توافق بوئینگ برای تأمین مالی هواپیماهای ایران

15 اکتبر 2016 - 09:30 dsfr.ir/4x5jf

توافق بوئینگ برای تأمین مالی هواپیماهای ایران
fortune.com
هواپیمای بوئینگ

شرکت هواپیماسازی بوئینگ با یک بانک آمریکایی توافق کرده تا هواپیماهای خریداری شده توسط ایران را با مشارکت یک بانک ژاپنی تأمین مالی کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نیمه ماه جاری مدیر ارشد شرکت هواپیماسازی بوئینگ با اعلام اینکه در مراحل نهایی معامله فروش بیش از 100 فروند هواپیمای مسافربری به ایران هستیم، گفته بود: هیچ هواپیمایی در سال 2016 به این کشور تحویل نمی شود. دنیس مویلنبورگ در حاشیه کنفرانسی درباره فناوری های آینده در شیکاگو افزود: براساس این معامله در سال 2016 هیچ هواپیمایی تحویل نخواهیم داد.

تحویل این هواپیماها یک، 2 و 3 ساله است. اما این فرصتی قابل توجه برای ماست و من خشنودم که ببینم ما در حال پیشرفت مداوم در این زمینه هستیم. وی تأکید کرد: در مراحل نهایی کارهای مربوط به ساختار معامله با مشتریان ایرانی قرار داریم و در عین حال با دولت آمریکا در زمینه فرایند دریافت مجوز همکاری می کنیم.

یک منبع مطلع در دولت از توافق شرکت هواپیماسازی بوئینگ با یک بانک آمریکایی جهت تأمین مالی خریدهای ایران از طریق یک بانک ژاپنی خبر داده است.

از زمستان سال گذشته به این سو وزارت راه و شهرسازی برای خرید بالغ بر 238 فروند انواع هواپیمای ایرباس، بوئینگ و ای تی آر با شرکت های فرانسوی و آمریکایی وارد مذاکره شده و تفاهمنامه هایی را در این رابطه امضا کرده است. حدود 100 فروند از این هواپیماها بوئینگ، 20 فروند ای تی آر و حدود 118 فروند نیز ایرباس است.

یکی از مشکلات این خرید تعلل آمریکایی ها برای صدور مجوز اوفک بود که چندی پیش وزارت خزانه داری این کشور مجوز 17 فروند را صادر کرد. نحوه تأمین مالی و موانع حقوقی یکی دیگر از مشکلات خرید هواپیماهاست که به نظر می رسد بخشی از آن ها در حال برطرف شدن است.

از سوی دیگر مدیر شرکت هواپیماسازی بمباردیر کانادا از مذاکرات این شرکت با ایران برای فروش هواپیما خبر داد و گفت: نگران به دست آوردن سهم خود از سفارشات جدید در ایران نیستیم. طبق گزارش گلوب اند میل، مدیر شرکت هواپیماسازی بمباردیر کانادا گفت: این شرکت در دنبال کردن فرصت های موجود در بازار ایران کمی دیر عمل کرده، اما بعد از لغو تحریم های کانادا علیه ایران، خواهد توانست به رقبای خود برسد.

وی اقدام استفان دیون، وزیر امور خارجه کانادا در اوایل امسال مبنی بر لغو تحریم ها را در کمک به دسترسی به بازار این کشور مفید خواند. بلمار گفت، هم اکنون تیم هایی از این شرکت در ایران حضور دارند. درحالی که شرکت های ایرانی به دنبال مدرنیزه کردن صنعت حمل ونقل خود هستند، این شرکت مستقر در مونترال فرصت هایی را برای فروش خدمات ریلی منطقه ای و فروش جت های مسافربری و هواپیماهای سری سی به ایران مشاهده می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1