برگزاری نمایشگاه "پیوند گذشته و حال" در موزه جهان نما

17 اکتبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/9t2ry

برگزاری نمایشگاه "پیوند گذشته و حال" در موزه جهان نما
روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران
نمایشگاه ترکیبی از خوشنویسی و نقاشی خط

نمایشگاه خط - نقاشی با عنوان "پیوند گذشته و حال" از تاریخ 26 مهر تا 10 آبان در موزه جهان نما مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در این نمایشگاه ترکیبی از خوشنویسی و نقاشیخط از هنرمندان نقاش و خوشنویسی چون اسمعیل جلایر و رکن الدوله تا خط نقاشی هایی از حسین زنده رودی، فرامرز پیلارام و رضا مافی در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

آثار به نمایش در آمده در گالری ادواری موزه جهان نما یادآور این نکته مهم است که طی استفاده از تکنیک های ساده با قلم نی و مرکب گرفته تا قلم مو و رنگ روغن و حتی امروزه کامپیوتر دیجیتال آرت، هیچ یک از اقلام خط سنتی با هنر مدرن در تضاد قرار نگرفته اند و قابلیت بالای خطوط سنتی با همه قواعد محکمش فرصت همزیستی خط با فناوری و هنر معاصر را به بهترین وجهی ایجاد نموده است.

خوشنویسی ایرانی با کم رنگ شدن کارکرد اصلی آن یعنی کتابت و مواجهه با نیازهای جامعه مدرن در قرن اخیر روند تازه ای را دنبال کرد. تحولات فرهنگی - هنری و سیاسی - اجتماعی و فناوری در ایران، در دوره های قاجار و پهلوی زمینه ساز نوآوری متفاوتی در خط شده اند. در دوره قاجار با ظهور و روزنامه ها و نشریات، کارکرداصلی خوشنویسی یعنی کتابت و تکثیر آثار مکتوب به تدریج از بین رفت. از این رو جنبه های خلاقه و روش های شخصی و شیوه گرایانه در خط نمود بیشتری پیدا کرد و با رواج " سیاه مشق" ها دوران تازه ای فرا رسید. پس از آن در دوره پهلوی با پدید آمدن نیازهای جدید برای جامعه همچون تجارت، تبلیغات و فناوری و همچنین مواجهه با هنر جهانی خوشنویسی نیز می بایست خود را با این تحولات هماهنگ می کرد.

در دوره معاصر آثاری را می یابیم که حاصل پیوند خط و نقاشی اند و گاه به خط - نقاشی و گاه به نقاشی - خط شهرت یافت. هر چند این شاخه پس از ورود گرایش های نوین هنری شکل گرفت. آثاری که در نمونه هایی از آن، عبارات را به شکلی از شمایل انسانی، حیوانی و گیاهی و... نقش می کردند؛ کم کم تزیینات دیگری هم بر آن افزوده شد و گاه کمک رنگ هم به میان می آمد.

علاقه مندان جهت بازدید از نمایشگاه یادشده می توانند 26 مهر تا 10 آبان همه روزه از ساعت 8 تا 16 به موزه جهان نما مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و مجموعه تا ساعت 17 فعال است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1