22 ژوئیه 2024 - 12:28

مغربی ها سفر حج عمره را تحریم کردند

10 اکتبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/9s5vo

مغربی ها سفر حج عمره را تحریم کردند
constructionweekonline.com
سفر متقاضیان حج عمره به عربستان

عوارض سنگین 530 دلاری عربستان برای عمره گزاران خارجی و ورود به این کشور، منجر به تحریم سفر عمره از سوی شهروندان کشور مغرب شد.

به گزارش خبرگزاری ايرنا به نقل از مغرب الیوم، این تصمیم اتحادیه ملی آژانس های مسافرتی مغرب پس از آن صورت گرفت که سعودی ها مردادماه سال جاری، عوارض سفر حج عمره را به دو هزار ریال عربستان (مبلغی معادل 533 دلار و 5 هزار و 200 درهم مغرب) افزایش دادند.

اتحادیه آژانس مسافرتی مغرب در جلسه اخیر خود، بیانیه ای را صادر کرد که بر اساس آن رایزنی با مقام های سعودی برای لغو عوارض جدید، تسریع می شود و این کار با این هدف صورت خواهد گرفت که مسلمانان بتوانند مناسک عمره را بدون هزینه های سنگین به جای آورند.

بیانیه مذکور از همه شرکت های گردشگری مغربی دعوت کرده تا سفر به عربستان را تحریم کنند و این عمل را حاوی پیام مهمی برای ریاض دانسته است تا از تصمیم خود مبنی بر افزایش عوارض حج عمره صرف نظر کند.

کاهش قیمت نفت و نیز درگیری عربستان در جنگ ها و بحران های منطقه، مردادماه گذشته، شورای وزیران رژیم سعودی را واداشت تا برای مقابله با کاهش درآمدها و تامین کسری بودجه اش، هزینه روادید ورود و خروج به کشور را افزایش دهد. مقرر شده است که هزینه روادید برای کسانی که برای اولین بار به عربستان سفر می کنند دو هزار ریال سعودی (معادل 533.3 دلار) در نظر گرفته شود.

سعودی ها همچنین هزینه ترانزیت به عربستان را 300 ریال (80 دلار) و هزینه سفر هر فرد از طریق بنادر عربستان به خارج از کشور را 50 ریال (13.3 دلار) تعیین کردند. کابینه عربستان همچنین هزینه روادید خروج و بازگشت تک سفره و حداکثر دو ماهه را 200 ریال (53.3 دلار) اعلام کرد و هر فرد باید برای هر ماه اقامت اضافه، مبلغ 100 ریال (26.6 دلار) بپردازد.

از سوی دیگر، هر فرد موظف خواهد بود که برای روادید چند سفره سه ماهه 500 ریال سعودی (معادل 133.3 دلار) بپردازد، این شخص اگر بخواهد مدت اقامت خود را یک ماه تمدید کند باید برای هر ماه اقامت اضافه 200 ریال (53.3 دلار) پرداخت کند.

1