22 ژوئن 2024 - 23:25

بررسی نتایج همایش «سرمایه گذاری در گردشگری»

6 اکتبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/233k1

بررسی نتایج همایش «سرمایه گذاری در گردشگری»
اصغر خمسه
همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری صنعت گردشگری

دبیر اجرایی همایش بین المللی «سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی»، نتایج حاصل از این گردهمایی را بسیار مثبت ارزیابی می کند.

همایش دو روزه بین المللی «سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی» در حالی در این هفته برگزار شد که دبیر اجرایی این همایش، نتایج حاصل از این گردهمایی را بسیار مثبت ارزیابی می کند و معتقد است که در آینده ای نزدیک باید شاهد اتفاقات خوشایند در زمینه استقبال سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ورود به بازار گردشگری و به ویژه صنعت هتلداری ایران باشیم.

غلامحیدر ابراهیم بای سلامی تصریح کرد: «حضور 68 میهمان از 32 شرکت عمدتا اروپایی صاحب برندهای مطرح و برتر جهانی در حوزه هتل سازی و هتلداری که از 18 کشور جهان برای شرکت در این همایش به کشورمان سفر کرده بودند، در کنار استقبال 600 نفری فعالان هتلینگ داخلی از 230 شرکت و دیدار و گفت و گوی این سرمایه گذاران با یکدیگر و همچنین با مقامات و مسوولان بلندپایه دولتی، همگی از جمله مواردی هستند که بر موفقیت برگزاری این همایش صحه می گذارند.»

عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به دستاوردهای ملموس و مشخص این همایش توضیح داد: «بسیاری از شرکت ها قرارهای بعدی شان را برای آمدن به ایران یا دعوت از فعالان گردشگری کشور مشخص و برای سرمایه گذاری در پروژه های مشخصی اعلام آمادگی کردند؛ ازجمله اینکه برند آکور طرحش را برای بازسازی 5 هتل ارائه داده و کار تا مرحله امضای تفاهم نامه پیش رفته است. همچنین نمایندگان شرکت وین سی، پیش از آغاز همایش و در سفری که به اصفهان داشتند، از پروژه ساخت یک هتل که در مراحل ابتدایی است، دیدن کردند و قرار است برای بررسی های بیشتر تا کمتر از یک ماه آینده به ایران بازگردند.»

وی ادامه داد: «علاوه بر این، طرح دهکده ساحلی بندر انزلی در راستای توسعه گردشگری ساحلی، تعدادی پرو ژه در گیلان، مازندران، مشهد و تبریز از دیگر طرح هایی بودند که مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته و برندهای صاحب نام برای مشارکت در ساخت یا برعهده گرفتن کل پروژه اعلام آمادگی کرده اند که این اتفاقات به مرور و در مذاکرات و رفت و آمدهایی که از این پس به صورت منظم وجود خواهد داشت، دنبال می شود.»

انتقال پیام دولت به خارجی ها

مدیر هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی (هگتا) با بیان اینکه شیوه برگزاری این همایش، منحصربه فرد بود و نخستین تجربه ایران در رویدادهایی از این دست به شمار می رفت، اضافه کرد: «نشست و دیدار رو در رو میان سرمایه گذاران و مقامات دولتی کشور و افزون بر آن، امکان طرح پرسش ها و ابهامات از سوی میهمانان شرکت کننده در این گردهمایی و به دنبال آن دریافت پاسخ مستقیم از مسوولان عالی رتبه در همان زمان به عنوان برنامه محوری این همایش، اتفاقی بود که تاکنون در رویدادهایی با این درجه از اهمیت رخ نداده بود.»

به گفته ابراهیم بای سلامی، چنین اتفاقی به خودی خود و فارغ از محتوای این همایش، متضمن این پیام دولت ایران بود که همه ارکان دولت و نظام، صنعت گردشگری را سکوی پرتاب و مسیری می دانند که از رهگذر آن اقتصاد ایران به شکوفایی خواهد رسید. او همچنین در کنار هم قرار گرفتن برندهای بزرگ و جهانی صنعت هتل سازی را یکی دیگر از مهم ترین و قابل اعتناترین دستاوردهای این همایش عنوان و تاکید کرد: «حضور برندهای صاحب نام هتل سازی جهان در ایران و در همایشی با این ابعاد و اهمیت، ایران را تبدیل به محلی برای رقابت سرمایه گذاران کرد و از این رو حق انتخاب ایران را بیشتر و قدرت چانه زنی اش برای انعقاد قراردادهای برد-برد را افزایش داد.»

