24 فوریه 2024 - 23:59
مرتضی رحمانی موحد عنوان کرد؛

مهلت دو ماهه به آژانس های مسافرتی برای دریافت مجوز گردشگری سلامت

12 ژوئیه 2015 - 09:00 dsfr.ir/fe8tj

معاون گردشگری کشور گفت: دفاتر خدمات مسافرتی که مایل به فعالیت در حوزه گردشگری سلامت باشند 2 ماه فرصت دارند تا مجوز مربوطه را از شورای راهبری گردشگری سلامت دریافت کنند.

مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: شورای راهبری گردشگری سلامت بین وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت، سازمان میراث فرهنگی و نظام پزشکی درباره تسریع در امور گردشگران سلامت تشکیل شد. چند ماه پیش شیوه نامه فعالیت دفاتر شرکت های علاقه مند به حوزه گردشگری سلامت را به استان ها ابلاغ کردیم. متاسفانه برخی از دفاتر خدمات مسافرتی مایل هستند که به صورت غیرقانونی در حوزه گردشگری سلامت فعالیت کنند. به آنها فرصت 2 ماهه داده شده که خود را با شیوه نامه گردشگری سلامت تطبیق داده و مجوز فعالیت در این حوزه را دریافت کنند.

معاون گردشگری کشور تصریح کرد: اگر دفاتر خدمات مسافرتی این مجوز را در اختیار نداشته و اقدام به پذیرش گردشگر سلامت کنند، قطعا با آنها برخورد قانونی می شود. به طور قطع کسانی که این مجوز را دریافت می کنند، از طرف اعضای شورای راهبری حمایت خواهند شد. تسهیلات روادید دریافت می کنند و در چارچوب فعالیت های مجاز قرار خواهند گرفت. همچنین می توانند برای توسعه کارهایشان، وام های توسعه ای بگیرند و در شبکه معرفی بازاریابی گردشگران سلامت معرفی شوند. اینها مزایایی است که به آنها از سوی نهادهای قانونی داده می شود.

وی گفت: استان ها به خصوص استان های مرزی یک ماه فرصت دارند تا دفاتر خدمات مسافرتی فعال در این حوزه را شناسایی کنند. پس از پایان این مدت وزارت خارجه هیچ خدماتی به شرکت های بدون مجوز نمی دهد. دفاتر خدمات مسافرتی که دارای مجوز هستند، روادید سلامت دریافت خواهند کرد. ما در حوزه گردشگری سلامت پاسخگو هستیم. بالاخره گردشگران سلامت از دولت انتظار دارند که این مسیر را هدایت کند و اگر این دفاتر به درستی فعالیت می کنند، درباره آنها اطلاع رسانی صورت گیرد.

رحمانی موحد بیان کرد: وزارت بهداشت موظف شد آموزش پزشکان فنی این دفاتر مسافرتی را بر عهده بگیرد. این طرح تا آخر تابستان اجرایی می شود. هر دفتر خدمات مسافرتی فعال در این حوزه یک مدیر فنی پزشک لازم دارد. مدیران دفاتر خدمات مسافرتی می توانند از فهرست آماده شده، این پزشکان را انتخاب و یا پزشک مورد نظر را برای آموزش معرفی کنند. این پزشکان می توانند کمک حال مدیران دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگران سلامت باشند چرا که باید برای گردشگران سلامت پرونده تشکیل دهند و درباره فعالیت های درمانی آنها اطلاعات لازم را بدهند. این مسیر در همه جای دنیا طی می شود و یک گردشگر سلامت می داند حتی برای درمان به کدام بیمارستان مراجعه خواهد کرد. یک سال طول کشید تا به جمع بندی برسیم. این بخش از فعالیت بر عهده وزارت بهداشت قرار گرفته است.

رحمانی موحد گفت: وزارت بهداشت مسئولیت معرفی مراکز مجاز به گردشگران سلامت را بر عهده دارد. ما از آنها خواسته ایم تا فهرست بیمارستان های مرتبط با این موضوع را به ما اعلام کنند. بیمارستانها باید حتی مترجم چند زبانه نیز برای رفع و رجوع کارهای گردشگران سلامت داشته باشند. اگر بیمارستانی به این درجه از اعتبار برسد، در فهرست مراکز اعلام شده از سوی وزارت بهداشت قرار می گیرد. مسئولان وزارت بهداشت به ما اعلام کرده اند که در حال آماده سازی این فهرست هستند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1