22 نوامبر 2019 - 09:21

هانیه توسلی: محیط زیست باید برای تک تک آدم ها مهم باشد

10 اکتبر 2016 - 11:00 dsfr.ir/bc2iv

هانیه توسلی: محیط زیست باید برای تک تک آدم ها مهم باشد
کافه پارس
گردش هانیه توسلی در طبیعت

در کشور ما هنوز در زمینه محیط زیست خیلی مشکل فرهنگی داریم.

"هانیه توسلی"

هانیه توسلی، بازیگر سینما و تلویزیون طی بازدید از نمایشگاهی که به مناسبت روز ملی دامپزشک برگزار شد، گفت: تک تک انسان هایی که روی کره زمین زندگی می کنند باید به این آگاهی برسند که محیط زیست مهم است. متاسفانه در کشور ما هنوز در این زمینه خیلی مشکل فرهنگی داریم.

وی گفت: توجه ما به محیط زیست یک مساله اجتناب ناپذیر است زیرا ما در جهانی زندگی می کنیم که همه چیز روی هم تاثیر می گذارد و اصلا نمی توانیم خودمان را منفک از طبیعتی که در آن زندگی می کنیم یا مثلا حیوانات ببینیم.

توسلی تاکید کرد: وقتی هه چیز سالم و درست باشد، طبیعتا انسان ها هم زندگی سالم و درست تری خواهند داشت. به همین دلیل است که من هم می توانم بگویم از زمانی که خودم را شناخته ام محیط زیست برایم مهم بوده است.

وی ادامه داد: مثال خوب ارتباط عناصر طبیعت با هم، هواست. همین هوایی که ما تنفس می کنیم و اگر آلوده باشد روی سلامتی ما تاثیر می گذارد. وقتی جنگل ها نابود شود، یا مثلا دریاچه ارومیه خشک شود هم روی همین هوا تاثیر می گذارد. یعنی اکوسیستم یک ساز و کار خیلی منظم و پیوسته است. بر اساس اصل اثر پروانه ای می توان گفت در جهان همه چیز به هم تبدیل می شود و این جهانی کامل است که در آن هیچ چیز از بین نمی رود و همه چیز روی هم اثر می گذارد.

این بازیگر سینما و تلویزیون تصریح کرد: من هم یک شهروند کاملا عادی هستم و در همین محیط زندگی می کنم و محیط زیست به همین میزان بر زندگی من هم تاثیرگذار است. حتی اگر عکس یا مصاحبه من در محیطی مثل این نمایشگاه جنبه ترویجی بگیرد یا توجه بیشتری جلب کند، واقعیت خود آدم ها یعنی تک تک انسان هایی که روی کره زمین زندگی می کنند باید به این آگاهی برسند که محیط زیست مهم است.

توسلی درباره وضعیت فرهنگ محیط زیستی در ایران گلایه کرد و گفت: متاسفانه هنوز در ایران خیلی مساله داریم. همین الان اگر به شمال کشور بروید تمام جنگل های حاشیه جاده پر از زباله است و این باورنکردنی است. من بارها دیده ام که در همین تهران ماشین جلویی بطری آب معدنی را بیرون پرت کرده و وقتی اعتراض کرده ام که زباله نیانداز با حرکت دست اشاره کرده که یعنی تو چه می گویی!

وی در پایان گفت: برخی کشورها حتی منابعی که دارند را استفاده نمی کند تا به محیط زیست آسیب نرسد ولی ما وقتی به جنگل می رویم پلاستیک هایمان را همانجا رها می کنیم. یعنی وقتی خودمان را با کشورهای دیگر و به ویژه کشورهای توسعه یافته مقایسه کنیم می بینیم خیلی مشکل فرهنگی در این زمینه داریم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1