفت: برگزاری چنین برنامه هایی کمک می کند که نسبت به تغییرات اقلیم یادآوری شود. به سه سوال باید پاسخ داد. اثرات تغییر اقلیم چیست؟ دنیا برای این اثرات چه برنامه هایی دارد؟ و ایران و سازمان و ملل چه برنامه هایی را در پیش گرفته اند؟

گری لوئیس افزود: مورد اول کاملاً واضح است، با توجه به شواهدی که داریم، اثرات تغییر اقلیم روی تمامی کشورهای کره زمین دیده می شود. امروز همه اثرات از جمله بالا آمدن سطح دریا و تغییر آب و هوا را می توان مشاهده کرد.

وی ادامه داد: همه این شواهد را در ایران هم می توان دید. در ایران مشکل کم آبی، طوفان های شن و ماسه و بیابان زایی را داریم. مشکل طوفان های شن و ماسه اغلب دلایل طبیعی دارد اما در ایران نبود آب و خشکسالی و ضعف مدیریت اراضی در داخل و خارج ایران دلیل اصلی این موضوع است. این عوامل منجر به آن شده که اقتصاد ایران تحت تاثیر قرار گیرد و مردم نتوانند معیشت پایدار داشته باشند و سلامتی آنها متاثر شود. در ایران متاسفانه مردمی که بیشتر تحت تاثیر اقلیم هستند، توانایی آن را ندارند که از پس این اتفاقات بر بیایند. ما چه می توانیم بکنیم؟

نماینده سازمان ملل در ایران گفت: در تمامی دنیا از جمله در ایران اقداماتی هست که باید انجام داد. قدم اول اینکه رشد جمعیت را مهار کنیم زیرا تعداد آدم های روی زمین با منابع محدود ما سازگاری ندارد و این ایجاد مشکل می کند.

گری لوئیس اضافه کرد: باید روش ها و الگوهای تولید و مصرف خودمان را تغییر دهیم و به تولید و مصرف سبز رو بیاوریم. به دلیل اینکه تغییرات اقلیم در حال رخ دادن است باید زیرساختها و مردم را به نحوی سازگار کنیم تا این تغییرات را تاب بیاورند.

وی با بیان اینکه خبر خوشی در راه است، اعلام کرد: در یک سال گذشته توافقاتی در جهان امضاء شد که کمک می کنند بتوانیم مشکلات را حل کنیم. دو توافق به طور اخص به مساله محیط زیست پرداخته اند. یکی توافق پاریس و دیگری توافق اهداف 17 گانه توسعه پایدار که هدف سیزدهم آن از تغییرات اقلیم صحبت می کند.

نماینده سازمان ملل متحد در ایران تشریح کرد: توافق پاریس می گوید تمام کشورهای متعهد توافق کرده اند افزایش دمای کره زمین بیش از 2 درجه نباشد. کارهای زیادی برای رسیدن به این هدف است که من وارد جزئیات آن نمی شوم اما ایران با امضاء کردن این سند تعهد خود را برای رسیدن به این اهداف نشان داده است.

گری لوئیس یادآور شد: وزیر خارجه ایران محمد جواد ظریف در آوریل 2016 با امضاء کردن این سند ایران را به این توافق متعهد کرد و طی چند هفته آینده این برنامه عملی خواهد شد.

وی در تشریح برنامه آرمان های توسعه پایدار نیز گفت: من حدود 30 سال است که با سازمان ملل متحد کار می کنم اما به نظرم تاکنون هیچ برنامه ای به خوبی این برنامه نبوده است. پشت این 17 آرمان، 169 هدف وجود دارد و به نظر من این 17 آرمان، زبان مشترک بشریت برای گفتگو و هدف مشترک انسان ها برای آینده است.

نماینده سازمان ملل در ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران متعهد شده است که اواسط 2017 گزارشی از عملکرد خود را در اهداف توسعه پایدار به نشست سازمان ملل متحد ارائه کند.

گری لوئیس با بیان اینکه حضور ما در ایران برای حمایت از فعالیت های توسعه ای دولت جمهوری اسلامی ایران است، گفت: ششمین برنامه توسعه ملی ایران در مجلس در حال تصویب و بازخوانی است و خوشحالیم که 20 اصل از این برنامه توسعه آرمان های توسعه پایدار را پوشش می دهند.

وی در پایان با بیان اینکه چارچوب کمک های توسعه ملل متحد هم تحت پوشش آرمان های توسعه پایدار است، گفت: این سند از ابتدای 2017 اجرایی خواهد شد و تا پایان 2021 ادامه خواهد داشت که اولین اولویت آن محیط زیست است و به واسطه این همکاری ها، جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد تلاش می کنند تا مشکلات را حل کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1