توصیه معاون گردشگری به بخش خصوصی برای جذب گردشگران عاشورا

17 اکتبر 2016 - 15:40 dsfr.ir/qt6v4

توصیه معاون گردشگری به بخش خصوصی برای جذب گردشگران عاشورا
عصر فرهنگ
حضور گردشگران خارجی در مراسم عزاداری ایام محرم

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، در یادداشتی که در اختیار رسانه ها قرار گرفته است ضمن تاکید بر اهمیت برنامه ها و آیین های معنوی در گردشگری فرهنگی، از گردشگری عاشورا نوشته است.

در بخشی از این یادداشت آمده است: «از نکات برجسته در خصوص عاشورا که تاکنون توجهی به آن نشده، بُعد گردشگری در عاشورا و دهه اول محرم است. جدا از اینکه در جای جای جهان، شاهد همراهی و استقبال و پیوستن بسیاری از مردم، شخصیت های علمی، هنری، سیاسی و... غیرمسلمان به هیات های عزاداری امام حسین (ع) طی دهه محرم بودیم، در ایران این مساله، نمود و جلوه خاصی داشت. گردشگران خارجی که همزمان با ایام دهه محرم و به ویژه عاشورای حسینی در ایران حضور داشتند، در هر منطقه از کشور با حضور در هیات های حسینی، دسته های عزاداری و سینه زنی، گرفتن غذای نذری و نشستن بر سفره امام حسین (ع) و ... ارادت و احترام، تاثیرپذیری، الهام گرفتن و شگفتی خویش را از ابعاد مختلف این آیین ها ابراز کردند و علاوه بر نشئه روحی از چشمه زلال معنوی آن، به ثبت و ضبط خاطرات و مشاهدات خود پرداختند.

این صحنه ها که در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده و فراگیر یافت، روشنگر یک نکته بسیار مهم و موثر است که کمتر مورد توجه و مداقه قرار گرفته است و آن اینکه، به رغم نظر و تلقی خاص برخی شخصیت های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی نسبت به گردشگری و ابراز نگرانی از تاثیر منفی ورود گردشگران خارجی بر ارزش های دینی و اخلاقی، عاشورا می تواند منشأ توسعه گردشگری و گسترش فرهنگ خاص خود و جذب گردشگران خارجی علاقه مند به حضور و دیدن برنامه ها و مراسم عاشورا با جلوه و شکوه خاص ایرانی آن باشد.»

وی در بخشی دیگر از این یادداشت نوشته است: «اقبال گردشگران خارجی در این ایام به برنامه های خاص دهه اول محرم به ویژه تاسوعا و عاشورا، نشان داد ظرفیت بزرگی در این بخش مورد غفلت واقع شده بود؛ ظرفیتی که علاوه بر بعد مادی و اقتصادی، آثار بلندمدت فرهنگی و اجتماعی داشته و در تقریب ملت ها و توسعه تعاملات مثبت و همگرایی، بیشتر موثر است. با این نگرش، اکنون به دست اندرکاران بخش خصوصی صنعت گردشگری توصیه می کنم برای سال آینده در جهت جذب گردشگران عاشورایی برنامه ریزی کنند. می توان شکوهی به سان حضور زائران در اربعین حسینی در کربلا را در عاشورا در ایران رقم زد؟»

رحمانی موحد در یادداشت خود تاکید کرده است: «همانگونه که برنامه های مختلف فرهنگی و هنری و جشن ها و مناسبت ها و ... در سراسر جهان، هریک جاذب بخش خاصی از گردشگران هستند و بازتاب و نمود گسترده ای در رسانه های جهان می یابند، عاشورا این ظرفیت را دارد که با جذب گردشگران ویژه در رویکرد مثبت جهانی موثر و به شکوفایی فرهنگی – اجتماعی گردشگری ایران غنا بخشد. دستگاه امام حسین (ع)، میدان زندگی است. زندگی ای که حفظ عزت و کرامت انسانی، زیباترین زیبایی ها و ستون اصلی آن است. برای چنان زندگی ای، باید مولفه های آن را شناخت. شناخت بدون سفر و گردشگری ممکن و کامل نیست. توسعه گردشگری کشور و رسیدن به تراز کشورهای موفق در این صنعت در بعد اقتصادی و اجتماعی، مستلزم همه جانبه نگری و حمایت علمای دینی، روشنفکران، سیاسیون، متخصصان و ... به صنعت گردشگری است.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1