16 اکتبر 2019 - 00:30

دعوت دولت از معتبرترین سرمایه گذاران بین المللی برای سفر به ایران

16 اکتبر 2016 - 15:30 dsfr.ir/vt05w

دعوت دولت از معتبرترین سرمایه گذاران بین المللی برای سفر به ایران
thewhy.com
دولت ایران از یک گروه معتبر از سرمایه گذاران بین المللی

دولت ایران از یک گروه معتبر از سرمایه گذاران بین المللی که شامل دفتر خانوادگی هانس، گروه کاپیتال و فیدلیتی هستند دعوت کرد به ایران سفر کنند.

فایننشیال تایمز در گزارشی نوشت: به دنبال تسهیل محدودیت های تجاری پس از اجرایی شدن برجام در ژانویه، دولت ایران از یک گروه معتبر از سرمایه گذاران بین المللی که شامل دفتر خانوادگی هانس، گروه کاپیتال و فیدلیتی هستند دعوت کرد به ایران سفر کنند.

"انجمن سرمایه گذاری 20-20" گروهی از سرمایه گذاران با نفوذ بوده که بر دارایی هایی به ارزش هفت تریلیون دلار نظارت می کنند. این گروه پس از اجرایی شدن برجام در ابتدای سال 2016 از دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران دعوتی برای سفر به ایران دریافت کردند.

جیمز دونالد - مدیر بازارهای نوظهور در شرکت صندوق آمریکایی "مدیریت دارایی لازارد" که بر 174 میلیارد دلار سرمایه نظارت دارد و یکی از اعضای انجمن 20-20 است، اظهار کرد: این دعوت منعکس کننده تمایل دولت ایران برای جذب سرمایه گذاران خارجی بیشتر است.

توافق هسته ای که میان ایران و شش قدرت بزرگ جهان به امضا رسید، رفع تحریم هایی را به دنبال داشت که تا پیش از آن مانع سرمایه گذاری شرکت های خارجی در شرکت های ایرانی شده بودند.

دونالد به فایننشیال تایمز گفت: این گروه در حال حاضر دعوت مذکور را نپذیرفته است، زیرا شمار زیادی از صندوق های بازنشستگی دولتی بزرگ برای سرمایه گذاری در ایران و شرکت هایی که در ایران فعالیت می کنند، محدودیت دارند.

صحبت هایی از رفع محدودیت های باقی مانده وجود دارد، اما من تصور می کنم باید قانون فدرال تغییراتی پیدا کند تا بانک ها و مدیران دارایی بتوانند در بازار ایران سرمایه گذاری کنند.

انتظار می رفت توافق هسته ای افزایش چشم گیر سرمایه گذاری خارجی در ایران را که دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه است به دنبال داشته باشد، اما تحریم های یک جانبه آمریکا همچنان ادامه داشته و امکان سرمایه گذاری در ایران را برای شهروندان آمریکایی محدود کرده اند. به این ترتیب بانک های غربی و مدیران سرمایه برای همکاری با شرکت های ایرانی محتاط مانده اند.

با این همه از زمان امضای قرارداد هسته ای که اوایل امسال اجرایی شد، چند شرکت غربی بزرگ قراردادهایی با ایران امضاء کردند.

جین دِن، مدیر تحقیقات در شرکت "اشمور" در این باره اظهار کرد: ما به دقت اوضاع بازار ایران را رصد می کنیم. من اخیرا به ایران سفر کردم و دولت ایران مشتاق پیشرفت بوده و به تامین اعتبار و جذب سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد.

به گفته وی، اگرچه تحریمها کاهش پیدا کردند، اما همچنان موانع بزرگی وجود دارند که انجام سرمایه گذاری را دشوار می کند. اهداف تعیین شده زمانی که مساله مقررات مطرح می شود مرتب تغییر می کند. ما دریافته ایم که حتی اگر طبق قانون، سرمایه گذاری در ایران مجاز باشد، بی رغبتی فزاینده ای در میان بانک ها برای مشارکت در هرگونه مبادلات وجود دارد.

دولت دکتر روحانی مکررا اظهار کرده است: دشواری های اقتصادی به ویژه نرخ 26 درصدی بیکاری جوانان، بدون سرمایه گذاری خارجی قابل حل شدن نیست. شمار کوچکی از سرمایه گذاران اروپایی در حال حاضر حضورشان در ایران را افزایش داده اند.

شرکت "شارلمان کاپیتال" یک صندوق سرمایه گذاری ویژه ایران در اواخر سال 2015 تاسیس کرد و 50 میلیون یورو از مدیران سرمایه خصوصی و دفاتر خانوادگی جمع آوری کرد.

صندوق نفت نروژ که بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری دولتی جهان با بیش از 830 میلیارد دلار دارایی است، در ابتدای سال جاری از وزارت دارایی نروژ برای سرمایه گذاری در اوراق قرضه ایرانی اجازه دریافت کرد.

اتاق بازرگانی تهران به منظور جذب سرمایه گذاران خارجی بیشتر برنامه ای ترتیب داد تا شرکت های ایرانی در ماه دسامبر در لندن با مدیران دارایی اروپایی، صندوق های سرمایه گذاری دولتی و صندوق های بازنشستگی دیدار کنند.

احمد خوانساری، یک آلمانی ایرانی تبار در شرکت حقوقی "واتسون فیرلی اند ویلیامز" در هامبورگ آلمان در این رابطه گفت: کنفرانس لندن تمایل ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی را نشان می دهد. ما شاهد علاقه بالایی برای سرمایه گذاری در ایران هستیم و من به شخصه تنها بر روی مسائل مربوط به ایران کار می کنم، زیرا این کشور پتانسیل زیادی دارد.

در این حال جیمز دونالد خاطرنشان کرد: تسهیل مقررات برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی در ایران تحول مثبتی خواهد بود و هرگونه تغییر پیرامون امکان سرمایه گذاری شهروندان آمریکایی، فرصت بسیار جالبی به شمار خواهد رفت. دولت ایران و اتاق بازرگانی تهران در خصوص این گزارش به فایننشیال تایمز اظهارنظر نکردند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1