جا به جایی سطح اطمینان به بازار ایران

دبیر اجرایی همایش بین المللی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری، در ادامه و در پاسخ به پرسشی مبنی بر مقایسه سطح اطمینان سرمایه گذاران پس از برگزاری این رویداد با دوره پیش از آن برای ورود به بازار گردشگری ایران افزود: «اعلام معافیت مالیاتی 5 تا 13 ساله برای هتل سازان و نیز محاسبه ارز وارداتی سرمایه گذاران به نرخ آزاد که تفاوتی 10 تا 15 درصدی در درآمد آنها ایجاد می کند، ازجمله تضامینی بود که توسط رئیس سازمان سرمایه گذاری کشور و از طریق یک تریبون رسمی مطرح شد. علاوه بر این رئیس بانک مرکزی هم یک بار دیگر بر تضمین اصل و سود پول سرمایه گذاران تاکید کرد. وجود این مشوق ها و اعلام این تسهیلات از طریق یک مقام رسمی و دولتی، دلگرم کننده ترین خبر برای سرمایه گذاران بود که عزم ها را برای ورود به ایران بسیار جدی تر از پیش کرد.»

ابراهیم بای سلامی امنیت حاکم بر ایران در منطقه آشوب زده خاورمیانه و همچنین اشتیاق فراوان گردشگران و سرمایه گذاران را برای ورود به ایران در پی وقفه نزدیک به 40 ساله ای که به وجود آمده بود، از جمله دیگر جاذبه هایی دانست که تمایل و اصرار سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران خارجی را برای آمدن به ایران دو چندان کرده است.

مدیرعامل هگتا در خصوص طرح 100 هتل 100 کسب و کار نیز که به صورت جدی در این همایش مطرح شد، توضیح داد: «سرمایه گذاران ضمن استقبال از این طرح، آن را انقلابی اقتصادی و یک فرصت ذی قیمت برای نگاه به سرمایه گذاری در گستره ایران و آمایش سرزمین عنوان کردند.» ابراهیم بای سلامی توجه به گسترش یکنواخت زیرساخت های گردشگری در سطح کشور را از مهم ترین ملاحظات طرح مذکور عنوان و تاکید کرد که هدف از این پروژه بزرگ کردن بازار گردشگری، ایجاد درآمد با رویکردهای نوین، توسعه عدالت اجتماعی و فقرزدایی است. علاوه بر این او تصریح کرد: « در پی فرصتی که این همایش ایجاد کرد، نظرات سرمایه گذاران خارجی شرکت کننده بسیار تغییر کرد و شرایط را بسیار مثبت تر از آنچه در ذهن داشتند ارزیابی کردند. آنها همچنین از اینکه با طرح هایی که در نتیجه مطالعه، با اتکا به دانش فنی و نگاه به هتل به عنوان یک مرکز اقتصادی و نه صرفا مکانی برای استراحت و اقامت شبانه مدون شده بود مواجه شدند، ابراز تعجب کردند و خاطرشان برای ورود به ایران مطمئن تر از پیش شد.»

ابراهیم بای سلامی با تاکید دوباره بر اینکه حضور در این همایش از آنجا که فرصت شنیدن تفاسیر اشخاص صاحب منصب کشور از قوانین مصرح را به صورت زنده فراهم می کرد، بسیار حائز اهمیت و تاثیرگذار بود، گفت: «از آنجا که متاسفانه محیط اقتصادی ایران هنوز از آمادگی ها و استانداردهای لازم برخوردار نیست ابراز این صحبت ها و به صورت مستقیم توسط مقامات ارشد کشور در این مقطع بسیار حیاتی بود.»

این فعال صنعت گردشگری کشور همچنین در مورد جلب مشارکت بخش خصوصی ایران برای همراهی با این هلدینگ و پیش نرفتن فضا به سوی انحصارگرایی تصریح کرد: «در بیانیه ای که پیش از همایش منتشر شد، تاکید کردیم که از تمامی فعالان گردشگری ایران در قالب 4 گروه شرکت های ساختمان ساز و هتل ساز، موسسات بانکی و پولی، هتلداران و صاحبان مجتمع های بین راهی برای شرکت در این همایش دعوت شده و خوشبختانه مشارکت در عمل فراتر از حد انتظار بود و 15 شرکت ایرانی به صورت فعال با طرف های خارجی خود دیدار و گفت وگو کردند.»

