ورود گردشگران به ابیانه در تاسوعا و عاشورا ممنوع شد

11 اکتبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/5x13w

ورود گردشگران به ابیانه در تاسوعا و عاشورا ممنوع شد
کریستوفر تورنتون
روستای ابیانه

در در ایام تاسوعا و عاشورا فقط افراد خاص نظیر خبرنگاران و جامعه شناسان و محققان می توانند وارد ابیانه شوند و ورود گردشگران ممنوع است.

به گزارش روابط عمومی پایگاه تاریخی روستای ابیانه، محمد عادلی دهیار ابیانه آیین های عزاداری ایام تاسوعا و عاشورا را آیین هایی ماندگار دانست و گفت: خوشبختانه تاکنون این مراسم دستخوش هیچ گونه تغییر و تحولی قرار نگرفته است. البته ممکن است تغییراتی در آیین هایی نظیر سینه زنی و زنجیرزنی رخ داده باشد ولی آیین های سنتی همچنان به قوت خود باقی است.

عادلی افزود: عوامل مختلفی در کمرنگ شدن مراسم عزاداری موثر است و در ابیانه نیز وجود گردشگر و از هم گسیختگی ساکنین و غیرساکنین می تواند در تحریف این مراسم تاثیرگذار باشد. ولی با توجه به تمهیداتی که در نظر گرفتیم تلاش شده است که این آیین ها بی کم و کاست به قوت خود باقی بماند.

وی گفت: در این ایام فقط افراد خاص نظیر خبرنگاران، جامعه شناسان و محققان می توانند وارد ابیانه شوند چراکه این روستا در ایام محرم ظرفیت و گنجایش پذیرش گردشگر را ندارد و هجوم گردشگران موجب تحریف آیین های آن می شود.

به گفته عادلی مراسمی چون «نخل گردانی»، «جغجغه زنی»، «شده برداری» و «طلوع» که بیش از 300 الی 500 سال قدمت دارد جزو مراسم این روستاست که تاکنون به قوت خود باقی مانده است حتی هیچ تغییری در نوحه های آن نیز بوجود نیامده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1