تعطیلی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در تاسوعا و عاشورای حسینی

10 اکتبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/eq74e

تعطیلی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در تاسوعا و عاشورای حسینی
محمود فرشچیان
تابلوی عصر عاشورا

همزمان با سالروز شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و 72 تن از یاران وفادار ایشان در واقعه کربلا، مجموعه فرهنگی-تاریخی نیاوران در تاریخ 20 و 21 مهرماه تعطیل است.

روابط عمومی مجموعه فرهنگی - تاریخی نیاوران ضمن عرض تسلیت به تمامی مسلمانان و دوستداران سید الشهدا، حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) اعلام می دارد که این مجموعه همزمان با ایام سوگواری آن حضرت و یاران وفادارشان در تاسوعا و عاشورای حسینی (نهم و دهم محرم) تعطیل است.

عاشورا روز دهم ماه محرم است. شهرت این روز نزد شیعیان به دلیل وقایع عاشورای سال 61 هجری قمری است که با گاهشماری هجری خورشیدی این روز مطابق با 21 مهر 95 است.

در این روز امام حسین (ع) و یاران شان در واقعه کربلا در نبرد با لشکر یزید به شهادت رسیدند؛ سابقه سوگواری و برپایی عزاداری برای حضرت امام حسین (ع) به اولین روزهای بعد از عاشورا، در محرم سال 61 هجری می رسد. اولین مراسم سوگواری را حضرت زینب (س) در مسجد کوفه بر امام حسین (ع) برگزار کرد. قبل از آن در کنار پیکر مطهر شهدا در کربلا برگزار شد.

در اینجا به ذکر چند حدیث پیرامون عزاداری برای امام حسین (ع) می پردازیم:

امام حسین علیه السّلام فرمودند: چشمان هر کس که در مصیبت هاى ما قطره اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى می دهد.

امام حسین علیه السّلام فرمودند: من کُشته اشکم. هیچ مؤ منى مرا یاد نمى کند مگر آنکه (به خاطر مصیبت هایم) گریه مى کند.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

امام رضا علیه السلام فرمودند: هر کس که عاشورا، روز مصیبت و اندوه و گریه اش باشد، خداوند روز قیامت را برای او روز شادی و سرور قرار می دهد.

امام رضا علیه السلام فرمودند: هر گاه ماه محرم فرا می رسید، پدرم (موسی بن جعفر علیه السلام) دیگر خندان دیده نمی شد و غم و افسردگی بر او غلبه می یافت تا آن که ده روز از محرم می گذشت، روز دهم محرم که می شد، آن روز، روز مصیبت و اندوه و گریه پدرم بود.

 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: فاطمه جان! روز قیامت هر چشمی گریان است، مگر چشمی که در مصیبت و عزای حسین گریسته باشد، که آن چشم در قیامت خندان است و به نعمت های بهشتی مژده داده می شود.

حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند: یک سال تمام، هر شب و روز بر حسین بن علی علیه السلام نوحه خوانی شد و 3 سال، در روز شهادتش سوگواری برپا شد.

شایان ذکر است مجموعه فرهنگی-تاریخی نیاوران تمامی روزهای هفته به جز تاریخ های یادشده و دیگر ایام سوگواری ائمه اطهار (ع) از ساعت 8 تا 16 پذیرای بازدیدکنندگان و علاقه مندان به تاریخ و میراث فرهنگی کشور است و مجموعه تا ساعت 17 فعال است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1