به گزارش «دنیای اقتصاد»، در همایش بین المللی «سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی» که با حضور نمايندگانى از 17 برند معتبر هتلدارى جهان و همچنین فعالان گردشگری داخلی برگزار شد، به برخى ابهامات سرمايه گذاری در بخش گردشگرى ايران به ويژه صنعت هتلدارى پاسخ داده شد. در این همایش، رئيس سازمان گردشگرى، وزير راه و شهرسازى، رئيس بانك مركزى، رئيس سازمان سرمايه گذارى خارجى و معاون وزير كار و تعاون با توضيحات خود، به سرمایه گذاران براى ورود به بازارگردشگرى ايران اطمينان خاطر دادند. حركت به سوى آزادسازى نرخ هتل ها و ايجاد سازوكار عملى آن، تلاش بانك مركزى براى ممكن ساختن استفاده از كارت هاى اعتبارى خارجى در ايران، در نظر گرفتن راهكارهايى براى نقل و انتقالات مالى سرمايه گذاران خارجى، نحوه فروش زمين براى احداث هتل در كشور به خارجی ها و ... بخشى از نكاتى بود كه مسوولان دولتى در پاسخ به ابهامات مطرح كردند.

در حالی که برای نتیجه گیری و اظهار نظر در خصوص نتایج برگزاری این همایش قدری زود است، اما بنا بر اظهارنظر مسوولان برگزارکننده این همایش و همچنین نظر به استقبال برندهای خارجی برای شرکت در این نشست و به دنبال آن، درخواست برای مذاکرات بیشتر در سفرهای دوجانبه، می توان نسبت به اتفاقات آینده صنعت گردشگری کشور و به صورت خاص در حوزه هتل سازی امیدوار بود. طبیعتا پیگیری های بعدی بیشتر در معرفی و ترجمه فرصت های سرمایه گذاری ایران تنها از طریق نمایندگان بخش خصوصی، سفارتخانه ها و در دیدارها و نشست هایی که در سفرهای مقامات دولتی به کشورهای مختلف صورت می گیرد، ممکن خواهد بود.

تجربه و سرمایه ایتالیایی و آلمانی در احیا و مرمت

نمایندگانی از شرکت سایکامون ایتالیا و شرکت استیکون آلمان، آمادگی خود را برای انتقال سرمایه و تجربه خود برای احیا و بهره‏برداری از بناهای تاریخی قابل واگذاری ایران اعلام کردند. این اتفاق که در حاشیه همایش «سرمایه‏گذاری در صنعت گردشگری ایران» به وقوع پیوسته است، می‏تواند سرمایه دیگر کشورهای باتجربه در این زمینه را نیز به سمت ایران سوق دهد. نماینده شرکت سایکامون ایتالیا درباره نحوه همکاری با ایران گفته است: «ما تصمیم گرفتیم با نهادهایی که نیاز به تخصص مرمت دارند، نامه نگاری کنیم و دانش و تجربه خود را در این بخش انتقال دهیم و پروژه‏های مشترکی را کلید بزنیم.»

وی با تاکید بر اینکه ایتالیا در حوزه مرمت حرف اول را در دنیا می‏زند، ابراز کرده است:‏ «می‏توانیم با کمک صندوق احیا پروژه‏های بزرگی در ایران اجرا کنیم؛ چه اینکه قبل از سفر به ایران نیز با همکاران خود در ایتالیا گفت و گوهایی در مورد سرمایه گذاری در ایران انجام دادیم و حتی پیشنهادهایی برای سرمایه‏گذاری در حوزه‏های مختلف و از جمله احیای بناهای تاریخی دریافت کردیم. بر اساس این پیشنهادها ما می‏توانیم به راحتی شرکت هایی را برای سرمایه‏گذاری در بناهای تاریخی ایران معرفی کنیم.» این شرکت پیش از این، در مرکز شهر رم دو ساختمان تاریخی با قدمت پانصد ساله را مرمت کرده که هم اکنون تبدیل به هتل های 5 ستاره شده‏اند.

نماینده شرکت استیکون آلمان نیز برای فاینانس دست‏کم 50 میلیون یورویی در حوزه احیای بناهای تاریخی و جذب سرمایه‏گذاری‏های خارجی اعلام آمادگی کرده است. او همچنین خاطرنشان کرده است: «ما همین طور می‏توانیم در مباحث مالی با مبالغ اعلام‏شده به صندوق احیا کمک کنیم، چرا که قبلا هم فاینانس هایی را برای ساخت هتل و بیمارستان تجربه کرده‏ایم.»

نمایندگان این شرکت پیشنهاد داده‏اند که بسته‏های سرمایه‏گذاری صندوق احیا را به عنوان یکی از فرصت‏های سرمایه گذاری، در سایت خود رونمایی کنند و در صورت ابراز تمایل شرکت های خارجی، درخواست‏های آنها را اعتبارسنجی کنند و آنها را با صندوق احیا ارتباط دهند. شرکت استیکون در بحث فاینانس و سرمایه‏گذاری جزو سه شرکت بزرگ دنیا است که هم‏اکنون در ایران فعالیت می‏کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1