18 مارس 2023 - 03:30
رئیس سازمان میراث فرهنگی خبر داد؛

ایجاد کانون های گردشگری و صنایع دستی روستایی در کشور

11 ژوئیه 2015 - 15:50 dsfr.ir/ta4rk

طرح ایجاد کانون های گردشگری و صنایع دستی روستایی با اهتمام ویژه دولت و سازمان میراث فرهنگی با هدف ایجاد اشتغال و تثبیت جمعیت و حفظ هویت فرهنگی و تاریخی روستاها در کشور اجرایی می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست مشترک با سید ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم با اشاره بر اهمیت مناطق کمتر برخوردار و روستاهای دارای ظرفیت های گردشگری، صنایع دستی و حتی میراث فرهنگی در راستای عمل به بیانات مقام معظم رهبری که باید روستاها را به مرکز تولید در کشور تبدیل کرد گفت: برای دست یابی به این مهم باید تلاش شود تا نقش آفرینی در تولید را در روستاها داشته باشیم و پیوندی میان دو بخش اجرایی و پژوهشی ایجاد کرد تا بتوان برنامه ها را رو به جلو پیش برد.

وی افزود: با توجه به برنامه ریزی ها و تحقیقات صورت گرفته باید در مدت برنامه پنج ساله ششم بتوانیم روستاهای مورد نظر را در حوزه های مورد بحث به سرانجام برسانیم و به ویژه در حوزه فرش نیز باید اهتمام ویژه ای انجام شود زیرا فرش و فرشبافی در روستاها حرف اول را می زند و جزو مهم ترین مشاغل روستایی به حساب می آید.

وی در زمینه لزوم تسریع در اجرای طرح کانون های گردشگری و صنایع دستی روستایی در کشور گفت: باید کار را به لحاظ کمی تعریف کرد برای نمونه تا پایان امسال باید تعدادی از روستاهای کشور هدف گذاری شود و به عنوان حوزه های فعال گردشگری و صنایع دستی روستایی و بوم گردی برای رونق گردشگری در کشور به بهره برداری برسد.

سلطانی فر ادامه داد: خوشبختانه ورود گردشگران غربی به کشور روند رو به رشد دارد که به همین منظور نیز ارتقای امکانات مربوط به گردشگری در حال توسعه و با افزایش این موج آینده بسیار خوبی در انتظار گردشگری کشور است.

وی تصریح کرد: در طرح 14 معصوم که با تامین اعتبار اجرایی می شود، 14 نقطه دارای ظرفیت گردشگری از جمله مناطق کویری انتخاب شدند. با ایجاد هتل هایی که ظاهر کپرمانند دارند اما در داخل امکانات هتل 5 ستاره را دارا هستند به گردشگران داخلی و خارجی ارائه خدمات  می شود، نام 14 معصوم نیز به دلیل قداست این نام و نیز ایجاد انگیزه برای این طرح در نظر گرفته شده است.

وی در پایان سخنانش تاکید کرد: بنابراین امسال بین 300 تا 500 روستا را با توزیع جغرافیایی هدف گذاری می کنیم تا در حوزه طرح های مورد نظر گردشگری کانون های گردشگری، صنایع دستی روستایی ایجاد شود که خود مولد اشتغال پایدار روستایی در کشور است.

1