6 توصیه برای توسعه صنعت گردشگری ایران

24 اکتبر 2016 - 09:00 dsfr.ir/h64n6

6 توصیه برای توسعه صنعت گردشگری ایران
میثم رودکی / دنیای سفر
همایش سرمایه گذاری 100 هتل 100 کسب و کار

چگونه باید درآمدهای سرشار ارزی صنعت گردشگری را در کنار اشتغالزایی قابل اعتماد آن در اقتصاد ایران زمین تجربه کنیم؟

مهرماه هر سال با فرا رسیدن هفته گردشگری جلسات و نشست های مختلفی درباره صنعت گردشگری برگزار می شود و دستورالعمل های مختلفی برای توسعه گردشگری کشورمان به عنوان یکی از ده کشور برتر از نظر جاذبه های گردشگری صادر می شود، اما هرسال با پایان یافتن این هفته و هنگام بررسی آنچه بر گردشگری کشورمان گذشته است، می بینیم دریغ از پارسال! چراکه هنوز در زمینه توسعه گردشگری در ابتدای راه هستیم و با وجود امتیازها و مزیت های قابل توجه طبیعی و اقتصادی هنوز نتوانسته ایم آنچنان که باید از صنعت گردشگری کشورمان منافع اقتصادی به دست آوریم.

به راستی مشکل کجاست و چطور باید درآمدهای سرشار ارزی صنعت گردشگری را در کنار اشتغالزایی قابل اعتماد آن در اقتصاد ایران زمین تجربه کنیم؟ سوالی که برای رسیدن به پاسخ آن نباید زیاد به افق های دور دست توجه داشته باشیم بلکه تمام آنچه لازم داریم اکنون مقابل دیدگان ما قرار گرفته، اما به آن بی توجه هستیم.

بنابراین اگر واقعا مسئولان و دست اندرکاران صنعت گردشگری ایران تصمیم رونق صادرات نامرئی کشورمان را گرفته و بر آن تاکید دارند لازم است موارد زیر را مدنظر داشته باشیم:

  1. حضور قدرتمند بخش خصوصی در صنعت گردشگری به صورتی که دولت و مسئولان دولتی صرفا تسهیل کننده راه توسعه و قانونگذار کلی باشند و به هیچ عنوان وارد مسائل اجرایی نشوند.
  2. استفاده از تجارب کشورهای پیشرفته در صنعت گردشگری و انعقاد قراردادهای همکاری با آنها.
  3. ایجاد زمینه حضور هلدینگ های معتبر گردشگری در بازار ایران به این دلیل که این هلدینگ ها می توانند با جریان سازی مقاصد گردشگری را با توجه به منافع اقتصادی خود تغییر دهند.
  4. کاهش موازی کاری در ارگان ها و نهادهای مربوطه برای توسعه صنعت گردشگری ایران. اکنون هفت نهاد مختلف در این زمینه فعالیت می کنند.
  5. توسعه زیرساخت های مورد نیاز متناسب با استانداردهای روز بین المللی به عنوان مثال مراکز اقامتگاهی، حمل و نقل و تفریحی ایران هنوز متناسب با نیاز گردشگران ورودی توسعه نداشته است.
  6. ارائه نقشه راه مشخص برای توسعه گام به گام صنعت گردشگری ایران چون هنوز یک نقشه راه اصولی و منطقی برای صنعت گردشگری ایران تدوین نشده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1