18 اکتبر 2019 - 15:45

بزرگترین درخت گردو هم ثبت ملی شد

9 اکتبر 2016 - 09:30 dsfr.ir/rf8id

بزرگترین درخت گردو هم ثبت ملی شد
آفتاب
درخت گردوی 550 ساله در روستای یارود منطقه ی الموت

بزرگ ترین درخت گردوی ایران در یارود الموت (استان قزوین) در فهرست میراث طبیعی ملی به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، پس از آنکه درخت سرو ابرکوه به عنوان کهنسال ترین درخت ایران ثبت ملی شد، در فهرست میراث طبیعی و ملی، کرفس کوهی از استان چهارمحال و بختیاری نیز در این فهرست ثبت شد حتی برای آن نیز حریمی را تعیین کردند اما این بار بزرگ ترین درخت گردوی ایران با قدمت 550 سال در حالی در فهرست آثار طبیعی ملی به ثبت رسید که پیشتر درخت گردوی «کمان رستم» با 1300 سال قدمت در شهمیرزاد استان سمنان در فهرست آثار معنوی ایران ثبت شده بود که به نظر می رسد دفتر ثبت آثار تاریخی با ثبت چنین پرونده هایی و یا حتی بیشتر در حوزه ثبت میراث ناملموس، فعال تر از فهرست بناهای تاریخی و حریم آن ها عمل می کند.

«فرهاد نظری» مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی اعلام کرده است که درخت گردوی یارود الموت با اینکه از قدمت 550 ساله برخوردار است اما بزرگ ترین درخت گردوی ایران محسوب می شود.

الموت منطقه ای خوش آب و هواست که از نظر گردشگری و کشاورزی دارای اهمیت زیادی است. در حال حاضر نیز یکی از مهم ترین وی‍ژگی این منطقه، وجود بزرگ ترین درخت گردوی ایران در یارود الموت است.

آنطور که نظری معتقد است، وجود این درختان میراث معنوی شهر محسوب می شود و به نوعی به جاذبه های گردشگری استان قزوین کمک می کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1